15℃ 8℃
április 3. Buda, Richárd, Hóvirág, Indira

Mire figyeljünk a leander teleltetése során növényvédelmi szempontból?

Agrofórum Online

N. Blanka kérdése: Leandereim teleltetése során mire kell kiemelten odafigyelnem növényvédelmi szempontból?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A leander ápolása során a legtöbb növényvédelmi problémát az atkák, levéltetvek, pajzstetvek és gombás betegségek okozzák. A leander az enyhébb hideget (mínusz 1-2 fokot) még elviseli a szabadban, azonban tartósan hideg időjárás esetén már érdemes gondoskodni a növények megfelelő telelőhelyének kiválasztásáról. Az időjárás eddig még nem indokolta a növények azonnali teleltetését, azonban a fokozódó hideg miatt érdemes az időjárás előrejelzést követni, valamint a növényeinket a telelésre felkészíteni.

A növényvizsgálat elkerülhetetlen lépés annak érdekében, hogy tavasszal újra szép és egészséges növényeink legyenek a szabadban. A levelek kártevő és kórokozó mentességéről alapos szemrevételezés folyamán győződhetünk meg. A pajzstetű a levél fonáki oldalát kedveli, ezért azt se tévesszük szem elől! A takácsatkák szívogatásának következtében a leveleken apró világos pontok, szúrásnyomok jelennek meg, amik a levéllemez ezüstös elszíneződését okozzák. Jelenlétüket emellett még a pókhálószerű szövedék is jelzi.

Dísznövényeknél az atkák ellen a hexitiazox és etoxazol hatóanyagú szerek engedélyezettek. A levéltetveket, amennyiben kis számban vannak jelen, elegendő egy puha ronggyal letörölni. A pajzstetvektől pedig enyhén szappanos vízbe áztatott szivaccsal szabadulhatunk meg. A beteg leveleket kézzel szedjük le, vagy metszőolló segítségével vágjuk le azokat. Ezekkel a módszerekkel a lemosó permetezés elvégzése előtt viszonylag hatékonyan gyéríthetjük a kártevők számát. Lemosó permetezésnél a legjobb hatást akkor érhetjük el, ha nagy lémennyiséggel dolgozunk és a levélzet mindkét oldalát egyenlően éri a permetlé. A szerválasztásnál érdemes olyan készítményt használni, ami réz és olaj, esetlegesen az atkák ellen kén hatóanyagot is tartalmaz.

A növényeken maradt kártevők a teleltetés folyamán kedvező körülmények között nagymértékben felszaporodhatnak. Különösen, ha magasabb (10 fok körüli) hőmérsékletű helyen tartjuk a növényeket, az atkák megjelenésére kell számítani. Lehetőség szerint ezért a növényeknek fagymentes, 4-5 ℃ hőmérsékletű, világos helyet válasszunk, de itt se felejtsük el a növények rendszeres kártevőfelmérését és öntözését!

Növényvédelmi célra használható anyagok, amiket a házikertben is bátran alkalmazhatunk - IV. rész

2024. május 14. 05:40

Milyen kártevők ellen vethető be a kertben a sör? Mire használhatjuk a mésztejet? Mennyi mindenre alkalmazhatjuk a mezei zsurló főzetét?

Beszéljünk a gabonavírusokról!

2022. szeptember 23. 09:12

A gabonavírusok kalászos gabonáinkat a tenyészidőszak egésze alatt fenyegető kórokozók, amelyek jelentőségét gyakran alábecsüljük.

A növényvédelem új lehetőségei

2025. március 13. 08:10

A szerkivonások egyre nagyobb nyomást helyeznek a növényvédelmet folytatókra. A Malagrow Next Protect koncepciójával új megoldásokat kínál.

A gyepek, pázsitok ápolásáról se feledkezzünk meg!

2018. augusztus 20. 08:09

A gyakori, kis adagú öntözés meleggel párosulva szinte melegágya a füvön megjelenő lisztharmat és más levélfoltosságot előidéző betegségeknek.