Miért fejlődik néhány szőlőhajtás nagyon erőtlenül?

Agrofórum Online

K. Szabolcs kérdése: Szőlőültetvényemben több tőkén is gyengén fejlődő hajtásokat vettem észre. Mi okozhatja a problémát?

Aki válaszol:
Dr. Mikulás József, címzetes főiskolai tanár, növényorvos, a mg.-i tudományok kandidátusa

Kedves Olvasó!

Ez a szőlőtőke eutipás gombával fertőzött, ami egy lappangó betegség. Tavasszal a fiatal hajtások a szőlőlevélatka kártételéhez hasonló képet mutatnak. Később a deformált levelek gyomirtó szertől károsodott levelekre emlékeztetnek, június – júliusban a megbarnult levelek lehullanak, a virágzat levél nélkül marad, és csökkent mértékben fejlődik, az így legyengült, károsodott hajtások rosszul érnek be és elfagyhatnak. A korai diagnózis után a fertőzött tőkék törzsének „amputálása” megfelelő védekezés. Az eutipás ráktól erősen fertőzött tőkéket amputálással meg lehet menteni a korai elhalástól, és ez egyben a megifjítását is jelentetheti. Sajnos nemcsak idős, hanem a fiatal tőkék is károsodhatnak.

Egészséges és beteg (eutípás) hajtások

A kórokozó szőlőtőkén ejtett sebeken keresztül hatol be. Mint minden betegségnél itt is a megelőzés a legcélravezetőbb. Olyan művelésmódot kell választani (pl. ernyőművelés), ahol nagy sebek ejtése nem szükséges. Amennyiben valami ok miatt mégis elkerülhetetlen ez, akkor sebeket metszéskor sebkezelő anyaggal le kell zárni.

Beteg (eutípás) hajtások és egészséges tőkerész termése

Betegségnek kitett tőkét szemmel kell tartani és korai diagnózissal a betegséget időben meg kell állapítani. Így, ha időben felismerjük és eltávolítjuk a beteg tőkerészt, minden esélyünk megvan arra, hogy erőteljes gyökérzettel rendelkező egészséges tőkét nyerjünk. A visszavágott tőkéken az amputálás évében a tőke erősségének függvényében 3-5 hajtást lehet hagyni. A gyökérzet ugyanis egészséges és erős, így, ha csak egy hajtás maradna az, túl erős lenne, ami több szempontból sem előnyös. A következő évben egy vagy két vessző meghagyása ajánlott.

A beteg tőkerész eltávolítása után csonkot hagyunk

Amputáláskor és metszéskor is a tőkén esetében csonkot kell hagynunk. A csonk ugyanis gyorsan beszárad, így hiába kerül rá a gomba szaporító-képlete, hiába csírázik ki a gomba, a visszaszáradt csonk nem biztosítja számára az életfeltételeket.

Szőlő gombaölőszeres kezelések

2020. augusztus 18. 09:30

A Kleffmann és Partner Kft. független piackutató cég, mely 1995 óta tevékenykedik Magyarországon. Kizárólag a gazdálkodóktól származó információk alapján méri fel a vetőmag, műtrágya, valamint növényvédő szer piacot. Alábbi összeállításunkkal is szeretnénk köszönetet mondani mindazoknak, akik bármelyik kutatásunkban segítségünkre voltak.

Tűzelhalás: most maximális a fertőzési veszély

2018. június 7. 04:34

A gyümölcsösökben szinte minden kultúrában folyamatosan kell védekezni, a szőlőbogyók a legérzékenyebb fenológiai stádiumban vannak.

Tanácskozás a magyar szőlő szaporítóanyag-előállítás jövőjével kapcsolatban

2021. január 13. 08:57

Január 12-én került megrendezésre a digitális térben a Szőlő Szaporítóanyag-előállítási Tudományos Konferencia, melyet a Szent István Egyetem, a Magyar Tudomány- és Innováció-menedzsment Alapítvány, a Doktoranduszok Országos Szövetsége, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa és a Magyar Szőlőszaporítóanyag Termesztők Szövetsége közösen szervezett.

A szekszárdi borvidéken is korábban szüretelnek

2018. augusztus 8. 11:46

A mostani melegben a szőlő fejlődése lassulni fog, de mennyiségben és minőségben egyaránt jó évjáratra számíthatnak a szekszárdi termelők.