34℃ 20℃
július 24. Kinga, Kunigunda, Kincső, Krisztina

Miért hullik le a paradicsom levele?

Agrofórum Online

A paradicsomomról egyre több alsó levél hullik le, elkezdett felkopaszodni. A leveleken barna foltok kialakulását vettem észre. Mi lehet a probléma hátterében?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A legtöbb növényfajunk, így a paradicsom is számos okból kezdheti el leveleit lehullatni, mely kórokozók és kártevők jelenlétére, de a nem kívánatos abiotikus körülményekre is utalhat. A leggyakrabban azonban kórokozó eredetű fertőzéssel állunk szemben, melyre a kérdésben említett barna foltosodásból is következtetni lehet, hiszen a nyár második felében ez már egy általános problémának mondható. A fertőzés lehet akár kezdeti is, de ajánlatos a terjedés megakadályozására időt szánni, hiszen súlyos esetben az idő előtti növénypusztulás akár jelentős terméskiesést is okozhat.

Milyen betegségek lehetnek a háttérben?

A foltbetegségek közül az alternáriás betegség körkörös mintázatú foltok kialakulását okozza, melyben sötétbarna gyep figyelhető meg. A levélsárgulás kezdetben csak a folt körül észlelhető, de a folt akár ki is repedezhet, majd pedig az egész levél elsárgul és el is szárad. A szeptóriás betegség nyomán elsőként kisebb, barna szegélyű és fehér közepű, kerek foltok jelennek meg. A foltok idővel nőni kezdenek, az egész levélre kiterjedve okozzák azok teljes pusztulását.

A legjelentősebb, legnagyobb problémát a fitoftórás betegség okozza a paradicsomnál, mely kisebb vagy nagyobb mértékű levélbarnulást és súlyos esetben pedig az egész növény pusztulását is okozhatja. Jellemző rá a gyors terjedés, a termések megbetegedése is, így a kezdeti, szabálytalan alakú vizenyős foltok megjelenésekor a védekezést már mindenképp meg kell kezdeni. A kezdeti foltok idővel megnőnek, megbarnulnak, párás feltételek mellett a foltoknak megfelelően a levelek fonáki oldalán fehéres színű penészgyep megjelenése igazolja a kórokozó jelenlétét.

A védekezés lehetőségei

A kórokozók ellen megelőző jelleggel is érdemes védekezni, a vetésforgót betartani, a növényi maradványokat összegyűjteni, a növényeket megfelelő térállásba ültetni, a hosszú ideig tartó levélfelület-nedvességet reggeli öntözéssel kiküszöbölni. A kémiai védelmet is megelőző jelleggel, már a palánták kiültetése után ajánlatos megkezdeni, de csapadékos, párás időjárást követően minden esetben érdemes elvégezni. A már kialakult tüneteket orvosolni nem lehet, de a terjedés megállítására felszívódó hatóanyagú készítmény alkalmazása, mint pl. az Azbany, Blister, Tazer 250 SC, Mirador, Mister permetezése javasolható.

Kiemelt kép: Pixabay

Fűtetlen és enyhén fűtött fóliák hasznosítása, XIV. – Paradicsom hajtatása, IV. rész

2024. március 21. 11:10

A fűtés nélküli fóliasátrakban a klíma szabályozására (fényviszonyok, hőmérséklet, levegő összetétel, páratartalom) az üvegházakhoz képest kevés lehetősége van a kertésznek.

Hatalmas károkat okoz a vetési bagolylepke hernyója

2019. szeptember 17. 13:33

Némileg csökkent az ázsiai márványos poloska aktivitása, de mellette a zöld vándorpoloska minden fejlődési alakja szívogat.

Az agyműködést javíthatja egy újfajta paradicsom

2024. április 9. 07:10

A „GABA" elnevezésű hatóanyag világszerte jelentős figyelmet kapott, mivel képes az idegek működésének kiegyensúlyozására és a stressz csökkentésére.

Ízessé válhatnak a bolti paradicsomok a jövőben

2019. május 24. 05:36

Elképzelhető, hogy kutatók most megtalálták az ízhiány problémájára a megoldást! Munkájuk során körülbelül 5000 új gént találtak, ezzel vélhetően teljesen fel tudták térképezni a paradicsomfajtákban előforduló géneket, melyek között ott van a paradicsom zamatos ízéért felelő gén is!