Miért lila a paprika termése?

Agrofórum Online

Kérem válaszukat: miért lila ősszel a paprika termése?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A zöldségnövények különböző növényi részein megjelenő lilulás gyakori probléma főként a kora tavaszi, illetve a késő őszi termesztési időszakban. Ez az elszíneződés tápanyaghiányra, a növények foszforhiányára vezethető vissza. A terméseken, különösen paprikánál tud ez látványos lilulás formájában megmutatkozni. A paprika mellett gyakran jelennek meg a tünetek paradicsom, saláta, uborka esetében egyaránt.

A hiánytünetek a terméseken gyorsan meg tudnak mutatkozni, de a leveleken is láthatóvá válhatnak tünetek, melyek az alsóbb leveleken láthatók elsőként. A foszforhiányos levelek kezdetben sötétzöld színűek, majd pedig kékes-szürke, lilás árnyalatúvá válnak. Az elváltozás a levélen nem minden esetben szembetűnő, hiszen a tünetek a levél fonáki oldalán erőteljesebben mutatkoznak meg. Súlyos hiány esetén a tünetek a színi oldalon, valamint egyre feljebb elhelyezkedő leveleken is láthatóvá válnak. A hiány következtében akár növekedésbeli visszamaradás, késői virágzás, a virágok kötődésének elmaradása is bekövetkezhet. Az elszíneződött levelek idővel le is hullanak, akár nagymértékű lombhullás, a növény teljes kopaszodása és elhalása is kialakulhat.

Az őszi és tavaszi időszakban, ahogyan fentebb is említettem gyakorta fordul elő a növényeken foszforhiány, akár annak ellenére is, hogy megfelelően volt tápanyaggal ellátva növényünk. Ebben az időszakban ugyanis úgynevezett relatív hiány lép fel, hiszen a növény nem képes valamely kialakult körülmény miatt a foszfor megfelelő mennyiségű felvételére. Általában ez a hidegebb időjárással van összefüggésben ősszel, hiszen az éjszakai lehűlés hatására, a hideg talajból (12-15 fok alatt) a növény nem tudja megfelelő mennyiségben felvenni a foszfort. A tavaszi időszakban ugyancsak a hideg időjárás, valamint a palánták fejletlen gyökérzete okozza a megjelenő hiánytüneteket a növényeken.

A terméseken megjelent tüneteket sajnos orvosolni már nem lehet. A foszfor mozgása a talajban eléggé lassúnak mondható, így ezt főként ősszel kell nagyobb mennyiségben kijuttatni, majd pedig a palántakorban szintén érdemes a gyökeresedés érdekében is legalább tápoldat formájában adagolni a növényeknek. A tenyészidőszakban a kiültetett zöldségnövényeink számára is javasolt legalább kéthetente tápoldat kijuttatása, ezzel ugyanis termékenységük, erőnlétük is hosszabb ideig fenntartható.

Új stratégiákat követel a megváltozott piac

2022. március 25. 08:42

Az új piaci viszonyok közt a kertészeti termelőknek a tudatos költségelemzés és az intenzív gyakorlatok felé kell elmozdulni.

Hajtatott paradicsom rossz termékenyülésének okai és megszüntetése II. - Megoldások

2020. január 15. 04:37

Napjainkban a korszerű, talaj nélküli és konténeres paradicsomhajtatás során tapasztalt kiemelkedő terméseredmények (50-70 kg/négyzetméter) elképzelhetetlenek valamilyen megtermékenyítést elősegítő eljárás hiányában.

Még mindig az alma áremelkedése a legnagyobb

2020. december 10. 07:38

Az elmúlt 12 hónapban összességében az élelmiszerek ára 6,2 százalékkal nőtt, októberhez képest 0,1 százalékos a plusz a KSH adatai szerint.

Drámaian csökkentek a zöldségfélék hozamai - Ennyibe kerül a burgonya, a káposzta, a sárgarépa és a hagyma

2018. november 29. 10:44

A zöldség- és gyümölcstermelők európai egyesülete (PROFEL) szerint az elmúlt 40 évben nem tapasztaltak hasonló válságot a gazdák, az aszály miatt ugyanis a zöldségfélék hozamai drámaian csökkentek.