Milyen betegségek támadhatják meg a szamócabogyókat?

Agrofórum Online

Milyen betegségek támadhatják meg a szamóca gyümölcsét? Tudnának ebben a témában segítséget nyújtani?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A szamócának sajnos számos betegsége van, melyek nemcsak leveleiket, hanem a terméseiket egyaránt fertőzhetik. Az egyik legjelentősebb terméskiesést a szürkepenészes rothadás okozza, mely csapadékos, párás időben terjed a legnagyobb mértékben. A fertőzés forrása a talaj, ahol a kórokozó képes áttelelni a beteg növénymaradványokon. Tavasszal az áttelelő képleteken fejlődő konídiumok segítségével képesek megfertőzni a virágokat bibéjükön keresztül, melyek ezáltal megbarnulnak, majd pedig elpusztulnak. A betegség az érő gyümölcsöt is megfertőzheti, annak színe fakó lesz, azután megbarnul, húsa lágyul, végül rothadás indul el, a termések felületén pedig penészgyep jelenik meg.

Nemcsak a szürkepenész, hanem a gnomónia egyaránt fertőzheti a terméseket, tavasszal, virágzás előtti időszakban a leveleket és a fejlődő virágok csészeleveleit. A csészelevekről a kocsányba, majd pedig onnan a kötődött gyümölcsökbe jut a kórokozó. A gyümölcsön apró, liláspiros, elmosódott szélű foltok lesznek, később ezek a foltok megnagyobbodnak és bemélyednek. A rothadás száraz jellegű, mely által a gyümölcsök deformálódnak, végül a teljes rothadás is bekövetkezik, majd a bogyó gumiszerűvé válása is. Talajból fertőző kórokozó a fitoftóra is, mely a termések barnulását és töppedését idézi elő, valamint csapadékos időjárás esetén finom, fehér bevonat megjelenését okozza a gyümölcsök felületén.

A betegségek megelőzését a növények túlzottan sűrű ültetésének kerülésével, a gyomok, valamint az indanövények rendszeres eltávolításával segíthetjük elő. A tápanyagok harmonikus ellátásának is nagy jelentősége van, főként a nitrogén megfelelő mennyiségben történő adagolásának. A betegségek elleni védekezésben segítségünkre lehet a talaj takarása is, pl. fóliával, szalmával. Megelőző jelleggel a betegségek ellen már tőlevélrózsás állapottól, a virágzás kezdetekor, majd a virágzás végén szükséges lehet védekezni, valamint a kötődést követő időszakban akár két alkalommal még permetezni, főként az arra hajlamosító környezeti körülmények megléte esetén.

Vessen és szüreteljen párhuzamosan augusztusban

2019. július 16. 05:36

A hagymafélék mellett sok más zöldségnövényt lehet betakarítani augusztusban, például a paradicsom, a paprika, a cukkini is ebben az időszakban érik a legintenzívebben

Gyümölcsöző volt az idei év? - évértékelés dr. Apáti Ferenccel, a FruitVeb alelnökével

2018. október 25. 03:48

Magyarországon a 2018. évi gyümölcstermés fajonként változóan, de mennyiségileg összességében jól alakult: a jelentősebb gyümölcsfajok közül jó vagy kifejezetten jó termést realizáltunk a cseresznye, meggy, szilva, bodza, alma és körte esetében

Bőséges termés várható szamócából

2018. április 20. 10:42

Kedvező idényben bízhatnak az idén a hazai szamócatermesztők, sem a fagy, sem az eső nem károsította a termést.

A fóliás után itt a szabadföldi szamóca is!

2020. május 12. 11:51

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara körképe szerint a hazai szabadföldi szamóca a hétvégétől kezdve folyamatosan nagyobb mennyiségben jelenik meg a piacokon, üzletekben. A magyar szamóca – amit a köznyelvben epernek hívnak – ízében, állagában nagyságrendekkel jobb a külföldről, több ezer kilométerről behozottnál, hiszen frissen kerül a fogyasztókhoz.