Annak ellenére, hogy többször is permeteztem a puszpángot a lombot rágó hernyók ellen, nem sikerült teljesen kiirtanom. Mit ronthattam el?
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A puszpángon károsító puszpángmoly hazánkban több mint 10 éve van már jelen, ezalatt szinte már minden kertben megtalálható, gyakori kártevővé vált. Az ellene való védekezés a növény sűrű lombozata miatt nem egyszerű feladat, de a jól időzített védekezéssel a kártevő egyedszáma megfelelően csökkenthető. A kártételt a táplálkozó lárvák okozzák, melyek jelentős számú levelet képesek elfogyasztani fejlődésük során. Nagy egyedszámuk esetén, kémiai védekezés hiányában nem ritka a növények teljes lombvesztése, a tarrágás sem.
A kártevőnek évente két nemzedéke van, lárváik telelnek át a növényeken, levelekből szőtt gubóban. A táplálkozásukat már korán tavasszal megkezdhetik, viszont kezdetben még csak a levelek felületének hámozgatása figyelhető meg. Az első nemzedék lepkéi általában május végén – június elején jelennek meg, tojásból kelő lárváik táplálkozására pedig június végén már számíthatunk. A második nemzedék rajzása augusztus elejére tehető, melyből származó lárvák főként augusztus utolsó dekádjában kelnek.
A védekezés elengedhetetlen része a növények rendszeres figyelése, hiszen ha az adott növényen áttelelt és kifejlődött lárvákat sikerült is kiirtanunk, újonnan érkező egyedeik szintén megtelepedhetnek bokrainkon. Kisebb számú megtelepedésük esetében elegendő lehet a károsodott, lárvák által fogyasztott rész lemetszése és megsemmisítése. A tél előtt az összeszőtt levelek leszedésével ugyancsak gyéríthető egyedszámuk, amennyiben puszpángunk kisebb és átláthatóbb.
Jelentősebb egyedszámuknál hatékonyan védekezni csak permetezéssel tudunk, amit a fiatal lárvák ellen kell időzíteni. A tojásból kelő fiatal lárvák fekete fejűek, halványsárga színűek, idővel pedig rajtuk sötét sávok is megjelennek. Az idősebb hernyók zöldes színűek, feketén és fehéren csíkozottak, valamint fekete és fehér szegélyű pontsorokkal is mintázottak. A készítmények közül házikertben a kontakt deltametrin, valamint a felszívódó acetamiprid hatóanyagok használhatók fel, melyhez ajánlatos a nagyobb hatékonyság érdekében tapadásfokozó hozzáadása is.
Kiemelt kép: Pixabay