Gladiólusz virágaim némelyike kezd bimbóban száradni, nem nyílik ki. A virágokban apró, hosszúkás, fekete színű rovarokat találtam. Mit tudok tenni, menthető még?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
A gladiólusz virágán a gladiólusztripsz (Thrips simplex) károsít. Nem véletlen, hogy most vette észre, júliustól szeptemberig aktívak, és okoznak kártételt.
Tripszek egy kevéssé ismert rovarcsoportot képeznek, több, mint 100 tripszfajt ismerünk. Jellemzően aprók, 1-2 mm hosszúak, keskeny, vékony testük van. Szúró-szívó szájszervűek, növényi nedvvel táplálkoznak, a beszúrás helyét apró, fehéres színű pontok jelzik. Nem pusztítják ki a gazdanövényt, amin élnek, ezért sokan nem tekintik jelentős kártevőnek. Szívogatásuk helyén a növény növekedése lelassul, a levelek színe megváltozik, kiszürkül, részlegesen elhalnak, elszáradnak a fertőzött részek. Közülük több faj vírusterjesztését, vírusvektor tevékenységét bizonyították.
A kifejlett gladiólusztripsz 2 mm hosszú, barnás-fekete színű, fő gazdanövénye a gladiólusz, annak zöld szárát, leveleit, virágbimbóit, a virágszirmokat szívogatja. Petéit a fiatal csúcsi részre rakják a nőstények, lárvái halványsárga színűek, azok is szívásukkal gyengítik a zöld részeket. Több lárvaalakja létezik, a két utolsó a talajban él néhány napig, ezek inaktívak. Kártételük nyomán hosszúkás, erek közötti jellegzetes fehéres foltok, rajzolatok fejlődnek. Súlyos esetben a virágbimbók nem nyílnak ki, „besülnek”. Legjelentősebb kárt a virágzaton okozzák, a szirmok színe megtörik, világos cirmos rajzolatokkal tarkított lesz. A gladióluszgumókon szürkés-barna kiemelkedő foltokat idéznek elő. Évente több generációja fejlődik, amihez 2-4 hét is elegendő, számukat a környezet hőmérséklete befolyásolja.
Gladiólusz mellett több más hagymás, gumós virágot is megfertőzhetnek, pl. amarillisz, begónia, krókusz, frézia, írisz és liliom, a nárciszok is gazdanövényei.
Védekezés: Csak a teljesen kiszáradt gumókat teleltessünk, azokban kevesebb tripsz képes életképesen fennmaradni. Tartsuk jó kondícióban, erőnlétben a növényeket, tápanyaggal, vízzel igényei szerint lássuk el, akkor a tripszek kevésbé károsítják. Gumók tárolása idején 10 Celsius-fok feletti hőmérsékletnél a tripszek életben maradnak és szaporodni is képesek. Ezért törekedni kell a 10 fok alatti tárolási hőmérsékletre. Tárolás előtt a gumókat át kell válogatni, a beteg, fertőzött egyedeket el kell távolítani közülük. Állományban a virágot érdemes figyelni, az első tünetek észlelésekor hatékony a permetezés: cipermetrin, lamda-cihalotrin, deltametrin (kontalt hatásúak) és acetamiprid, azadirachtin hatóanyagú (felszívódó hatású) rovarölő szerek bármelyikével. Mindegyik felsorolt hatóanyag szabad forgalmú, és permetezéshez tapadást biztosító adalékanyag is ajánlott. A gumókat rovarölő szeres oldatban végzett 30 perces áztatással szokták mentesíteni.