Mikor ajánlott elvégezni a téli lemosó permetezést?

Agrofórum Online

Valójában mikor, a gyümölcsfák milyen állapotában ajánlják a téli lemosó permetezést? Olvastam olyat, hogy a fák téli, teljes nyugvó állapotában, de olyat is, hogy rügypattanáskor vagy utána kell elvégezni?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A lemosó permetezés idejét a kezelendő növény állapota és a károsító szervezet áttelelési helye is befolyásolja. Sok változó tényező van a rendszerben, ezért örök érvényű szabályokat nem lehet felállítani.

Ami a téli lemosó permetezésre általánosságban igaz és betartandó:

  • Lombhullató fák téli, levél nélküli, nyugalmi állapotukban alkalmazzák a lemosó permetezést a fás részeiken, azok felszínén áttelelt károsítók (kártevők, kórokozók) ellen. Telelésre a fakérgeken, azok hézagaiban, repedéseiben keresnek maguknak helyet a károsítók.
  • Javasolt bő permetlével végezni, hogy a permetlé a hézagokba, azok alá is bejusson, ott is elérje a károsítókat.
  • Az ép, egészséges fakéreg vastag védő szövet, erős védelmet nyújt a hideg és a kémiai anyagok ellen is. Ezért a lemosó permetezésre a növényvédő szerek magasabb koncentrációban használhatók károsítás nélkül, mint a fák leveles állapotában.
  • A permetlé hatóanyaga közvetlen, kontakt kapcsolatba kerül a károsítóval, úgy képes ölő hatását kifejteni.
Rügyek mélynyugalmi, zárt állapotban
Rügyek mélynyugalmi, zárt állapotban

Vannak, szerencsére kevesebben, olyan kártevők és kórokozók is, melyek a szorosan egymáson fekvő rügypikkelyek között töltik a telet, például a levélatkák és az alma, őszibarack és szőlő lisztharmata stb. Téli mélynyugalmi állapotban a rügyek pikkelylevelei olyan szorosan tapadnak egymáshoz, hogy közéjük nem juttatható be kívülről idegen anyag. A rügypikkelyek között is telelő károsítók ellen csak a rügypikkelyek egymástól eltávolodása után, azaz a rügypattanást követően hatékony a téli lemosó permetezés.

Rügypattanás után a rügypikkelyek szétcsúsztak
Rügypattanás után a rügypikkelyek szétcsúsztak

Ha azt is figyelembe vesszük, hogy az almatermésűek (alma, körte, birsalma), a csonthéjas gyümölcsfajok (kajszi, mandula, őszibarack, cseresznye, meggy) rügypattanása nem egy időben történik, hanem meghatározott sorrendben, akkor belátható, hogy a téli lemosó permetezés idejének hatékony elvégzésére több időpont lehet megfelelő. A mélynyugalmi állapotkor végzett permetezésnél a rügypattanáskori lemosó permetezés hatékonysága lényegesen magasabb, érdemes későbbre időzíteni az első kezelést.

A téli lemosó permetezés hatékonyságát a kijuttatás idején mért hőmérséklet is alapvetően befolyásolja, 10 °C-os tartós nappali léghőmérséklet ajánlott. Figyelembe kell venni a fatörzs, faágak hőmérsékletét is! Lehűlt farészekre rádermedő permetlé nem képes hatását kifejteni.

Akcióban a tollas, szőrös, kitines és pikkelyes szúnyogirtók

2024. július 21. 14:10

Ha szúnyoginváziótól szenvedünk, vegyszerek helyett érdemes a szúnyogok természetes ellenségeinek segíteni. A WWF megmutatja, kikről van szó.

Permetezni kell: kedvez az időjárás a tafrina kialakulásának

2020. március 3. 15:15

2020 első két hónapja nem kényeztette el a gazdálkodókat csapadék tekintetében. Január-február hónapokban csupán egy havi mennyiség hullott le, mindehhez pedig több évtizede nem látott, magas téli hőmérséklet társult. Szerencsére az elmúlt esztendő utolsó két hónapja csapadékban bővelkedett, mindkét hónapban többhavi csapadék hullott, eső formájában.

Hagymalégy károsíthatja még késő ősszel is a hagymát?

S. Attila kérdése: Őszi vetésű áttelelő vöröshagymám foltokban, sorra fonnyad el és pusztul ki. A kipusztult hagymák tövénél fekete bábokat találtam, melyek ferdén kilógtak a hagyma tövéből. Mi károsítja még ilyen késő ősszel is a hagymát?

Mágikus permetezési rendszeren dolgozik a német óriásvállalat

2023. november 2. 15:40

A Bayer a hannoveri Agritechnica szakkiállításon mutatja be a növényi kórokozók és kártevők egyaránt eredményesen bevethető MagicSprayer rendszert.