Mit tegyek, ha a kislányom evett a permetezett rukkolából?

Agrofórum Online

Bepermeteztem a rukkolát Karate Zeon rovarölő szerrel délelőtt és délután 4 órakor a lányom evett belőle. Mi a teendőm?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Így utólag már nehéz érdemi tanácsot adni. A frissen permetezett rukkola leveleket elfogyasztva már a gyomra megemésztette, a méreg felszívódott, ennyi idő után annak hatástalanítása elkésett. Csak remélni lehet, hogy nem sokat evett belőle a családtagja.

A Karate Zeon hatóanyaga lambda cihalotrin, a piretroid vegyületek csoportjába tartozik, kontakt hatású. Minden növényvédő szernél a felhasználás módját, a növények nevét, melynél alkalmazása ellenőrzött és bevizsgált, a szer engedélyokirata részletezi. Ennek rövidített változata olvasható a szerek csomagolásán is. A Karate növények széles körében engedélyezett rágó szájszervű kártevők és levéltetvek ellen is. A felsorolt növényeknél mind bevizsgálták a szerek természetes módon történő lebomlásának idejét, és a kísérletek eredményei alapján állapították meg az előírt élelmezésügyi várakozási időt. Tehát azt az időt, aminek a permetezéstől a szüretig el kell telnie, hogy a növényen található szermaradék az előírt, az egészséget nem veszélyeztető érték alá süllyedjen. A leírás szerint salátánál és káposztaféléken is engedélyezett a Karate használata 7 napos élelmezésügyi várakozási idővel 5 ml/10 liter víz dózisban.

Rukkola levelei

Vannak olyan esetek, amikor kis kultúrákra ezeket a vizsgálatokat nem végzik el, mert olyan kis felületen nevelik az adott növényt, ami miatt nem éri meg a forgalmazónak arra költséget fordítani. A rukkola erre jó példa. A rukkola vagy más néven borsmustár, botanikailag a keresztesvirágúakhoz, azon belül a káposztafélékhez tartozó, azokkal rokon növény, károsítói is azonosak, viszont leveleit salátaként fogyasztják. A 7 napos várakozási idő kivárásával – szerintem – veszély nélkül fogyasztható.

A rukkola virága is ehető

A 7 napos vegyszer lebomlást a környezeti körülmények is erősen befolyásolják. A magas hőmérséklet, az erős, tűző napsütés, a napsugár UV tartománya, segíti a növény felületére kipermetezett anyagok szokásosnál gyorsabb lebomlását, ezért fordul elő, hogy a nyári nagy melegben azok ölő hatása a megszokottnál rövidebb ideig érvényesül. Az intenzív vagy gyakori eső is lemosó hatással rendelkezik, esőztető öntözéssel is elérhető hasonló lemosó hatás. A kontakt, tehát a növénybe nem felszívódó növényvédő szerek mennyisége csökkenthető a leszedett növényi részek vízben áztatásával és lemosásával, langyos vízzel erőteljesebb, mint hideg vízzel. Ezt is érdemes és lehet alkalmazni.

Mindezek alapján azt tudom tanácsolni, hogy mielőtt alkalmazna egy növényvédő szert, minden esetben alaposan tanulmányozza annak előírásait, soha ne használja fel azt ötletszerűen, elhamarkodottan!

Mikrobiológiával a talajgombák ellen

2023. május 17. 08:34

A gondosan dédelgetett növényeinket számos környezeti veszély fenyegeti. A talajainkban felszaporodott kórokozók egyre nagyobb gondot jelentenek a növénytermesztésben, mert az állományok gyors leromlásához, akár a teljes pusztulásukhoz is vezethetnek.

Több mint félmilliárd forintos kapacitásbővítés az Agrokémia Sellye Zrt.-nél

2018. június 19. 13:41

A beruházás során a sellyei telephelyükön jelenleg üresen álló épületrész belső terének átalakításával két új gyártósort létesítenek, amely naponta mintegy 60-80 ezer liter növényvédő szer előállítását teszi majd lehetővé.

Hatásos lehet még a tavaly lejárt szavatossági idejű permetszer?

2023. november 23. 04:36

Szeretném megkérdezni, hogy a 2022-ben lejárt Vegesol lemosó permetszert lehet-e még használni? Lesz-e hatékonysága?

Súlyos csapás érte a mezőgazdasági vegyszerek piacát

2024. augusztus 10. 12:10

Az alacsony árak arra késztették a gazdálkodókat, hogy kevesebb vegyszert használjanak a növénytermesztésben.