Milyen növényvédelmet igényel a füge?

Agrofórum Online

Fügebokrunkon a képen látható rovarok élnek. Mik ezek, kell-e velük valamit tennem? Segítséget szeretnék kérni, hogy a füge milyen növényvédelmet igényel, mikor és mi ellen szükséges permetezni?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Érdeklődő!

A beküldött képen egy Agalmatium nemzetségbe tartozó kabóca látható, valószínű, hogy Agalmatium bilobum fajról van szó. A felvétele nem elég éles, és bizonyos faji bélyegek, amik szükségesek a meghatározáshoz, nem láthatók rajta. Ez a kabóca bár előfordul, de nem gyakori, nem jelentős, gazdasági jelentőségéről, biológiájáról kevés hazai adat áll rendelkezésre. Ezek alapján az a véleményem, hogy nem szükséges ellene védekeznie. A kabócák szúró-szívó szájszervű rovarok, kiszívott növényi nedvvel táplálkoznak. Ha nincsenek nagy tömegben egy növényen, nem jelentenek gondot, csupán néhány kabóca egyed nem veszélyezteti a bokor kondícióját.

A füge nem kultúrában nevelt növény, házi kertekben található egy-egy növény, emiatt a NÉBIH engedélyezett növényvédő szerek adatbázisa még nem tartalmazza sem a növényt, sem a fügén előforduló károsítókat, illetve az ellenük ajánlott, engedélyezett szereket.

Agalmatium bilobum

A fügelevélmoly (Choreutis nemorana), ligeti levélmoly neve is ismert, az egyetlen, egyre jelentősebb kártevője a fügének. Évente 2 lepkenemzedéke fejlődik, júniustól októberig jelen vannak a zöldes-sárga lárvái, hernyói, melyek rágásukkal károsítják a leveleket, de a gyümölcsöket is megrághatják. Kisméretű bokroknál a hernyók összegyűjtése is védekezési megoldást jelenthet. Felszaporodásukkor védekezésre a Dipel DF nevű készítmény ajánlott, hatóanyaga a Bacillus thuringiensis, hasznos rovarparazita baktérium, biotermesztésben is engedélyezett szer, mely emberre, állatra, hasznos rovarokra nem káros. Hasonlóan környezetkímélő a Neemazal T/S nevű rovarölő szer is. Permetezni a lárvák megjelenésének elején, korai hernyóstádiumban érdemes, abban a fejlettségi állapotában hatékonyak a rovarölő szerek, és megelőzhető a súlyosabb rágási kártételük.

Az ismeretlen kabóca (fotó: a kérdező felvétele)

Nem fügekártevő, de fertőzheti a zöld vándorpoloska (Nezara viridula) és az ázsiai márványospoloska (Halyomorpha halys) is, mindkettő sok tápnövényű rovar, most rakják le petéiket a növények leveleinek hátoldalára. Érdemes a petecsomóikat keresni, és megsemmisíteni, amikor már szétmásznak a kis poloskalárvák, csak permetezéssel lehet megállítani őket (Neemazal T/S). A poloskák a termések szívogatásával tudnak jelentős kárt okozni.

Szintén a termést teszi tönkre a foltosszárnyú muslica (Drosophila suzukii), az apró légyszerű rovarok petéiket a gyümölcsbe rakják, abban fejlődnek a 2-3 mm méretű lábatlan lárváik. Hatékony védelem ellenük a füge folyamatos érése és szedése miatt nehezen kivitelezhető.

Színre lép az új generáció: Ascra Xpro

2019. január 16. 06:36

Új korszak kezdetéhez érkezett a magyarországi kalászos gabona termesztés: változik (csökken!) a kalászosok súlya a vetésforgóban, növekszik a termesztés intenzitása és növekednek a termésátlagok is.

Beérett, lábon álló kukoricák kártevői

2018. január 23. 20:32

A kukorica kiterjedt kártevő közösségéből a talán legkevésbé ismert, jelentőségüket tekintve háttérbe sorolt kártevő csoportot képviselik az ún. időskori, szeneszcens kártevők.

A káposzta növényvédelmének nehézségei

2018. július 31. 08:34

Mintegy 22 hektár különböző káposztaféle (fejes-, vörös-, kel-) növényvédelmi szakirányítójaként szeretném megosztani gyakorlati tapasztalataimat a káposztafélék növényvédelmének legfőbb nehézségeiről.

Most kell a kalászfuzáriózis fertőzést megelőzni a gabonákban

2018. május 1. 16:10

Az átlagosnál melegebb és száraz időjárás hatására a növénytermesztési munkák az elmúlt időszakban igen jól haladtak. Az idő kedvezett a növények fejlődése számára, szinte egy időben kel a napraforgó és a kukorica.