Mitől kanalasodnak a szőlő levelei?

Agrofórum Online

K. Zoltán kérdése: Királyleányka szőlőm levelei kanalasodnak, sárgulnak. A képen látható tőke idén, a szomszéd tőke tavaly is ilyen volt, az most még rosszabb állapotú. Én atka kártételére gondoltam, idén két ízben is védekkeztem ellene, de semmi javulás. Ha tudnak kérem segítsenek! Segítségüket előre is köszönöm.

 

Tünetek alapján először az Ön által felvetett gondolattal kell foglalkoznom. A szőlőnek három jelentősebb atkakártevője van (levélatka, nemezes gubacsatka, takácsatka), egyik sem okoz ilyen tüneteteket. A szőlőlevélatka által okozott tünetet a következő képen mutatom be (1. kép).

1. kép. Szőlőlevélatka által okozott tünet

A nemezes gubacsatka és a takácsatka által okozott tünet véletlenül se hasonlít azokhoz a tünetekhez, amilye képet Ön küldött.

A királyleányka tőkéit nagy valószínűség szerint valamilyen gyomírtószer károsította, ezek közül elsősorban a hormonbázisúak jöhetnek számításba, de a glifozáttartalmúakat sem lehet kizárni (2. kép).

2. kép. Glifozát hatása a szőlőre

Miként került a gyomirtószer a szőlőre, vagy közelébe, azt én nem tudom eldönteni. Elő szokott fordulni, hogy a szőlő közelében lévő területről került  szél segítségével a szőlőre, vagy olyan is előfordulhatott, hogy a permetezőgép tartalmazott kis mennyiségű gyomirtó szert.

Védekezés

Mint minden növényvédelmi gondnál ebben az esetben is a megelőzés a legfontosabb, és a legcélravezetőbb. Amennyiben én helyesen ítélem meg a dolgot akkor a következőt tudom mondani, illetve javasolni. Mindent meg kell tenni, hogy a tőkékre ne jusson gyomírtószer. Ügyelni kell, hogy a szőlő közelében lévő kultúrák gyomirtásánál betartsák a megfelelő távolságot, illetve szélben ne permetezzenek gyomírtó szerrel.

Amennyiben egy permetezőgépet használnak gyomírtásra és gombabetegség, illetve rovarok elpusztítására, alaposan mossák ki használat előtt is a permetezőgépet.

Mit lehet tenni, ha gyomírtó szertől károsodott a szőlőtőkénk? Ez attól függ, hogy milyen mértékű a károsodás. Sajnos azt kell mondanom, hogy gyors gyógyulás nem várható, és nagy valószínűség szerint a tőke sosem lesz olyan, mint a károsodás előtt, de azért nem kell kivágni. Célszerű visszametszeni, az előtörő új hajtásokat lombtrágya oldatával kezelni. Ha talajon keresztül jutott a növénybe a gyomírtószer, a gyomírtószer adagjától és tulajdonságától, lebomlásától függ a szőlőtőkénk élete, és regenerálódása.

Hamarosan indul a villányi kékszőlőfajták szüretelése

2020. augusztus 25. 10:02

Villány jellegzetessége a kékoportó, amelyet mintegy 330 hektáron termesztenek, ebből a kedvező időjárásnak köszönhetően jó évjáratú bor lesz az idén, a gazdák a mennyiség és a minőség tekintetében is bizakodók.

Olaszország a második legnagyobb szőlőtermelő a világon

2021. február 14. 11:01

A globális szőlőtermelői listán is Kína vezet, ugyanúgy, mint sok már kultúra esetében. A szőlőről és a borról híres Olaszország csak a második listán, a magyarországi termés a tizedik helyen álló Dél-Afrika mennyiségének a negyedét sem éri el.

Mi okozza a szőlő levelén kialakuló vékony, fehéres színű járatokat?

2020. szeptember 10. 13:23

Mi okozza a szőlő levelén kialakuló vékony, fehéres színű járatokat? Várom válaszukat! Köszönöm!

Újra támogatják az amerikai szőlőkabóca elleni védekezést

2019. június 19. 08:47

A tárgyévben csak egy kifizetési kérelem nyújtható be, amiben a növényegészségügyi megelőzés és a növényegészségügyi felszámolás támogatása együttesen is igényelhető.