Miért hullik le a paradicsom levele?

Agrofórum Online

A paradicsomomról egyre több alsó levél hullik le, elkezdett felkopaszodni. A leveleken barna foltok kialakulását vettem észre. Mi lehet a probléma hátterében?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A legtöbb növényfajunk, így a paradicsom is számos okból kezdheti el leveleit lehullatni, mely kórokozók és kártevők jelenlétére, de a nem kívánatos abiotikus körülményekre is utalhat. A leggyakrabban azonban kórokozó eredetű fertőzéssel állunk szemben, melyre a kérdésben említett barna foltosodásból is következtetni lehet, hiszen a nyár második felében ez már egy általános problémának mondható. A fertőzés lehet akár kezdeti is, de ajánlatos a terjedés megakadályozására időt szánni, hiszen súlyos esetben az idő előtti növénypusztulás akár jelentős terméskiesést is okozhat.

Milyen betegségek lehetnek a háttérben?

A foltbetegségek közül az alternáriás betegség körkörös mintázatú foltok kialakulását okozza, melyben sötétbarna gyep figyelhető meg. A levélsárgulás kezdetben csak a folt körül észlelhető, de a folt akár ki is repedezhet, majd pedig az egész levél elsárgul és el is szárad. A szeptóriás betegség nyomán elsőként kisebb, barna szegélyű és fehér közepű, kerek foltok jelennek meg. A foltok idővel nőni kezdenek, az egész levélre kiterjedve okozzák azok teljes pusztulását.

A legjelentősebb, legnagyobb problémát a fitoftórás betegség okozza a paradicsomnál, mely kisebb vagy nagyobb mértékű levélbarnulást és súlyos esetben pedig az egész növény pusztulását is okozhatja. Jellemző rá a gyors terjedés, a termések megbetegedése is, így a kezdeti, szabálytalan alakú vizenyős foltok megjelenésekor a védekezést már mindenképp meg kell kezdeni. A kezdeti foltok idővel megnőnek, megbarnulnak, párás feltételek mellett a foltoknak megfelelően a levelek fonáki oldalán fehéres színű penészgyep megjelenése igazolja a kórokozó jelenlétét.

A védekezés lehetőségei

A kórokozók ellen megelőző jelleggel is érdemes védekezni, a vetésforgót betartani, a növényi maradványokat összegyűjteni, a növényeket megfelelő térállásba ültetni, a hosszú ideig tartó levélfelület-nedvességet reggeli öntözéssel kiküszöbölni. A kémiai védelmet is megelőző jelleggel, már a palánták kiültetése után ajánlatos megkezdeni, de csapadékos, párás időjárást követően minden esetben érdemes elvégezni. A már kialakult tüneteket orvosolni nem lehet, de a terjedés megállítására felszívódó hatóanyagú készítmény alkalmazása, mint pl. az Azbany, Blister, Tazer 250 SC, Mirador, Mister permetezése javasolható.

Kiemelt kép: Pixabay

Mi a tűzdelés (pikírozás) trükkje?

2025. március 13. 05:40

A tűzdelés (vagy pikírozás) egy kertészeti eljárás, amely során a zsúfoltan fejlődő palántákat külön ültetik tágasabb helyre.

Mi a különbség a determinált és a folytonos növekedésű paradicsomfajták gondozása között?

2024. június 10. 04:38

Mi a különbség a determinált és a folytonos növekedésű paradicsomfajták gondozása között? Kérem szépen segítségüket a kérdés megválaszolásával!

Jó paradicsomszezon elé néz Portugália

2019. augusztus 31. 09:33

Portugáliában jó ipariparadicsom-termést várnak, 10%-kal magasabb hozamokkal.

Milyen igényei vannak a lombleveles palántáknak?

2023. március 25. 04:37

Milyen igényei vannak a már lomblevelet hozott palántáknak? Várom válaszukat a kérdésemre!