Növényvédelem

Ha enyhe lesz a tél, megint küzdhetünk a mezei pockokkal

Agrofórum Online

A mezei pockoknak évente 5-6, de akár 10 generációja is kifejlődhet. Ráadásul szinte minden növényi részt elfogyasztanak, a gyökerektől a termésekig vagy akár a fiatal fák kérgéig.

Jól belátható a helyzet

Az egyelőre alacsony vegetáció segítségünkre van, hiszen most jól látható, hogy mi a helyzet a pockokkal. Érdemes ellenőrizni a repcét és azokat a pillanatnyilag művelés alatt nem álló földeket, amelyeken az előző kultúra gabonaféle vagy repce volt. Ezeken ugyanis a pockok járatait, amelyek a talajszint alatt 30 centivel húzódnak, nem tette tönkre a forgatásos talajművelés, így a rágcsálók zavartalanul folytathatták áldásosnak semmiképpen sem nevezhető tevékenységüket.

Ugyanígy érdemes végignézni a szántóföldek szélét, árkokat, a réteket és legelőket is. A jellemzően pocokkal fertőzött szegélyeken és árkokban a növényzetet tél előtt rövidre kell vágni, ami minimálisra csökkenti a pockok számára a fedezéket. Ugyanez vonatkozik a legelőkre is.

A T alakú rudak a természetes pocokirtás közvetett eszközei

Ha nincsenek természetes ülőrudak, például fák, célszerű ülőrudakat felállítani a ragadozó madarak számára. A ragadozómadarak nem túl válogatósak az ülőhely kiválasztásakor. Elég egy 2,5-4 méter hosszú, 5-10 centiméter átmérőjű rúd, amelynek a tetején egy 20-40 centiméter széles és 3-5 centiméter átmérőjű keresztrúd van. A stabilitás érdekében a karót körülbelül 40-50 cm mélyre kell a talajba beásni. Minél magasabb a karó, annál messzebbre látnak róla a madarak.

Ha sok a pocok, kártevőirtó termékeket kell használni

Ha a megelőző intézkedések ellenére a pockok még mindig nagy számban fordulnak elő, akkor érdemes a területeken vegyszeres védekezést végezni. Magyarországon vannak a pockok ellen engedélyezett hatóanyagok, ezeket azonban lehetőleg a járatokban elrejtve szabad elhelyezni, mert más nem célállatokra is veszélyt jelenthetnek. Használatuk esetében távolítsuk el a T fákat is annak érdekében, hogy a ragadozó madarak ne kerüljenek veszélybe azzal, hogy mérgezett pockot fognak és ezzel maguk is mérgezés áldozatává válnak.

A Nébih honlapja szerint a Magyarországon mezei pocok elleni védekezésre engedélyezett készítmények: az Arvalin LR (40 g/kg cink-foszfid), az Arvalin 2,5 (25 g/kg cink-foszfid), a Ratron GL (8 g/kg cink-foszfid), a Ratron GW (25 g/kg cink-foszfid), a Ratron ST (8 g/kg cink-foszfid), valamint a Delu és Detia Carb (800 g/kg kalcium-karbid). Ezek lakott járatok nyílásába helyezve alkalmazhatóak, és a rágcsáló okozta kártételt kellő mértékben csökkentik.

A szabadforgalmú Delu és Detia Carb kizárólag riasztó hatással rendelkezik, egész évben használhatóak.

Szükséghelyzeti felhasználásra alkalmazható a Pocok Tox MAX (75 mg/kg klórfacinon) és a Rodent Stop (75 mg/kg klórfacinon). E rágcsálóirtók szántóföldi kultúrákban, kertészeti kultúrákban, gyep területeken és ruderálián alkalmazhatóak. Kisebb járatszám esetén járatkezeléssel, 25 db lakott járat/100 m2 feletti fertőzés esetén felületkezeléssel, növényorvos felügyeletével használhatóak. A hatóanyagok kombinálásával a rezisztencia kialakulása is megelőzhető.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Szappanszerű anyagokat tartalmazó növényeket tesztelnek kártevőirtásra

2024. november 25. 14:40

A bionövényvédelemben, de más területeken is kiválóan felhasználhatóak a szántóföldön megtermelt fehérjenövényekből kivont szaponinok.

Az éghajlatváltozás csökkenti a gyomirtó szerek hatékonyságát

2024. november 22. 16:10

A gyomirtó szerek maximális hatékonyságához optimális körülmények a klímaváltozás miatt egyre ritkábbak. Mire kell felkészülnünk?

Tasakospatkányok 24 óra alatt ástak életet a St. Helens-hegyen

2024. november 19. 16:10

Pontosabban: a tasakospatkányok a felszínre hozták a mikorrhiza gombákat, amelyek pedig a növények fejlődését gyorsították fel.

Átverés: nem mérgeznek a növényvédő szerek évi 385 millió embert

2024. november 18. 08:10

Egy tanulmányról, amely hivatkozási alap lett az egész világon, kiderült, hogy hamis állításokat fogalmaz meg a növényvédő szerekről.

Hatékony méhkímélő megoldás a szőlőmolyok elleni védekezésben

2023. május 12. 06:34

A szőlő egyik régi, jólismert kártevője a tarka szőlőmoly, ami a károsításával a termést veszélyezteti.

Ritka kártevőnk: a tűztövis-gubacsatka (Aceria pyracanthi)

2024. február 29. 16:10

A tűztövis (Pyracantha coccinea) Dél-Európában és Kis-Ázsiában őshonos. Magyarországon és Európa számos országában igen gyakran ültetett kiemelkedő díszítő értékű télizöld*.

Mérjük fel a mezei pocok fertőzöttséget!

2018. október 13. 09:18

A mezei pocok veszélyes kártevőnek minősül, ellene a védekezési kötelezettséget jogszabály írja elő.

Milyen rovar károsítja a fügét?

2018. október 29. 10:41

K. Mihályné kérdése: A fügéken muslicához hasonló, apró rovarokat figyeltem meg. Milyen károsítóról lehet szó? Hogyan védekezhetek ellene?