Tájékoztatásukat kérem! Vajon mitől lett lyukas az alig pár hete kicsírázott retek levele?
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Érdeklődő!
A retek talán legjelentősebb kora tavaszi kártevői a földibolhák, melyek táplálkozásukkal a leveleken apró lyukacsosságot okoznak. Számos zöldségféle tartozik kedvenc táplálékaik közé, viszont a legjobban a káposztaféléket kedvelik. Rendszerint a levelek fonáki oldalán kezdenek rágni, mely által először a színi oldalon csak a levelek foltokban való kifehéredése látható. Kifejlett alakjaik fokozatosan hagyják el telelőhelyüket a hőmérséklet emelkedésével, majd pedig megkezdik károsításukat is. Legjobban a napsütést, valamint a száraz és meleg időjárást kedvelik, mely tömeges elszaporodásuknak is kedvez.
Sajnos a retek levelein már szikleveles korban is megjelenhetnek, nagy károkat okozva ezzel. Lombleveles korban egyaránt megfigyelhető kártételük, viszont fejlettebb állapotban a növények könnyebben képesek átvészelni a sérülések okozta veszteségeket. A kialakuló lyukak hatására ugyanis a növény nem tudja párologtatását szabályozni, mely által vízvesztesége fokozódik. A fiatal növény fejletlen gyökérzetével nem képes a megfelelő vízmennyiséget pótolni, ezáltal a növény gyengül, lankad, majd pedig súlyos esetben el is pusztul.
A földibolháknak évente egy nemzedéke fejlődik ki. Az áttelelt imágók tavasztól károsítanak, míg az újabb imágók megjelenésére a nyár folyamán kell számítani. A földibolháknak nemcsak kártételét, hanem egyedeit is megtalálhatjuk a növényeken, melyek aprók, fekete színűek, gyorsan ugranak. Jelenlétük ezáltal könnyen észrevehető, de sárga ragadós lapok kihelyezésével egyaránt előre is jelezhető megjelenésük ideje. A sárga ragadós lapokból több kihelyezése, illetve a sárga tálakba, edényekbe töltött víz, melybe némi mosogatószert is teszünk, egyedszámuk gyérítésére is használható módszereknek számítanak. A növények fejlődésének elősegítése (tápanyagok utánpótlásával, öntözéssel), csakugyan hozzájárul a sérülések okozta stressz könnyebb átvészeléséhez. Kémiai védekezés céljából piretroid hatóanyagú készítmények (pl. lambda-cihalotrin) eredményesen felhasználhatók, viszont fokozatos betelepedésük esetében akár többszöri kezelést is szükséges lehet alkalmazni ellenük.