Milyen lárva károsít a tulipánfa vesszőjében?

Agrofórum Online

Nyáron vásárolt tulipánfám csúcsa elhalt. Visszavágtam, és a vesszőben járatot találtam, barna színű morzsalékos anyagot, az alján egy lárvát is, ami a vágás során kissé megsérült. Megállapítható, hogy mi volt az? Mit tudok tenni, védekezhetek-e ellene?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A lárva képe alapján egyértelműen megállapítható, hogy a kis farontó lepke (Zeuzera pyrina) lárvája élt a fában. Ez a lepke hazánkban is és Eurázsia országaiban is ismert kártevő. Jellemző rá, hogy sok fafajt is megfertőz, a gyümölcsfák közül az alma, körte, dió, szilva, füge, datolyaszilva, ribizlik, málna, olajfa is a tápnövényei közé tartozik. Díszfákban is élnek lárvái, például fűz-, hárs-, kőris-, platán-, szil-, vadgesztenye-fákban is nevelkednek. Tipikus polifág, sok tápnövényű, fás növényeket károsító lepke.

Kis farontó lepke

A kis farontó lepke fehér alapszínű, sötétkék pontokkal tarkított szárnyú lepke, mely június, július hónapokban rajzik, éjjel aktív, nappal nem figyelhető meg. A nőstény lepke a fiatal ágak, hajtások tövéhez, azok elágazásához rakja le petéit egyesével, a kikelt kis lárvák ott rágják be magukat, és hajtások belsejében rágva haladnak előre a törzs felé. Közben a vizet és tápanyagot szállító edénynyalábokat is elrágják, ezért felette a hajtások lassan elhalnak. Járataikban barna morzsalékos anyag marad vissza. A lárva két év alatt fejlődik ki, kétszer telel át a lárva a vesszőben. A lárvák sárga színűek, testükön minden szelvényen fekete pontokkal, 3-5 cm-re nőnek meg.

Kis farontó lepke lárvája cseresznyefában

A kis farontó lepke mindig a fiatal facsemetéket, illetve azok hajtásait, vesszőit fertőzi meg, és a lárvák egyesével fordulnak elő. Amikor a fában él már a lárva, ellene csak a hagyományos dróttal végzett roncsolásos módszer alkalmazható: a járatba dróttal utána nyúlva kell megkeresni, és ott szétnyomni. A drót végén látható ragacsos massza jelzi a találatot. A lyukba hatásos lehet rovarölő szer oldatát befecskendezni, majd a bejáratot fertőtlenítés után fasebkezelővel ajánlott légmentesen lezárni.

A kis farontó lepke lárvájának járata a tulipánfában

A kis farontó lepke összefogására kapható szex-feromoncsapda, olyan területen, kertben, ahol a lepke kártétele előfordult már, májustól nyár végéig hasznos lehet ilyet kifüggeszteni a károsított fa környékén, számos lepkét összefog, gyéríti számukat. (www.csalomoncsapdak.hu)

A kis farontó lepke sérült lárvája a tulipánfából

Nem kizárt, hogy a facsemetéje még a faiskolában fertőződött meg. Ezért is nagyon fontos a facsemeték törzsének, vesszőinek, tehát a fás részeken a kéreg alapos vizsgálata vásárlás, kiválasztás előtt.

Gyakori és hasonló életmódú kártevő a nagy farontó lepke (Cossus cossus), de a két lepkefaj életmódja és a lárvái lényegesen eltérőek. A nagy farontó lepke lárvái az idős, koros fák törzsének talajhoz közeli részén élnek, mindig csoportosan, a lepke több petét rak le együtt, egy helyre. A lárvák hússzínűek, hátuk vöröses, és méretük 3-10 cm között változó.

Milyen kártevők ellen kell most megvédeni a szilvafákat?

2020. április 7. 04:36

R. Miklós kérdése: A kertemben több szilvafa is található. Milyen tavaszi kártevők ellen kell most megvédeni a szilvafákat?

Poloskák jelentősége a napraforgóban

2019. március 21. 17:37

A korszerű biológiai alapok nyújtotta potenciál kiaknázásában, kulcsszerepe van a növényvédelemnek. A napraforgóban károsító polifág fajok közé tartoznak a poloskák, amelyek közül a mezeipoloskák és a hozzájuk hasonló kárt okozó bodobácsok érdemelnek említést.

Fókuszban a gyakorlatorientált növényvédelmi kutatás

2018. február 6. 12:17

Az atkáktól a gyapottok-bagolylepkén és tripszeken át a mozaik vírusig. Keszthelyen gyűlt össze a növényvédős szakma.

10 éve Magyarországon: az aukubaliszteske – Aleuroclava aucubae Kuwana, 1911 – II. rész

2024. szeptember 19. 13:10

A II. részben az aukubaliszteske megismerését megalapozó, helyszíni és „házi-laboratóriumi” megfigyeléseinkről számolunk be.