Nagyon sok fokhagymám termett az őszi ültetésűből idén. Felszedés után úgy tároltam mostanáig, ahogy a „nagykönyvben” meg van írva: hűvös, szellős helyen. Szomorúan tapasztalom, hogy elkezdtek hajtani, gyakorlatilag az összes. Tanácsukat kérem, jövőre miket kell betartanom, hogy tovább elálljon a tárolt fokhagyma?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
A fokhagyma termesztése, nevelése a fejét alkotó gerezdekről történik. Magvetéssel történő szaporítása kiszorult a gyakorlatból, aminek oka az is, hogy az új nemesítésű fajták többségének nem életképesek a magjai. Sok fajtájuk ismert, eltérnek beltartalmi értékükben, ízükben, illatanyag-tartalmukban, csípősségükben, külsőleg a fokhagymafej színében, méretében, a gerezdek számában.
Termesztési szempontból két csoportját különböztethetjük meg, nevezetesen őszi vagy tavaszi ültetésű fokhagymákat. Amelyik csoportba tartoznak, csak abban az évszakban ültethetők: az őszi fajták szeptember, októberben, míg a tavaszi fajták márciusban. Az őszi ültetést még a talaj menti fagyok előtt, míg a tavaszi fajtákét a talaj fagyott állapotának megszűnése után szokták elvégezni.
A csoportba tartozás szerint történik a biológiai életciklusuk is: az őszi fokhagymák tavasszal gyorsan növekedésnek indulnak, korán beérnek, hamar felszedhetők, betárolhatók, és ennek megfelelően a nyár végén mélynyugalmi állapotukból kikerülve új életükre készülnek. Ha ekkor nem biztosítjuk nekik az 5 °C körüli tárolási hőmérsékletet, amit egy kerti raktárban nem is lehet, a hagymák lassú fejlődése, a levelek növekedése megindul. Az őszi ültetésű fokhagyma tavaszig nem jól tárolható, általában tél eleje után már nem akadályozható meg a csírázásuk, még profi tárolás mellett sem. A kereskedelemben is az őszi fajtákkal kezdik az árusítást és télen jelennek meg a tavaszi fajták az üzletekben.
Az ősziekkel szemben a tavaszi ültetésű fokhagymák pár héttel később érnek be, annyival később szedhetők fel. Viszont tárolásuk tavaszig problémamentes, minőségüket addig megőrzik.
Mindkét fajtakörbe tartozó fokhagymákat azonos módon kell, lehet termeszteni, csak az időzítésük tér el egymástól. A fokhagyma gerezdjeit ültetés előtt ellenőrizni kell, csak egészséges, fejlett méretű, hibátlan gerezdeket szabad szaporításra felhasználni. Az előkészített, lazított, tápdús talajba, 25-30 cm-es sorokba, és egymástól 6-10 cm-es távolságra, 5-10 cm mélyre duggatott gerezdekből nőnek majd ki a növények. A téli fagyok miatt az őszi nevelésű fokhagyma növények kihajtott leveleit ajánlják lomblevéllel vagy más mulcsolásra alkalmas anyaggal takarni. A leveleik kihajtása és a fokhagymafejek kifejlődése – szüretig – között az ápolási munkák hasonlóak, talajlazítás és tartós szárazság esetén öntözés válhat szükségessé. A fokhagymafejek teljes méretének kifejlődését követően már kerülendő az öntözés, rontja azok tárolhatóságát a szárazanyag-tartalom csökkentésével.
Az őszi ültetésű fokhagyma ugyanolyan értékes, mint a tavaszi társa, érdemes kertben mindkettőt termeszteni. Ha fontos a fokhagyma koraisága, akkor az őszi ültetésűt, ha a hosszú téli eltarthatóság a lényeges, akkor a tavaszi ültetésű fajtát válasszuk!