Milyen zöldmunkát kell a szőlőben végezni?

Agrofórum Online

Mikor és miért kell a szőlő csonkázását, hónaljazását elvégezni? Mi a haszna?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A szőlőn a vegetációs időszakban számos zöldmunkát kell elvégeznünk a sikeres termésszüret elérése céljából. Ide tartozik a csonkázás és a hónaljhajtások mellett a rügy- és hajtásválogatás, a kötözés, a lombfal kialakítása, a levelezés és a fürt- vagy virágritkítás. A csemege- és borszőlőfajták zöldmunka igénye igen eltérő, de az egyes fajták között is nagymértékű különbségek lehetnek. A hajtások visszavágását többféle célból végezzük, így elvégzésének idejét is eszerint választjuk meg.

A termőhajtások visszavágásával közvetlenül a virágzás előtt a kötődést fokozhatjuk. Megfelelő beavatkozásunk eredménye a fürtök tömöttebbé válása, vagyis a termésmennyiség növekedése. A csonkázás vagy más néven tetejezés, a tőke összes hajtásának a visszavágását jelenti. Csonkázással a hosszanti növekedést akadályozzuk, valamint elősegítjük a vesszők jobb beérését a tartalékok képzése céljából.

A hónaljhajtások eltávolítása vagy visszavágása alatt a másod-, esetleg harmadrendű hajtásokkal elvégzett munkálatokat értjük. Ezen hajtások kezdetben nagy mennyiségű vizet és tápanyagot használnak fel és csak később érik el az asszmilátumok termeléséhez szükséges méretet. Eltávolításukkal a főhajtások későbbi öregedése érhető el, ezáltal kondíciójuk javítható. A lombozatban kialakuló mikroklíma is kedvezőbben alakul, valamint megszűnik árnyékoló hatásuk is.

Növényvédelmi szempontból is ajánlatos a hónaljhajtások eltávolítása, hiszen a kórokozók, kártevők megjelenési helyéül szolgálnak. Az erősebb növekedésű tőkéken már a virágzás előtt is megjelenhetnek a hónaljhajtások, de többségében csak a virágzás vagy a csonkázás következtével, a nyári időszakban. A másodlagos hajtások, melyek a fürtzónában képződtek nagymértékben árnyékolnak, ezért tőből való eltávolításuk javasolható. Abban az esetben, ha a főhajtás pl. fagy, vagy kártevők által sérülnek, de a rajtuk előbújó hónaljhajtások életképesek, a lombfelület ezen zöld részek meghagyásával megfelelően pótolható.

Hogyan védhetjük meg a szőlőt a kutya kártételétől?

2020. október 31. 04:36

N. Miklósné kérdése: Kutyánk imádja a szőlőt, idén majdnem az összes fürtöt "lecsipegette" a kertben a tőkékről. Milyen kíméletes módszerrel tudnám leszoktatni a szőlőevésről?

A hagyományos bor- és szőlőkultúra megőrzése és újjáélesztése rekreációs eszközök segítségével

2023. január 31. 06:36

Hazánkban még számos lehetőséget rejtő, komplex turisztikai termék a borturizmus, ennek felélesztését vagy megteremtését leginkább rekreációs útvonal kijelölésével érhetjük el.

A talajtakarás előnyei szőlőben

2024. január 4. 10:10

A szőlőültetvényekben jelenleg is általános az intenzív talajbolygatás, főleg ami a szőlő sorközeit érinti. Ezzel szemben megoldást jelentő alternatíva lehet a növénytakarásos kezelés. A sorközvetés folytán azonban a talajt átszövő gyökérzet vízkonkurenciaként jelenhet meg a szőlő számára, és azokban az esetekben, amikor ez kerülendő, például telepítés esetén, megoldást jelenthet a szalmatakarás.

Bortermelés: csúnyán tévedtek a "szakemberek"

2019. október 27. 05:36

Tévedtek a szakemberek, elmaradt a szőlőtúltermelési válság, a vártnál kevesebb szőlő termett hazánkban és más európai országban is, így a borexport is segít levezetni az elmúlt két év alatt felhalmozódott hazai borkészleteket.