Mik lehetnek a feketefenyőről potyogó apró lárvák?

Agrofórum Online

Feketefenyőmről a képen látható hernyók potyognak igen nagy számban. A lárvák picik, legfeljebb 5 mm hosszúak. A fán nem látok szövedéket. Mik ezek, mit lehet tenni ellenük?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A problémával kapcsolatban felsorolom, mely kártevők jöhetnek szóba, ugyanis nem tudom a lárvák alapján biztosan meghatározni azt. A lárvák kicsik, abból arra is lehet következtetni, hogy a kifejlett alakjuk, az imágó is kisméretű, de az is lehetséges, hogy igen fiatal lárvákról van szó, amik még nem táplálkoztak, nem nőttek meg. Ha ez utóbbi az igaz, akkor a lárva színe sem jellemző, ugyanis a lárvafejlődésük alatt a színük is változhat.

A Pinus fajok gyakori kártevői a következők:

Fenyőilonca (Rhyacionia buoliana) és több rokon Rhyacionia faj hasonló kártételt okoz a fenyők fiatal hajtásain: tűlevelek tövébe majd hajtásaiba rágják be magukat a fiatal lárvák. Fokozott gyantaképződést váltanak ki, a tűlevelek majd a hajtások is sárgulnak, hajtások meggörbülnek, deformálódnak. Életük jelentős részében a növényen belül élnek. A nyár végén kikelő lárvák telelnek szövedékben, és tavasszal folytatják táplálkozásukat. Az apró lepkék nyár végén rajzanak. Lárváik kicsik, sárga, okkersárga színűek, fejük fekete. Rágásuk következtében legyengülnek és alaktalanná válnak a fák.

Fenyőről hulló lárvák (fotó: a kérdező felvétele)

A gyantamoly, gyantagubacs-ilonca vagy kormos gyantamolynak nevezett (Retinia resinella) apró moly, a sodrómolyokhoz tartozik. Európába elterjedt kártevő, hasonló életmódot folytat, mint a fenyőilonca, de a lárvák rágásának hatására gyanta gubacsok képződnek, amiben élnek a lárvák, és ezek már jól láthatók messzebbről is. Kis méretű lepkéje 1 vagy 2 évig fejlődik ki.

Pinusokon levéldarázs-fajok is élnek, az európai levéldarázs lárvái halvány sárgák is lehetnek. Levéldarazsak többségének lárvái sötét színűek, nagy tömegben szoktak megjelenni, és gyorsan letarolják, lerágják a tűleveleket. Ezek mivel a fák levelein élnek, kívülről rágják azokat, és gyakran levetik magukat.

A válaszhoz hozzá tartozik a védekezési lehetőség ismertetése. Nem adta meg, hogy milyen magas a fenyőfa, a lárvák elleni védelmet ez határozza meg elsősorban. Első lépésben erős, magas nyomású vízsugárral érdemes a lombot végigmosni, fentről lefelé haladva. A tűleveleken tartózkodó lárvák többségét a nagy nyomású víz leveri, azok gyorsan összegyűjthetők. 7-8 méternél magasabb fánál már speciális permetezőgép szükséges, ami felviszi a fa csúcsáig a permetlevet. Moly kártevők esetében a Dipel vagy más nevű, de Bacillus thuringiensis hatóanyagú biológiai rovarölő szert ajánlom felhasználni. A levéldarazsak lárvái ellen az indoxakarb hatóanyagú felszívódó Steward (II. kategóriás) vagy a piretroidokhoz tartozó III. kategóriás Ciperkill, Decis rovarölő szerek hatásosak. A permetléhez tapadásfokozó adalékot kell keverni.

Kiemelt kép: a kérdező felvétele

A természetközeli termesztés szellemisége

2019. május 27. 14:08

Egy hazai gazdaságot mutatunk be Olvasóinknak, ahol a természetközeli termesztési mód alkalmazásával törekednek arra, hogy a kemikáliák felhasználását csökkentsék, illetve elkerüljék. Ezen alapelvek közel állnak az integrált növényvédelem alapelveihez.

Sárgarépa és petrezselyem gyomirtása

K. Ágoston kérdése: Az idén vágtam bele sárgarépa és petrezselyem termesztésébe. Hogyan tudom őket gyomirtani?

Egy új betegség tünetei láthatók a platánfa fiatal hajtásain?

2023. szeptember 10. 04:39

Kertünk dísze egy magas platánfa a gyep közepén. Az utóbbi években egyre gyakrabban figyeltem meg rajta a fiatal hajtások leveleinek torzulását és elszáradását. Színe fehéres, nem sötét. Egy új betegségről van szó? Hogyan tudunk védekezni ellene?

Akcióban a tollas, szőrös, kitines és pikkelyes szúnyogirtók

2024. július 21. 14:10

Ha szúnyoginváziótól szenvedünk, vegyszerek helyett érdemes a szúnyogok természetes ellenségeinek segíteni. A WWF megmutatja, kikről van szó.