Van egy 7 éves szelídgesztenyefám, aminek a törzsén nagy foltban elhalás fejlődött ki. Az elhalt részt kibontottam, kitisztítottam. Nem nyugodtam meg, nagyon mély és terjedelmes elhalásról van szó. Megállapítható a kép alapján, hogy mi okozhatta? És orvosolható-e a betegség? Kezdetben a kérgen sok apró sárgás színű dudor fejlődött. Arról nincs képem, de a jelenlegi állapotáról csatolom a felvételt.
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
A rövid ismertetése és a kép alapján nagy valószínűséggel a szelídgesztenye kéregrák (Cryphonectria parasitica, Endotia parasitica) nevű betegség támadta meg a fáját. Nem bíztatom semmivel, mert ez a gesztenye legsúlyosabb károsítója, és sajnos az ellene való védekezés nem megoldott. USA-ban és Európa országaiban sikeresen szétterjesztette a kereskedelem, óriási méretű fapusztulást okozva. Szelídgesztenye mellett egyes tölgyfajokat is képes megbetegíteni.
E fertőző gomba kártétele a fák kérgén figyelhető meg, nagy kiterjedésű, ovális vagy kör alakú foltban. Amikor még a zsenge, vékony fakérget fertőzi, vöröses elszíneződést vált ki a foltban, és benne sűrűn számos apró narancssárga spóratelep fejlődik. Az idősebb, erősebben megfásodott kérgeken a foltok besüppednek, rajtuk repedéseket okoz. A fertőzött folt felett a hajtások, leveleikkel együtt elhalnak, a levelek sokáig lógva, élettelenül a vesszőn maradnak, nem hullanak le.
A gyors lefolyású elhalások a lomb forrázásához hasonló tüneteket idéznek elő. Tapasztalat szerint a fák nem azonnali, hanem lassú pusztulását okozzák. A fertőzött és elhalt fás részekben fagypont feletti hőmérsékleten a gombaspórák képződése, termelése folyamatos, szétszórva terjesztik a parazita gombát. A talajra hullott, már elhalt beteg részeken is folytatódik a fertőző spórák termelődése, melyek széllel, vízcseppekkel (eső), rovarokkal és madarakkal is terjednek.
Védekezésre egy gyenge megbetegítő képességű, úgynevezett hypovirulens kéregrák gombatörzsét alkalmazzák már a gyakorlatban is. Spontán módon megjelent kéregrák gombatörzs felszaporított tenyészetét juttatják ki a fertőzött kéregrészre, beoltják vele a fakéreg szövetét. A kéregszövetbe bejuttatott gombatenyészet elszaporodik, kiszorítja a sokkal nagyobb kárt kiváltó gombát, ugyan ott él tovább a fában, együtt él vele, de nem pusztítja ki a fát. A fa terem tovább, nem betegedik meg, hasznot nyújt, megmenekül a kihalástól. A módszer laikusok részére nem hozzáférhető.
A védekezés egyéb eszközei is ismertek, a kórokozónak ellenálló más gesztenyefajokat próbálják hasznosítani, előnyös tulajdonságaikat beépíteni az új fajtákba. Kémiai védekezés eddig nem eredményes. Sajnos a hagyományos gombaölő szeres kezelésekkel nem befolyásolható a fertőzés terjedése. Lényeges a higiénia, a fertőzött részek gondos elkülönítése, megsemmisítése. A beteg részeket el kell távolítani, a kivágott részeket maradéktalanul össze kell gyűjteni, nem szabad hagyni a levágott beteg részek szétszóródását. Erre a legalkalmasabb a beteg részek helyszíni elégetése. Különösen fontos a vágóeszközök – metszőolló, fűrészek – vágófelületének fertőtlenítése.