Milyen állat készít rengeteg lyukat a kertben?

Agrofórum Online

Milyen állat készítheti a kertemben található rengeteg lyukat?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A mezei pocok elszaporodása ebben az évben meglehetősen jelentősnek tekinthető, több kerttulajdonos és nagyüzemi gazdálkodó egyaránt túlzott mértékű jelenlétükről számolt be. A pocok által készített lyuk mérete kb. 2-3 cm nagyságú, alakja pedig kissé ovális, melyhez tartozó járatok kb. 50 cm mélységben húzódnak, bennük fészkelő, rejtőző és kamraüreget egyaránt készít magának a kártevő. Főként olyan területen találhatók meg járatai és a lyukak, melyeken magas növényzet nem található, pl. gyepeken, illetve megfelelő mennyiségű táplálék is rendelkezésükre áll.

A pocok sajnos nagyon szapora állta, évente több nemzedéket is képes létrehozni, főként olyan őszi időjárás esetében tud jelentős károkat okozni, mint ami ebben az évben is tapasztalható volt. A hosszú és meleg, száraz ősz ugyanis kedvező feltételeket teremt számára, így tovább képes szaporodni és táplálkozást folytatni. Leginkább a reggeli és eseti órákban aktívak, de nem ritka, hogy napközben is felbukkannak. A rágcsáló kb. 10 cm testhosszal rendelkezik, mely rövid farokban végződik, szőrzete barnás, hasi részén pedig fehéres színezetű. Kártétele nagyon sokrétű lehet, hiszen aligha válogat a kertben termő növények közül. Főként a zöld növényi részeket kedveli, de terméseket, virágokat, gyökereket, betárolt terményeket is fogyaszthat. Emellett sajnos ürülékével is szennyez, valamint a betegségek terjesztésével egyaránt nagy problémát tud okozni.

A mezei pocok által készített lyuk a talajban (fotó: a kérdező felvétele)

A védekezést semmiképp sem szabad mellőzni, a fent említett károkozás miatt. A lyukakat érdemes lehet pár nappal a tervezett kémiai védekezés előtt lábbal betömködni, ezzel ugyanis láthatóvá válik majd, mely lyukakban élnek valóban a rágcsálók. Házikerti körülmények között a kalcium-karbamid hatóanyagú, Detia Carb és Delu készítmények használhatók fel, melyeket a nyitott járatokba kell elhelyezni, majd ezután talajjal lefedni (további tájékoztatás a készítmények csomagolásán olvasható a használatukkal kapcsolatban).

Kisebb egyedszám esetén a természetes ellenségek megtelepedésének elősegítésével is védekezhetünk. A kertbe helyezett T alakú ülőfákkal a ragadozó madarak betelepedése segíthető elő. Az ülőfák kihelyezése azonban csak olyan helyre történjen meg, ahol kémiai védekezésre nem fog sor kerülni, vagy ilyen esetben érdemes a már meglévő ülőfákat eltávolítani.

Kiemelt kép: a kérdező felvétele

Ennyit változott a repce növényvédelme három évtized alatt

2024. február 22. 12:40

Az őszi káposztarepce a napraforgóhoz hasonlóan meglehetősen nagymértékben igényli a hatékony növényvédelmet. Eltérően a többi szántóföldi növénykultúrától, a repce esetében nem a gyomirtás, hanem döntően az állati károsítók elleni védelem a felelős a kezelések számának és a növényvédelmi költségek döntő hányadáért.

Tovább nőttek a mezei pockok által fertőzött területek – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. február 14. 08:10

Február első dekádjában minden eddigi nappali és éjszakai melegrekordot megdöntött az időjárás. Ennek hatására az ősszel vetett kalászos és káposztarepce vetések fejlődése is megkezdődött.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (2. rész)

2019. november 20. 12:07

2019-ben a száraz és enyhe tél kedvezett a mezei pocok szaporodásának. Az Alföld és a Dunántúl túlnyomó többségén a fertőzöttség elérte a veszélyes mértékű, 2 darab/100 négyzetméter szintet.

Továbbra is védekezzünk a mezei pockok ellen!

2020. február 26. 10:17

Változatlanul igen aktív a mezei pocok. A bőven rendelkezésre álló zöld táplálék és a száraz idő elősegíti szaporodását, így az eddigi kolóniák mellett friss fertőzések is láthatók repcében, kalászosokban, pillangós területeken és gyümölcsösökben.