Miért kezd bimbóban száradni a gladiólusz?

Agrofórum Online

Gladiólusz virágaim némelyike kezd bimbóban száradni, nem nyílik ki. A virágokban apró, hosszúkás, fekete színű rovarokat találtam. Mit tudok tenni, menthető még?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A gladiólusz virágán a gladiólusztripsz (Thrips simplex) károsít. Nem véletlen, hogy most vette észre, júliustól szeptemberig aktívak, és okoznak kártételt.

Gladiólusztripsz kifejlett egyede nagyítva

Tripszek egy kevéssé ismert rovarcsoportot képeznek, több, mint 100 tripszfajt ismerünk. Jellemzően aprók, 1-2 mm hosszúak, keskeny, vékony testük van. Szúró-szívó szájszervűek, növényi nedvvel táplálkoznak, a beszúrás helyét apró, fehéres színű pontok jelzik. Nem pusztítják ki a gazdanövényt, amin élnek, ezért sokan nem tekintik jelentős kártevőnek. Szívogatásuk helyén a növény növekedése lelassul, a levelek színe megváltozik, kiszürkül, részlegesen elhalnak, elszáradnak a fertőzött részek. Közülük több faj vírusterjesztését, vírusvektor tevékenységét bizonyították.

Gladiólusztripsz kártétele szirmon

A kifejlett gladiólusztripsz 2 mm hosszú, barnás-fekete színű, fő gazdanövénye a gladiólusz, annak zöld szárát, leveleit, virágbimbóit, a virágszirmokat szívogatja. Petéit a fiatal csúcsi részre rakják a nőstények, lárvái halványsárga színűek, azok is szívásukkal gyengítik a zöld részeket. Több lárvaalakja létezik, a két utolsó a talajban él néhány napig, ezek inaktívak. Kártételük nyomán hosszúkás, erek közötti jellegzetes fehéres foltok, rajzolatok fejlődnek. Súlyos esetben a virágbimbók nem nyílnak ki, „besülnek”. Legjelentősebb kárt a virágzaton okozzák, a szirmok színe megtörik, világos cirmos rajzolatokkal tarkított lesz. A gladióluszgumókon szürkés-barna kiemelkedő foltokat idéznek elő. Évente több generációja fejlődik, amihez 2-4 hét is elegendő, számukat a környezet hőmérséklete befolyásolja.

Tripsz kártétele levélen és virágbimbón

Gladiólusz mellett több más hagymás, gumós virágot is megfertőzhetnek, pl. amarillisz, begónia, krókusz, frézia, írisz és liliom, a nárciszok is gazdanövényei.

Védekezés: Csak a teljesen kiszáradt gumókat teleltessünk, azokban kevesebb tripsz képes életképesen fennmaradni. Tartsuk jó kondícióban, erőnlétben a növényeket, tápanyaggal, vízzel igényei szerint lássuk el, akkor a tripszek kevésbé károsítják. Gumók tárolása idején 10 Celsius-fok feletti hőmérsékletnél a tripszek életben maradnak és szaporodni is képesek. Ezért törekedni kell a 10 fok alatti tárolási hőmérsékletre. Tárolás előtt a gumókat át kell válogatni, a beteg, fertőzött egyedeket el kell távolítani közülük. Állományban a virágot érdemes figyelni, az első tünetek észlelésekor hatékony a permetezés: cipermetrin, lamda-cihalotrin, deltametrin (kontalt hatásúak) és acetamiprid, azadirachtin hatóanyagú (felszívódó hatású) rovarölő szerek bármelyikével. Mindegyik felsorolt hatóanyag szabad forgalmú, és permetezéshez tapadást biztosító adalékanyag is ajánlott. A gumókat rovarölő szeres oldatban végzett 30 perces áztatással szokták mentesíteni.

Ültetvények védelme rügypattanás után

2021. március 12. 10:09

A tavasz közeledtével megindul az őszi vetésű szántóföldi kultúrák mellett a fás szárú növények fejlődése is. Ezzel egyidejűleg azonban a fákra, illetve a termésükre leselkedő kártevők és kórokozók egy része is életre kel és lehetőséget keres arra, hogy életét és szaporodását a gazdálkodók kárára tovább folytathassa.

Mi rágja a muskátli bimbóit?

2019. szeptember 13. 06:38

M. Gizella kérdése: Muskátli virágaim bimbóit valami megrágta, befúrta magát a virágba, tönkretette. Mi okozhatta, tudok-e ellene védekezni?

Hányszor kell permetezni az almafákat?

2020. március 25. 04:36

Sz. Kálmán kérdése: Hányszor, és mikor kell permetezni az almafákat? Mik a legjelentősebb betegségei és kártevői?

Intelligens permetezési megoldáson dolgoznak egy együttműködésben

2023. április 8. 07:36

Az AGCO és a BASF Smart Farming 2021 májusában kezdte meg a Bosch BASF Smart Farming innovatív intelligens permetezési megoldásának kipróbálását.