Milyen zöldmunkát kell a szőlőben végezni?

Agrofórum Online

Mikor és miért kell a szőlő csonkázását, hónaljazását elvégezni? Mi a haszna?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A szőlőn a vegetációs időszakban számos zöldmunkát kell elvégeznünk a sikeres termésszüret elérése céljából. Ide tartozik a csonkázás és a hónaljhajtások mellett a rügy- és hajtásválogatás, a kötözés, a lombfal kialakítása, a levelezés és a fürt- vagy virágritkítás. A csemege- és borszőlőfajták zöldmunka igénye igen eltérő, de az egyes fajták között is nagymértékű különbségek lehetnek. A hajtások visszavágását többféle célból végezzük, így elvégzésének idejét is eszerint választjuk meg.

A termőhajtások visszavágásával közvetlenül a virágzás előtt a kötődést fokozhatjuk. Megfelelő beavatkozásunk eredménye a fürtök tömöttebbé válása, vagyis a termésmennyiség növekedése. A csonkázás vagy más néven tetejezés, a tőke összes hajtásának a visszavágását jelenti. Csonkázással a hosszanti növekedést akadályozzuk, valamint elősegítjük a vesszők jobb beérését a tartalékok képzése céljából.

A hónaljhajtások eltávolítása vagy visszavágása alatt a másod-, esetleg harmadrendű hajtásokkal elvégzett munkálatokat értjük. Ezen hajtások kezdetben nagy mennyiségű vizet és tápanyagot használnak fel és csak később érik el az asszmilátumok termeléséhez szükséges méretet. Eltávolításukkal a főhajtások későbbi öregedése érhető el, ezáltal kondíciójuk javítható. A lombozatban kialakuló mikroklíma is kedvezőbben alakul, valamint megszűnik árnyékoló hatásuk is.

Növényvédelmi szempontból is ajánlatos a hónaljhajtások eltávolítása, hiszen a kórokozók, kártevők megjelenési helyéül szolgálnak. Az erősebb növekedésű tőkéken már a virágzás előtt is megjelenhetnek a hónaljhajtások, de többségében csak a virágzás vagy a csonkázás következtével, a nyári időszakban. A másodlagos hajtások, melyek a fürtzónában képződtek nagymértékben árnyékolnak, ezért tőből való eltávolításuk javasolható. Abban az esetben, ha a főhajtás pl. fagy, vagy kártevők által sérülnek, de a rajtuk előbújó hónaljhajtások életképesek, a lombfelület ezen zöld részek meghagyásával megfelelően pótolható.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: sok a varasodással fertőzött alma, lisztharmat veszélyezteti a szőlőt

2023. július 12. 14:40

Július második dekádjára a forró, nyári időjárás vált uralkodóvá. A hőséget csak időnként zavarták meg záporok, zivatarok, helyenként jégverés tette tönkre a termést. A nappali maximum hőmérséklet általában 30 Celsius-fok körül alakult, de éjszakára sem csökkent 20 fok alá a levegő hőmérséklete. A magas relatív páratartalom miatt reggelente erős a harmatképződés. A magas hőmérséklet csökkentette a betegségek terjedését, de teljesen nem szüntette meg.

A szőlő generatív szervei és gazdasági hasznuk (1) - A rügyek és a virágzat fejlődése

2018. október 8. 13:51

A szőlő valódi bogyótermésében neveli magvait különböző fejlődési szakaszokon át. A szőlő virágzatának és virágainak kialakulásáról, a termésről, benne a bogyók és a magok fejlődéséről, hasznosságáról, ezeket veszélyeztető betegségekről, rendellenes tápanyag-ellátásáról olvasható az írásban.

Miért fontos a kálium és a magnézium esetében a harmonikus tápanyagellátás?

2018. október 5. 06:01

A harmonikus tápanyagellátás fogalmán azt értjük, hogy a termesztett növény számára olyan mennyiségben és arányban biztosítjuk a létfontosságú tápelemeket.

DemoKERT sorozat a Güttler szervezésében

2023. április 4. 11:38

Az idei tavaszra új helyszíneket keresett fel a Güttler Kft., hogy elkalauzolja az érdeklődőket a szőlőben elvégzendő gépes talajmunkák világába.