Milyen készítmény alkalmas lemosó permetezésre?

Agrofórum Online

A felsorolt szerek közül melyiket használhatom lemosó permetezésre gyümölcsfákhoz (birs, körte, szilva, meggy)? Ezek vannak itthon: Alfa Solo; Bordómix DG; Meteor rézoxiklorid; Champion WG. Rézhidroxid; Rézoxiklorid 50 WP. Ha valami hatékonyabbat tudnak ajánlani azt is szívesen venném.

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Érdeklődő!

A lemosó kezeléshez alkalmazandó készítményt annak függvényében érdemes megválasztani, hogy milyen kártevők és kórokozók fordultak elő gyümölcsfáinkon az előző években. A kártevők ellen olajat is tartalmazó készítménnyel lehetünk hatékonyak. Míg a gombás betegségek ellen a réz a megfelelő választás, addig a lisztharmatok kén hatóanyaggal kezelhetők. A kén egyébként az atkákra egyaránt gyérítő hatással van. A kérdésben említett gyümölcsfajok közül a lemosó kezeléssel a birsfák moníliája, diplokarponos betegsége, tűzelhalása ellen, a kártevők közül pedig a pajzstetvek ellen védekezhetünk. A körténél a varasodás, tűzelhalás, pajzstetvek, levéltetvek, atkák és levélbolhák gyéríthetők. A szilvánál a pajzstetvek, levéltetvek és atkák telelő alakjai, valamint a kórokozók közül a moníliás betegség ellen léphetünk fel hatékonyan. A meggy esetében szintén a fás részeken telelő kórokozók, pl. monília, valamint a pajzstetvek, atkák, levéltetvek egyedszáma csökkenthető.

A kérdésben szereplő készítmények közül az Alfa Solo egy felszívódó gombaölő hatóanyagot, vagyis difenokonazolt tartalmazó szer, mely ezáltal lemosó kezelésre nem alkalmazható, hiszen ezt megfelelő levélfelület hiányában a fa ilyenkor még nem is tudná felvenni. A további felsorolt készítmények mindegyike kizárólagosan rezet tartalmaz, ezáltal lemosó kezelésre, vagyis gombás és bakteriális betegségek megelőzésére alkalmas.

Amennyiben a fákon a fent említett kártevők is megtalálhatók voltak az elmúlt években, érdemes olajos lemosó készítményt is beszerezniük, ezek biztosítják ugyanis azt, hogy a rovarok testén bevonatot képezve akadályozzák meg légzésüket. Többféle károsító esetében tehát kombinált (réz, kén, olajos tartalmú) készítményt alkalmazzanak a megfelelő védelem érdekében. A permetezés elvégzéséhez lehetőleg szélcsendes és száraz napot válasszanak. A lemosáshoz alkalmazható hatóanyagok kontakt hatásúak, tehát csak közvetlen érintkezés útján fejtik ki a kívánt hatást. Érdemes ezért ügyelni arra, hogy a növény minden részére jusson a készítményből, a fa tetejére ugyanúgy, mint a törzsi részre és a kéregrepedésre, vagyis nagy lémennyiséggel szükséges dolgozni.

Az asztmával is kapcsolatba hozzák a növényvédő és rovarirtó szereket

2023. július 25. 07:10

Az asztma a tüdő légutainak gyulladásával járó hosszan tartó állapot, amely zihálással, köhögéssel, nehézlégzéssel és egyéb tünetekkel jelentkezhet.

Növényvédőszer-maradékok a növényi és állati eredetű élelmiszerekben

2023. április 11. 15:26

Új hároméves ciklusról döntöttek a növényvédő szerek élelmiszerekben történő előfordulásának ellenőrzésében.

AM: a fenntartható növényvédelemhez a növényorvosok munkája nélkülözhetetlen

2023. február 21. 15:31

Magyarország egyetért azzal, hogy csökkenteni kell a növényvédőszerek használatát, de olyan uniós megállapodásra van szükség, amely megtalálja a kényes egyensúlyt az egészségügyi, a környezet- és klímavédelmi, valamint a versenyképességi és gazdasági szempontok között.

Az enyhe tél miatt idén különösen fontos a kalászosok védelme - ÚJ növényvédő szer csomagok!

2018. március 14. 09:19

A Riza® 250 EW előnye, hogy a kalászosokon kívül felhasználható őszi káposztarepcében, almatermésűekben, csonthéjasokban és szőlőben.