Miért hullik le az éretlen szilva tömegesen a fáról?

Agrofórum Online

Kertemben 12 különböző korú és fajtájú szilvafa nő. Az elmúlt napokban azt vettem észre, hogy tömegével hullik le róluk a kékes színű éretlen szilva. A fák gondozottak, rendszeresen vannak permetezve és locsolva. Szeretném tudni, hogy mi lehet a probléma?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A kérdéséhez csatolt képekből a következőket tudtam megállapítani. A fák lombja károsítástól mentes, rágások, betegség okozta deformációk nem láthatók, ami a rendszeres növényvédelmet bizonyítja.

A leveleket közelebbről vizsgálva viszont vírustünetek láthatók rajtuk, a szilvahimlő (PPV) fertőzést világoszöld foltok, erek mentén megjelenő vonalas elszíneződések jelzik. A vírustünetek erőssége évszakoktól, hőmérséklettől függ, sőt van, hogy teljesen elhalványul, de a fertőzés ettől függetlenül fennmarad. Vírusfertőzésből nem lehet a növényeket kigyógyítani. A PPV minden csonthéjas gyümölcsöt megfertőz, bár az árusított gyümölcsfaoltványok elvileg mentesek tőle, néhány éven belül a kiültetés után megjelennek az egyértelmű vírustünetek a fákon. A vírust elsősorban levéltetvek terjesztik fertőzött növényről, már 1 db levéltetű képes a fertőzést elindítani, a felszaporodása és szétterjedése a fában évekig eltartó folyamat.

Szilvafa a még éretlen termésekkel (fotó: a kérdező felvétele)

A szilvafajták szilvahimlő vírushoz való viszonya különböző. Vannak olyan vírusra érzékeny fajták, melyeken szemmel látható külső és belső elváltozásokat idéz elő a szilva gyümölcsein és terméshullást is okoz. Míg a toleráns szilvafajtáknál általában tünetek nem észlelhetők, és a gyümölcsök többségét a fa kineveli, beérleli a fán.

A küldött képeken a termések épek, a húsuk világos, belül elszíneződés nincs, rovarlárvák és azok károsításának nyomai nem láthatók.

Minden gyümölcsfajnál ismert jelenség a gyümölcsök növekedése, fejlődése alatti, több hullámban fellépő természetes gyümölcshullás. A fák, ha több gyümölcs kötődött meg rajtuk, mint amit ki tudnak nevelni, a terméskezdemények egy részét leválasztják, azok lehullanak. A látvány, a fa alatti gyümölcsteríték sokkoló tud lenni, a növény önszabályozó képessége azonban megbízható. Ezzel éri el a fa, hogy nem lesznek túlzottan aprók a fán maradó gyümölcsök, azokból szép, darabos gyümölcsök fejlődnek.

Lehullott szilvák (fotó: a kérdező felvétele)

A természetes gyümölcshullást erősen befolyásolja a talaj kondíciója, tápanyaggal és vízzel való ellátottsága. A korábbi évekről áthúzódó és az ideivel összeadódó vízhiány a fáknál erős gyümölcshullást okoz(ott) hazánkban idén. A vízhiány a mélyebb rétegekben is fennáll, ott, ahová a kiegészítő öntözésből már nem szivárog le víz. A fakoronát ábrázoló képén nem látszanak erősen növekedő hajtások, csak rövid, néhány cm-es hajtásokat, vesszőket láttam, ami a vízszűkét bizonyítja.

A szilvahullást részben a vírusfertőzés, részben a talaj vízhiányos állapota okozza. A nedves talajt a virágzás, a terméshízlalás szakaszában folyamatosan igénylik a gyümölcsfák, 7-10 naponta nagy vízmennyiséggel, a képen látható méretű fánál legalább 70-100 liter vízzel érdemes öntözni csapadékmentes meleg időjárásnál.

Kiemelt kép: a kérdező felvétele

Aggodalomra adhat okot a repcefénybogár tömeges jelenléte

2020. március 30. 16:47

A kártevők közül most a repcefénybogár tömeges jelenléte ad okot az aggodalomra. A lehűlés okozta fejlődéslassulás miatt elhúzódik a repce virágzása, emiatt sok a megrágott bimbó.

Elözönlötték a kertet! - Mit tehetünk a hangyák ellen a kertben?

H. József kérdése: A kertemet elözönlötték a hangyák. Mit tudok tenni ellenük?

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (15. rész)

2020. január 29. 13:36

Az őszibarack fák „réme”, a tafrinás levélfodrosodás ebben a szezonban is több hullámban fenyegette a fákat, annak ellenére, hogy viszonylag kevesebb volt a csapadék, és korán kitavaszodott.

Az ázsiai kajszilevéltetű (Myzus mumecola)

2023. november 14. 09:10

A népszerű kajszibarack származásáról, fajtáiról, telepítéséről, környezeti igényéről, fagyérzékenységéről, termesztéséről, a növényvédeleméről, a gyümölcs felhasználásáról, stb. szóló internetes és nyomtatott források könyvtárnyi mennyiségben állnak az érdeklődők rendelkezésére. Ennek okán ebben a rövid tanulmányban csak egy szűkebb témakörrel, a kajszin nemrég megjelent ázsiai kajszilevéltetű (Myzus mumecola) fajjal foglalkozunk.