Milyen fát ültessünk az utcánkba? – II. rész

Agrofórum Online

Milyen fát ültessünk az utcánkba? Kérem szíves tanácsukat, helyesen szeretnénk választani!

Aki válaszol:
Dr. Mikulás József, címzetes főiskolai tanár, növényorvos, a mg.-i tudományok kandidátusa

Kedves Olvasó!

Olyon fát kell ültetni utcájukba, ami jól érzi magát. Mi kell, ahhoz, hogy a fa jól érezze magát? Többek között az, hogy a fát fejlődésében a föld feletti és a föld alatti dolgok ne zavarják, a tajban lévő és a fa felett lévő különböző vezetékek ne okozzanak gondot. A fáknak is különböző a talajigényük, mint a többi növénynek.

Vannak fák, amelyek a kötöttebbet kedvelik, vannak, amelyek a lazább talajban érzik jól magukat, mások, a nedves talajt kedvelik, és vannak olyanok, amelyek száraz talajban növekedve is szépen díszlenek. Célszerű körülnézni a helységükben, hogy az Önökéhez hasonló körülmények között lévő fák közül melyek érzik jól magukat, és szépek, örömet okoznak a környezetüknek (állatoknak, madaraknak, méheknek stb.). Természetesen nem szabad elfeledkezni a környezetegészségügyi szempontokról sem, káros virágpollentermelésről /törökmogyoró/, és a környezetszennyező termésekről /nyárfa/.

Felmerül a kérdés, hogy miért érzik ezek a fák jól magukat? Ebben nemcsak a fáknak van komoly szerepe, hanem a fa ápolóinak is. Természetesen több tényezőnek is hatása van a fák állapotára, többek között a betegségekkel és kártevőkkel szembeni ellenállóképességüknek is. Vannak olyan fák, amelyek a károsítókkal (vírus, baktérium, kártevő állatok) szemben ellenállók. Érdemes olyan fákat választani, amelyeken a károsító állatok természetes ellenségei oly mértékben felszaporodnak, hogy nem kell védekezni a kártevők ellen.

Meg kell említeni az úgynevezett donor fákat, amelyeken hasznos ragadozóatkák élnek és áttelepülnek a további táplálékot adó szomszédos fára is. Nemcsak a saját károsító atkáit, hanem a környezetében lévő fák szívogató atkáit is elpusztítják. Ilyen fa a virágoskőris, a hússzínű vadgesztenye a mézesfa, a nyugati ostorfa, a japánakác, a bugás csörgőfa, a vasfa.

Japánakác 2016 áprilisi metszés utáni állapota

Japánakác 2018 novemberi állapota

Vannak olyan fák, amelyek a mechanikai beavatkozást (metszést, nagyobb mértékű visszavágást) jól elviselik, jól regenerálódnak. Nagyon jól regenerálódó fa (akár többszöri erős visszametszés után is) többek között a gömbkőris, a japánakác. Amennyiben lehetséges jobb, ha az egymás mellett lévő fák nem azonos fafajok, így a károsítók terjedését megnehezíthetjük.

Lehet kapcsolat a platánfa legyengülése és a rajta élő cincérek között?

2022. szeptember 18. 04:38

10 éves platánfám törzsén szép, sárga csíkos, a képen látható cincérek élnek. A fa növekedése leállt, legyengült. Lehet kapcsolat a fa állapota és a cincérek között?

Miért festik fehérre a fák törzsét?

2019. november 28. 04:39

R. István kérdése: Miért szokták a fák törzsét fehérre festeni? Mi ellen véd, van-e haszna?

Mit tehetünk a liszteske ellen?

2020. június 29. 11:18

Minden évben megjelenik kertemben a liszteske, mit tehetnék ellene?

Mi okozza a körte levelén kiemelkedő, furcsa képletek kialakulását?

2023. október 26. 04:39

Mi okozza a körtelevél képen látható elváltozását? Kérem szíves segítségüket!