35℃ 21℃
július 21. Dániel, Daniella, Lőrinc

Milyen kártevők élnek a málna vesszőiben?

Agrofórum Online

Gy. Adrienne kérdése: Megmetszettük a málnáinkat. Egyes vesszőkben apró lárvákat találtunk. Milyen rovarkártevői vannak a málnának, amik a málna hajtásaiban élnek?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus 

Kedves Érdeklődő!

A málna hajtásait több rovar is károsítja, utódaik azokban nevelkednek, azokban telelnek. Leggyakoribb a málna gubacsszúnyog (Lasioptera rubi), az apró (2 mm) szúnyogalkatú fekete imágók petéiket a zöld rügyekre rakják, a kikelő lárvák berágják magukat a hajtásba, ahol – ennek hatására – 1-2 cm nagyságú gubacsszerű daganatok nőnek. A gubacsok a hajtások vízforgalmát lassítják, gyakran a hajtások felettük eltörnek. Azok belsejében élnek, fejlődnek a narancssárga színű apró 2-4 mm-es lárvák, ott is telelnek, és májusban rajzanak a kifejlett szúnyogok, júniustól fertőzik az új hajtásokat. Rajzásuk elhúzódó, évente egy nemzedékük fejlődik.

Málna gubacsszúnyog áttelelő lárvái

A málna vesszőszúnyog (Thomasiniana theobaldi) lárvái a vessző kéreg alatti szöveteiben élnek. Károsításuk hatására a háncstól a bélszövetig barnulás alakul ki, gyakran szövetburjánzás követi, a kéreg elválik. A hajtások növekedése lelassul, súlyos esetben elhalnak. Kártétel a hajtások alsó harmadában jellemző. Lárvák kezdetben fehér, majd sárga színűek, a kéreg alatt csoportosan élnek. Évente 3 nemzedékük fejlődik, az apró 3 mm-es narancsvörös szúnyogok a hajtások repedéseibe rakják csoportosan tojásaikat. Az utolsó nemzedék lárvái a talajra hullva bábozódnak. Lárvák júniustól októberig élnek, és károsítják a hajtásokat. Később a vesszőkben csak a parazitált, nem életképes lárvák találhatók. A lárvák okozta nyílások elősegítik a málnavesszőt fertőző gombabetegségek elterjedését (másodlagos fertőzés).

Málna vesszőszúnyog lárvái

Málna karcsú díszbogár (Agrilus aurichalceus), annak lárva alakja a málnát és a rózsaféléket károsítja. Fémes zöld színű hosszúkás bogarak 1 éves fejlődésűek. Kikelő lárvái meghaladják a 10 mm-t, csontfehérek, barna fejűek, kéreg alatt kacskaringós járatokat rágnak, ott fejlődnek, ott telelnek, tavasszal ott bábozódnak. Hajtásokon megnyúlt, orsó alakú megvastagodásokat okoznak, amik akadályozzák a hajtások víz- és tápanyagellátását, növekedésük gyenge, gyakran letörnek a károsítás felett.

Málna karcsú díszbogár kártétele

A felsorolás alapján elkülöníthetők a kártevők: ha sárga színűek és 2-3 mm-esek a lárvák, akkor szúnyoglárvák élnek a hajtásokban, vesszőkben, a 10 mm-es fehéres lárva pedig a karcsú díszbogár károsító alakja.

Mindhárom kártevő ellen eredményes védekezés a megvastagodások, gubacsok kifejlődése (észrevétele) után azok gyors eltávolítása, megsemmisítése. A vegetációs időben ezt rendszeresen ajánlott megtenni. A málna növényvédelmének alapja a letermett vesszők még nyári kimetszése, ami nemcsak a kártevők, hanem a vesszőbetegségek ellen is hatékony megelőző védekezés. Málna lombhullása után gyakran láthatóvá válnak még megmaradt gubacsos vesszők, amik korábban a levelek takarása miatt rejtve maradtak. Nyugalmi időszakban végzett kimetszésükkel megelőzhetjük tavaszi felszaporodásukat.

Rovarölő szeres kezeléssel bár gyéríthetjük a vesszőkártevők egyedszámát, elhúzó rajzásuk és a termésérés miatt annak hatékonysága kétséges. Házi kertekben a beteg hajtások rendszeres eltávolításával kártételük egyensúlyban tartható.

 

Azt mondtam volna, hogy a gyepi hangya nem okoz gazdasági kárt?

2023. október 19. 09:10

A gyepi hangya nem szokványos kártevője a repcének, de az idei évben a megszokottól nagyobb gondot okoz.

Csigák télen a kertünkben? Igen, lehetséges!

2025. január 13. 14:40

A növényevő csigák, például a meztelencsigák kárt tehetnek a zöldségekben, virágokban és egyéb haszonnövényekben.

Mérjük fel a mezei pocok fertőzöttséget!

2018. október 13. 09:18

A mezei pocok veszélyes kártevőnek minősül, ellene a védekezési kötelezettséget jogszabály írja elő.

Az étkezési paprika növényvédelme - kártevők a paprikatermesztésben (2/2.)

2019. március 29. 05:37

Az elmúlt években számos növényvédelmi problémával küzdöttek a termesztők, amelyet csak fokozott, hogy egyre kevesebb hatóanyag áll rendelkezésre a védekezés során.