Mit tehetek a viaszvirágot károsító levéltetvek ellen?

Agrofórum Online

Viaszvirágom tetves lett, leveleinek hátoldalán látszanak a sárga tetvek. Amit ajánlottak ellenük, nem segített. Tudna hatékony megoldást javasolni?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A viaszvirágot, melyet otthonában nevel már 10 éve, annak ellenére megfertőzheti levéltetű, hogy nem a szabadban él a növény. Nyílászárókon, szellőztetés idején, berepülhetnek a tetvek.

A viaszvirág sárgás színű levéltetve, a többi levéltetűhöz hasonlóan, évente több nemzedéket fejlesztő, szúró szívó szájszervű, apró, puha testű rovar. Mézharmatot, ragacsos áttetsző réteget választ ki a virág zöld részeinek felületén, ami lecsöpöghet az alatta lévő felületre. A mézharmatréteg, mely bevonja a levelek felületét, gátolhatja a kijuttatott permetlé hatékonyságát, ezért azt érdemes a permetezés előtt lemosni róla.

Viaszvirág

Levéltetvek ellen, ha a növény lakásban van nyáron is, és a kezelésre nem tudja időlegesen kihelyezni szabad levegőre, akkor csak nem mérgező anyagokkal lehet védekezni. Hatékony a levéltetvek ellen a narancsolaj 0,1%-os oldata, a tetvek puha testét rövid idő alatt kiszárítja. Hasonlóan szárításos alapon működik a lúgos kémhatású háziszappanos vagy káliszappanos oldattal végzett permetezés. Káliszappanos oldat BIOSECT 0,3% kész oldatként és BIOSECT koncentrátumként is kapható. FLORIMO néven káliszappant és növényi kivonatokat is tartalmazó rovarok elleni készítményt is árusítanak. Paraffinolaj hatóanyagú aerosol formájában kapható a Vektafid® A/E rovarölő kész permetlével, ezzel is irthatók a levéltetvek.

A felsorolt készítmények csak akkor érik el hatásukat, ha egyenletesen befedik a növény leveleit, annak mindkét oldalát, és a hajtásokat is. A kezelésben nem részesülő részeken a tetvek fennmaradnak, és újra felszaporodnak, csak gyérítő hatást érhetünk el. A levéltetvek elsősorban a hajtásvégi zsenge leveleken szoktak először megtelepedni, ott kell keresni őket. Kész permetlé a Margareta levéltetűirtó aerosol, hatóanyaga természetes piretrin, zárt térben is használható.

Levéltetvek viaszvirágon

Növényi eredetű természetes rovarölő szer a Neemazal-T/S, mely lakásban tartott növények rovarkártevői ellen is felhasználható és hatásos védelmet nyújt.

Amennyiben van lehetősége permetezés idejére a növényt szabadba kivinni, használhatja a felszívódó hatású Careo rovarölő kész permetet. A Careo rovarölő táprúd a cserép talajába beszúrva juttatja a rovarölő szert a növényhez, amit a gyökérzete onnan felszív, így kerül be a növény zöld részébe. Ez utóbbi lassúbb, mint a permetezés, de hatása azzal azonos.

Bármelyik készítményt is választja, ismételt kezelés szükséges lehet. Figyelje folyamatosan a kártevők jelenlétét, hogy még felszaporodásuk, elterjedésük előtt be tudjon avatkozni.

Mi okozza vörösbarna foltok kialakulását a korallberkenye levelein?

2020. február 21. 05:38

H. Franciska kérdése: Korallberkenye bokromon vörösbarna foltok szaporodtak el, ezek a levelek le is hullanak. Mi okozza?

A természetközeli termesztés szellemisége

2019. május 27. 14:08

Egy hazai gazdaságot mutatunk be Olvasóinknak, ahol a természetközeli termesztési mód alkalmazásával törekednek arra, hogy a kemikáliák felhasználását csökkentsék, illetve elkerüljék. Ezen alapelvek közel állnak az integrált növényvédelem alapelveihez.

Újdonság az Amazone kínálatában: FT 1502 fronttartály

2020. április 4. 08:37

Az akár 3500 literes tartálytérfogattal az UF 02-ből és az FT 1502-ből álló gépkapcsolat egy modern traktorral kombinálva egy önjáró permetező érdekes alternatíváját kínálja.

E-permetezési napló - Kitolják a határidőt, változtatnak a szabályokon

2022. június 29. 15:45

2023. január 1-jétől vezetik be a e-permetezési naplókról szóló jogszabályt.