A citrus fiatal hajtásain a levelek bepöndörödnek, apró, fehér rovarok repkednek körülötte. Egyes leveleken gyöngyház színű elszíneződés látható, benne kacskaringós, járatszerű képződménnyel. Milyen kártevő lehet ez, és hogyan védekezhetek ellene?
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A küldött képeken egy hazánkban is új kártevőnek számító moly kártétele látható a citrusféléjén. A kártevő a Phyllocnistis citrella, melynek magyar neve még nincsen, hazai első megtalálásáról és jelenlétéről 2020-ban jelent meg elsőként tanulmány. A kártevő a keskenyszárnyú molyok családjába tartozik, melyek közül hazánkban is ismert faj főként az almán károsító almalevél-keskenymoly. A növényén károsító moly kifejlett alakjára jellemző, hogy apró, fehéres színezetű lepke, szárnyán pedig fekete-barna mintázat, valamint szárnyvégén fekete folt is látható.
A kifejlett alakok tojásaikat a levél fonáki oldalára helyezik el, majd a kelő lárvák gyorsan be is rágnak a levelekbe. A lárvák nagyon aprók (3 mm), áttetszők, kissé zöldessárga színezetűek, a levélen kialakított foltokban fejlődnek. Táplálkozása során a levélen, a képen is látható járatokat, úgynevezett kígyóaknákat készítenek, majd táplálkozásának befejeztével báb állapotba kerülnek. Általában a fiatal hajtásokat részesítik előnyben, a károsodott leveleknek jelenlétük nyomán kunkorodása is tapasztalható.
Eredeti élőhelyén, vagyis a citrusféléket termesztő országokban veszélyes kártevőnek számít, főként fiatal, fejlődő növények esetében, hiszen jelentős lombvesztés következhet be táplálkozása során. Az idősebb ültetvényekben viszont számottevő kártételétől nem kell tartani. Évente fejlődő nemzedékeinek számáról pontos hazai adatok nem állnak rendelkezésre, viszont eredeti élőhelyén évente sok, akár hét vagy több nemzedéke is kifejlődhet. A téli hideg miatt, a citrusfélék áttelelését is biztosítani szükséges, mely helyen a kártevő áttelelése is biztosítottá válik, szabadföldi körülmények között nálunk a téli fagy viszontagságait nem képes elviselni.
Magyarországra történő behurcolása a megvásárolt növényanyaggal történt, valószínűleg az Ön által vásárolt növény is már fertőzött volt a kártevővel beszerzése során. Az ellene való védekezés hazai körülmények között még nem tisztázott, viszont az imágók tojásrakásának megelőzése lenne cél a kémiai védelem során, vagyis a rajzáscsúcs idején történő permetezéssel lehetne megelőzni a lárvák kártételét. Jelen esetben annyit tudnék tanácsolni, hogy a károsodott leveleket távolítsa el és semmisítse meg, hiszen abban fejlődő lárvák és bábok is lehetnek. Abban az esetben, ha sok repkedő fehér molyt is lát a növény körül, érdemes permetezni, pl. Mospilan-nal, mely dísznövények esetében is alkalmazható készítmény.
Kiemelt kép: a kérdező felvétele