Miért hajlanak le a zámia levelei?

Agrofórum Online

Valami baj van a zámiával, lekonyulnak a levelei, betegnek tűnik. Miért hajlanak le a levelei? Mit tehetek, hogy rendbe jöjjön a növényem?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A zámia (Zamioculcas zamiifolia) az egyik legtöbbet tűrő, kevés ápolással is jól megélő, ennek ellenére mutatós, egyedi megjelenéssel rendelkező levéldísznövényünk. Alacsony gondozási igényéből adódóan nemcsak otthoni nevelése, hanem irodai körülmények között, valamint bevásárlóközpontokban egyaránt elterjedt tartása. Hajtásaira jellemző a gyors növekedés, melyek akár az egy méteres hosszúságot is elérhetik. A növény optimális körülmények között még virágzásba is kezdhet, viszont ekkor tényleg minden tényezőnek számára megfelelően kell alakulnia.

Közvetlen napfényre a növénynek szüksége nincsen, még télen sem kell ablakpárkányra helyezni ahhoz, hogy elegendő megvilágítás érje. Nyáron azonban lehetőség szerint kerüljük is a tűző napra való helyezését. Hőmérséklet szempontjából a szobai körülmények teljesen megfelelőnek tekinthetők számára, még a fűtés általi száraz levegő sem viseli meg a zámiát. A tél folyamán sincsen szüksége mérsékeltebb hőmérsékletre, hűvösebb szobába, esetleg lépcsőházba való áthelyezésre. A kártevők és kórokozók sem szeretnek megtelepedni levelein, így az ellenük való védekezésre sem kell külön időt fordítanunk.

Az egyetlen, amire érdemes nagyon odafigyelni gondozása során, az az öntözése! A túl nagy mennyiségű öntözővíz hatására hajtásai ugyanis gyorsan meghajolhatnak. A súlyos túlöntözés hatása akár levélsárgulásban, majd pedig hajtásainak elhalásában is megmutatkozhat. A túlöntözött növényeket a tünetek, illetve a gyökérrothadás elkerülése miatt is érdemes lehet mihamarabb átültetni, a következőkben pedig csak mérsékelt öntözésben részesíteni. Főként a téli időszakban, amikor a fény mennyisége is kevesebb, és a hőmérséklet is alacsonyabb, akkor kell nagyon odafigyelni ritkábban végezendő mérsékelt vízpótlására! A növény növekedésének, és szép zöld levelek képződésének elősegítése érdekében az öntözéssel egymenetben, a zámia tavasztól őszig tartó növekedési fázisban, levéldísznövények számára kialakított tápoldatot is adhatunk.

Kiemelt kép: Pixabay

Mit tehetek a fagyban kinn maradt citromfával?

2023. április 5. 04:36

Kinn maradt a fagyban a citromfám az elmúlt napokban. Mit tegyek vele? Levágjam az elhalt leveleket, visszametsszem a koronáját?

Miért ne adjunk télen tápoldatot a növényeknek?

2024. január 8. 04:37

Azt hallottam, hogy télen nem szabad tápanyagozni a szobanövényeket. Ez valóban így van? Miért ne adjunk télen tápoldatot a növényeknek?

Miért ritka a lombja a japánfűznek?

2023. május 15. 04:36

Van a kertemben két japánfűz, évente többször is visszametszem, de nem igazán tömörödnek, nem szépülnek. Mit kezdhetek velük, hogy olyanok legyenek, mint máshol?

Zöldségfélék kénigénye és kéntrágyázása

2019. április 24. 04:37

A kénhiányban szenvedő növény fejletlenebb, mivel gátolt a sejtosztódása és a fehérje szintézise. A ként a növények főleg szulfát formában veszik fel a talajból, de a levegő kéndioxid-tartalmát is képesek hasznosítani. Magában ként trágya formájában nem szoktunk adni, más tápelemek kísérőanyagaként visszük a tápoldatba (talajba).