Növényvédelem
Növényvédelem

Olvasóinktól: Fejér megyében is egyre több a rozsda és a lisztharmat

Olvasóinktól: Fejér megyében is egyre több a rozsda és a lisztharmat

Agrofórum Online

A lisztharmat és rozsda a Fejér megyei kalászos gabonákon is megjelent, ahogy repcében szárormányossal is lehet már találkozni. 

Hétfői cikkünk után, amelyben dalmandi tapasztalatokra hivatkozva a sárgarozsda és több kártevő megjelenéséről és terjedéséről is írtunk, újabb olvasói figyelmeztetések és jelentések érkeztek az Agrofórum szerkesztőségébe, amelyek hasonló esetekről számolnak be.

Kauser Jakab állandó bloggerünk, a Precíziós Gazda blogunk szerzője Székesfehérvár közeléből küldte nekünk az alábbi képet, amin jól látszik a sárga rozsda jelenléte, ami mellett a területeken erős lisztharmat fertőzöttséggel is lehet találkozni.

Hasonlókról számolt be az Agrofórumnak Márton Gábor, a Belchim Crop Fejér megyei területi képviselője.

Tapasztalataink szerint és gazdák beszámolója alapján elmondhatom, hogy egyes kalászos táblákon jelentkezett a lisztharmat és a rozsda, de természetesen nem egybefüggő területen. Repcében szárormányossal találkoztunk. Egyes termelők idén két, de lehetséges, hogy három növényvédelmi kezelést fognak végezni kalászos kultúrában gomba ellen. Repcében úgy véljük, ha a hőmérséklet tartósan 5 fok felett lesz, akkor a gazdálkodók rovarkártevők ellen védekezni fognak. Továbbá a kalászos kultúra gyomirtása is érdekes lehet, hiszen a meleg hatására a gyomnövények jelentős mennyiségben jelen lesznek. Érdemes az egyes fajok ellen már korán védekezni. Kalászos gombaölésre ajánljuk az azol csoportba tartozó tebukonazol és tetrakonazol kombinációját roszda és fuzárium ellen. Továbbá pyriofen és tebukonazol kombinációját első védekezésre lisztharmat, szeptória és rozsda ellen. Gyomirtásra ajánljuk a tribenuron metilt, míg rovarkártevők ellen az alfametrin hatóanyagot.

Továbbra is várjuk olvasóink beszámolóit! Amennyiben hasonló növényvédelmi problémákat észlel tábláin, küldje el nekünk tapasztalatait és fotóit az info@agroforum.hu címre, hogy segíthessük olvasóinkat!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ne hagyjuk a megtermett repcét a földön!

2024. március 28. 16:10

Sealicittel természetes módon, „belülről” csökkenthető a pergési veszteség.

A lézer a levél alatt is elpusztítja a kártevőket, a növény károsítása nélkül

2024. március 27. 07:10

Az üvegházas kertészet egyik legnagyobb kihívása a kártevők elleni védekezés a növényre és a környezetre gyakorolt negatív következmények nélkül.

Új fermentáló üzemet épít növényvédő szerek gyártására a BASF

2024. március 25. 12:10

Kétszámjegyű millió euró nagyságrendű beruházásba fektet a BASF, a biológiai és biotechnológiai növényvédő szerek portfóliójának megerősítésére épül az új fermentáló üzem.

Használjunk T fákat a szántóföldi rágcsálóirtáshoz!

2024. március 21. 13:10

Bár az érdemi munkát nem a T fa végzi, az eszköz vegyszermentes és egyszerű. Használói, a ragadozó madarak pedig halálbiztosan ritkítják a rágcsálóállományt.

A csicseriborsó gyomirtása

2019. február 20. 11:34

Az összeállításban a különböző hüvelyes növények termesztésekor alkalmazható gyomirtási módszerekről olvashatnak.

A gyümölcstermő növények levéllikacsosságáért felelős tényezők

2018. november 24. 06:36

A levéllikacsosság tünetegyüttes komplex eredetű betegségre vezethető vissza. Az őszibaracknál okozza a legsúlyosabb károkat, de emellett gyakran fordul elő kajszin, mandulán, szilván, de más növényfajokon is. A Thyrostoma carpophilum gombafaj mellett, számos más tényező is kiválthat hasonló tüneteket, így a háttérben genetikai eredetű és abiotikus kórokok, vírusok, baktériumok, más gombák és kártevők is állhatnak.

Fontos a megfelelő növényvédelem a zöldségeknél és a gyümölcsösöknél is a sok csapadék miatt

2019. május 28. 13:19

A gombás megbetegedések főként a most érő szamócánál, meggynél, cseresznyénél és az almánál okozhatnak gondot, ha a termelők nem tudják elvégezni a megelőző intézkedéseket.