Miért nem érett meg a szeder gyümölcseinek nagy része?

Agrofórum Online

Vajon miért nem érett meg tavaly a szeder gyümölcseinek nagy része? Kérem szépen szakmai véleményüket!

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A be nem érett gyümölcsökről készült kép és egyéb információk hiányában csak a lehetséges okokat tudom felsorolni. A szeder gubacsatkák (Acalitus essigi) gyakori kártevői a szedertöveknek, melyek az érő gyümölcsök nem megfelelő, részleges színeződését váltják ki. A szabad szemmel nem látható kártevők szívogatásának hatására a gyümölcsök egy része nem érik be, ezáltal a fekete termések kisebb vagy nagyobb kiterjedésű, keményen maradó, halvány rózsaszín részeket is tartalmaznak. Az ilyen termések idővel sem puhulnak meg teljes mértékben, valamint ízük is savanyú marad. A beteg gyümölcsök idővel teljesen elszáradnak, majd pedig kivilágosodnak. A szederatkák nagymértékű felszaporodás esetében jelentős kárt és terméskiesést tudnak okozni, ezáltal nagy jelentősége van az ellenük való védekezésnek, az időben történő lemosó kezelésnek. Az atkák a rügypikkelyek alatt telelnek, ezért hatékonyak a rügypattanáskor végzett olajat és ként is tartalmazó készítménnyel végzett lemosással lehetünk. Megelőző jelleggel a virágzás és a kötődés idején egyaránt érdemes lehet kémiailag védekezni e kártevő ellen.

Az éretlen bogyó összetöppedését, majd pedig megbarnulását a szürkepenészes rothadás, vagyis a botritisz (Botrytis cinerea) okozza. A kórokozó elsősorban a fertőzött vesszőkön tud fennmaradni, mely terjedését is elősegíti. A kórokozó nemcsak a terméseket, hanem a virágokat is megfertőzi, főként, ha virágzáskor csapadékos és hűvös időjárás van, mely által a virágzási időszak is hosszabbra nyúlik. Az éretlen és érő bogyókat a kórokozó csak sebzésen keresztül képes megfertőzni, mely sebzést rendszerint a málnabogár károsítása okozza. Összeérő termések esetében a fertőzés sebzés nélkül is tovább tud terjedni. Az érő bogyón a penészgyep azonban már megjelenik és idővel el is rothad. A betegség megelőzése érdekében a tüneteket mutató vesszőket szüret után mindenképp el kell távolítani, valamint a kémiai védekezést megelőző jelleggel a virágzás kezdetétől legalább három alkalommal érdemes elvégezni.

Annak ellenére, hogy a szeder gyökerei meglehetősen mélyre hatolnak, egy vízigényes gyümölcsfaj, ezért aszályos időszakban fontos számára a megfelelő mennyiségű víz biztosítása. Főként nyár közepétől, júliustól, egészen a szüreti időszak végéig szükséges töveinek öntözése, hiszen a magas nyári hőmérséklet, valamint az alacsony páratartalom egyaránt növelik egyedeik vízigényét.

A csapadékos nyarak vámszedője: a blumeriellás levélfoltosság

2023. augusztus 30. 06:40

A csonthéjas gyümölcsfajok közül a cseresznyét és a meggyet veszélyeztető blumeriellás levélfoltosság elhatalmasodása esetén a fertőzött fák augusztusban akár a teljes lombtömegüket elveszíthetik.

Kedvet csinálnak a zöldség- és gyümölcsfogyasztáshoz

2023. június 16. 10:41

A Zöldség- és Gyümölcsnapot idén negyedik alkalommal hirdeti meg az Európai Friss Csapat program, hagyományosan június 17-ére, amikortól a hazai gyümölcsszezon a kezdetét veszi. A kezdeményezés célja kedvet csinálni a zöldség- és gyümölcsfogyasztáshoz, valamint népszerűsíteni a hazai agrárium igazán zamatos, szezonális termékeit.

Jó gyümölcstermésnek örülhetnek idén a lengyel gazdálkodók

2020. augusztus 16. 08:38

Bár az enyhe tél és a késői fagyok miatt volt félnivalójuk a lengyel kertészeknek, az idei szezonjuk miatt mégsem lehetne elégedetlenek.

Ültetvények, gyümölcsösök időszerű növényvédelmi teendői

2021. február 8. 06:30

A télvégi időszak mind a nagyüzemi gyümölcsösökben az előkészület ideje a vegetációs időszakra. hagyományosan ez a metszés és a lemosó permetezések időszaka, amellyel  - helyesen elvégezve - jól megalapozhatjuk az aktuális év termését és a gyümölcsfák egészségi állapotát.