Mikor metsszük a birsfát és mire ügyeljünk metszésénél?

Agrofórum Online

Kertemben több birsfa is található. Kérem segítségüket, hogy mikor metszhetem meg a birsfákat? Mire ügyeljek a metszésüknél?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A birs kb. 3-6 méter magasra és ugyanilyen szélesre megnövő fa vagy bokor, melyre ritka hajtásrendszer jellemző. Általában bokorformára, vagy alacsony törzsű bokorfának szokás nevelni alakító metszése során. Meghatározott alakú korona meglehetősen nehezen nevelhető belőle, hiszen kusza növekedés jellemzi egyedeit. A birsfákra jellemző, hogy metszés nélkül is laza, valamint bokor formájú koronát nevelnek. Ennek ellenére azonban, érdemes évente megmetszeni, de ha ezt nem tesszük meg, akkor is legalább két- vagy háromévente, ekkor már nagyobb mértékű, erősebb metszést szükséges alkalmazni egyedein.

A metszés elvégzése előtt azt azonban nem árt tudnunk, hogy a birs virágait, majd később tehát terméseit is az éves vesszőkön hozza, a vesszők azon vegyes rügyeiből, melyek az 5-8 cm hosszú hajtások csúcsán helyezkednek el. Ez azt jelenti, hogy termőkorban a birs vesszőit nem szabad visszametszenünk. A metszés elvégzésekor elsősorban a fákat ritkítani szükséges. Első körben érdemes az esetlegesen sérült vagy betegség tüneteit mutató részeket eltávolítani, majd pedig a túlzottan erősen, valamint befelé növő vesszőket kell kimetszeni.

Az idősebb gallyak ritkítása, valamint a túlzottan erős növekedésű fattyúhajtások levágása is fontos a birsfák esetében, hogy egyes részei megfelelő fényellátásban részesüljenek, hiszen csak a jó megvilágítást kapó részein fog a növény teremni. Ezzel az a célunk, hogy a fa folyamatosan megújuljon, részei tehát ne öregedjenek el. A termőkorú birsfákon ugyanis fokozatosan kezdődik meg a termőrészek elöregedése, mely által metszés nélkül a növekedés és a termésmennyiség is csökkenne. A birsfák azon gyümölcsfajok közé tartoznak, melyek igen jó megújuló képességgel rendelkeznek. Emellett ne felejtkezzünk el a gyökér- és tősarjak eltávolításáról sem, ugyanis a birsfák esetében rendszeresen számíthatunk ezek megjelenésére is. A metszés elvégzésének kedvező időszaka lehet a tél vége, de akár késő ősszel is megmetszhetjük birsfáinkat.

Őszibarack-termesztés a Mecsek környékén

2018. április 1. 11:04

Jelenleg a hazai őszibarack-termesztésben alapvetően kétféle koronaforma az irányadó. A nyitott koronák közül a váza, a központi tengelyesek közül pedig a karcsú orsó.

Szüret utáni teendők a gyümölcsösökben

2018. július 3. 08:09

Ha vége a gyümölcsszedésnek hajlamosak vagyunk hátradőlni, pedig ez nagy hiba! Ne zárjuk be a kertet, ne hagyjuk magára az ültetvényt ilyenkor, hiszen a következő szezonra most tudjuk felkészíteni a fákat.

Sűrűn kelt vetés ritkítása is porondon van májusban - kertészeti tippek a hónapra

2019. május 23. 04:37

Elérkezett hát a május, a zöldségeskertek egyik legfontosabb és legmozgalmasabb időszaka, ugyanis ebben a hónapban kell kiültetni a paradicsompalántákat szabadföldbe - persze, ha a hőmérséklet engedi azt.

Ültetvények tápanyagellátásának gyakorlati szempontjai

2020. február 9. 04:37

Milyen fő szempontokat kell néznünk az ültetvények tápanyagellátásának tervezése során? Cikkünkben erre a kérdésre szeretnénk választ adni.