H. Lajos kérdése: a holland óriás naspolyának miért világosak a levelei, mi a problémája, mivel védekezzek ellene?
Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
A küldött kép alapján a naspolya egyik fontos tápanyagára, a vasnak a hiányára lehet következtetni. A vas nem reutalizálható (nem átépíthető) tápanyag lévén hiánytünetei kezdetben mindig a fiatal levelekben jelennek meg.
Először a levélerek közötti részek sárgulását okozza. Az erek zöldek maradnak, melyek sárgulása csak később figyelhető meg. A tünetet más néven vasklorózisnak is nevezik. A fejlődő friss hajtások már eleve halványabb színűek lesznek. Súlyos esetben a levelek teljes kifehéredése, szélük felüli barnulása, elhalása figyelhető meg.
Az ilyen hiánybetegség tüneteit mutató levelek általában a fán maradnak, nem hullanak le a tenyészidőszak folyamán sem. A hiánytünet hatására a termések is erősen elszínezettek és kisméretűek lehetnek. A gyümölcsfajok közül a naspolya közeli rokonai közül az alma, körte és birs esetén is gyakorta előforduló problémát jelent, hiszen ezek a fajok a vas hiányára érzékenyebbek.
Talajaink általában elegendő vasat tartalmaznak, viszont hiánytünete ennek ellenére gyakran kialakul, ami annak tudható be, hogy a talajoldatban kevés a növény számára könnyen felvehető vas. A vashiány kialakulását több tényező is okozhatja.
Meszesebb talajokon felvétele eleve akadályozott. Hiánytünetéhez vezethet a talaj aránytalanul magas mangánellátása is. Az erősen tömődött, túlöntözött, magas víztartalmú, rossz levegőzöttségű talajokban a vas átalakul, a növény számára nem felvehető formában van jelen. Amennyiben vasklorózissal állunk szemben, gyors eredményt érhetünk el lombtrágyázással, azonban hosszabbtávú megszüntetésére ez a megoldás nem szolgál.
Fennállása esetén a tüneteket helyes termesztéstechnológiával csökkenthetjük. Fontos a talaj lazítása, levegőtlenségének megszüntetése és a kiegyensúlyozott tápanyagtartalom megteremtése. Növényeink számára így biztosíthatjuk a vas felvételéhez szükséges megfelelő talajállapotot.