Mikor ajánlott elvégezni a téli lemosó permetezést?

Agrofórum Online

Valójában mikor, a gyümölcsfák milyen állapotában ajánlják a téli lemosó permetezést? Olvastam olyat, hogy a fák téli, teljes nyugvó állapotában, de olyat is, hogy rügypattanáskor vagy utána kell elvégezni?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A lemosó permetezés idejét a kezelendő növény állapota és a károsító szervezet áttelelési helye is befolyásolja. Sok változó tényező van a rendszerben, ezért örök érvényű szabályokat nem lehet felállítani.

Ami a téli lemosó permetezésre általánosságban igaz és betartandó:

  • Lombhullató fák téli, levél nélküli, nyugalmi állapotukban alkalmazzák a lemosó permetezést a fás részeiken, azok felszínén áttelelt károsítók (kártevők, kórokozók) ellen. Telelésre a fakérgeken, azok hézagaiban, repedéseiben keresnek maguknak helyet a károsítók.
  • Javasolt bő permetlével végezni, hogy a permetlé a hézagokba, azok alá is bejusson, ott is elérje a károsítókat.
  • Az ép, egészséges fakéreg vastag védő szövet, erős védelmet nyújt a hideg és a kémiai anyagok ellen is. Ezért a lemosó permetezésre a növényvédő szerek magasabb koncentrációban használhatók károsítás nélkül, mint a fák leveles állapotában.
  • A permetlé hatóanyaga közvetlen, kontakt kapcsolatba kerül a károsítóval, úgy képes ölő hatását kifejteni.
Rügyek mélynyugalmi, zárt állapotban
Rügyek mélynyugalmi, zárt állapotban

Vannak, szerencsére kevesebben, olyan kártevők és kórokozók is, melyek a szorosan egymáson fekvő rügypikkelyek között töltik a telet, például a levélatkák és az alma, őszibarack és szőlő lisztharmata stb. Téli mélynyugalmi állapotban a rügyek pikkelylevelei olyan szorosan tapadnak egymáshoz, hogy közéjük nem juttatható be kívülről idegen anyag. A rügypikkelyek között is telelő károsítók ellen csak a rügypikkelyek egymástól eltávolodása után, azaz a rügypattanást követően hatékony a téli lemosó permetezés.

Rügypattanás után a rügypikkelyek szétcsúsztak
Rügypattanás után a rügypikkelyek szétcsúsztak

Ha azt is figyelembe vesszük, hogy az almatermésűek (alma, körte, birsalma), a csonthéjas gyümölcsfajok (kajszi, mandula, őszibarack, cseresznye, meggy) rügypattanása nem egy időben történik, hanem meghatározott sorrendben, akkor belátható, hogy a téli lemosó permetezés idejének hatékony elvégzésére több időpont lehet megfelelő. A mélynyugalmi állapotkor végzett permetezésnél a rügypattanáskori lemosó permetezés hatékonysága lényegesen magasabb, érdemes későbbre időzíteni az első kezelést.

A téli lemosó permetezés hatékonyságát a kijuttatás idején mért hőmérséklet is alapvetően befolyásolja, 10 °C-os tartós nappali léghőmérséklet ajánlott. Figyelembe kell venni a fatörzs, faágak hőmérsékletét is! Lehűlt farészekre rádermedő permetlé nem képes hatását kifejteni.

Melyik betegség okoz fekete foltokat a körtefa levelein?

2024. április 27. 04:38

A képeken látható körte minden évben ugyanazt a betegséget kapja el, más gyümölcsfáimon nem találkozom ezzel a problémával. A leveleken fekete folt jelenik meg, majd azokat felemészti. A képek alapján be lehet azonosítani a betegséget?

Mi okozza vörösbarna foltok kialakulását a korallberkenye levelein?

2020. február 21. 05:38

H. Franciska kérdése: Korallberkenye bokromon vörösbarna foltok szaporodtak el, ezek a levelek le is hullanak. Mi okozza?

Ültetvények védelme rügypattanás után

2021. március 12. 10:09

A tavasz közeledtével megindul az őszi vetésű szántóföldi kultúrák mellett a fás szárú növények fejlődése is. Ezzel egyidejűleg azonban a fákra, illetve a termésükre leselkedő kártevők és kórokozók egy része is életre kel és lehetőséget keres arra, hogy életét és szaporodását a gazdálkodók kárára tovább folytathassa.

Mennyibe kerül mezőgazdasági drónos vállalkozást indítani? Hihetetlen összegek röpködnek

2023. december 13. 07:10

Az agráriumban használt drónok egyre többféle munkafolyamat kiváltására alkalmasak. Nő tehát az igény a szakképzett drónpilóták iránt – ám a szakmába való beletanulás és az eszközök beszerzése nem fillérekbe kerül. Pontosan mennyibe is?