Mitől keletkezett fehér lepedék a kövirózsán?

Agrofórum Online

Évtizedek óta van kövirózsa az erkélyünkön, soha semmi baja nem volt, jól érezte magát a napos, száraz helyen. Tavaly kezdődött egy fehér lepedék kialakulása a növényen. Kiszedtem, lemostam, újra elültettem. Nagyon szépen megerősödött a tavasz elején, de most még erőteljesebben jelentkezett ez a probléma.

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A küldött kép alapján az amerikai lepkekabóca (Metcalfa pruinosa) jelenlétére lehet következtetni, bár a képet kinagyítva sem látható teljesen tökéletesen. A viaszos pajzstetvek egyaránt vattaszerű viaszváladékot termelnek, viszont egyedeinek jelenléte szemmel jobban látható, valamint megjelenésükre általában szobában nevelt növényeknél számíthatunk.

A lepkekabócára jellemző, hogy fás szárú tápnövényeinek kéregrepedésében telel tojás alakban, lárváik májustól kelnek ki. Tápnövényei között egyszikű és kétszikű növények, lágy- és fás szárú növények, lombhullatók és örökzöldek, valamint termesztett növények egyaránt vannak. Az áttelelt tojásból kelő lárvák egy része a fás szárú növényeket elhagyja és más lágyszárú fajokon táplálkozik. A fiatal lárva sárgászöldes színű, fejlődése során négyszer vedlik, öt lárvastádiuma van. Testükön fehér viaszpehely látható, amely folyamatosan termelődik és így a növény felületén is nagy mennyiségben megtalálható. Az erős növekedésben lévő növényi részeken a lárvák nagyon gyorsan fejlődnek.

Fehér bevonat a kövirózsákon (Fotó: a kérdező felvétele)

A károsított növényrészeken a viaszváladék, valamint a levedlett lárvabőrök hosszú ideig megmaradnak. Tavasz végén és a nyár folyamán növényi nedvekkel táplálkozva folyamatosan nagy mennyiségű mézharmatot ürítenek, melyen megtelepszik a korompenész, ezzel rontva tovább növényeink díszítő értékét. Ezek a tünetek június és július hónapokban figyelhetők meg a legerőteljesebben. A kifejlett egyedek, az imágók leghamarabb július közepén jelennek meg, melyek károsítása már kisebb mértékű.

Az általuk okozott kártétel főként esztétikai gondot okoz, mintsem a növény gyengülését. Sajnos minden évben bekövetkező újbóli betelepülésük nehezen akadályozható sok tápnövénye lévén. Kis egyedszám esetében jó ötlet és elegendő a szappanos vízzel való lemosás, de a kövirózsánál ajánlatosabb a felszívódó rovarölő szeres beöntözés, ugyanis a levelei közötti részt vízzel nehéz elérni. Erre pl. az acetamiprid hatóanyag használható. A permetleves beöntözést legalább 2 alkalommal 7-8 nap elteltével szükséges megismételni.

Kiemelt kép: a kérdező felvétele

Minőségi búzatermesztés a Bayer készítményeivel

2019. május 14. 10:34

Az átlagosnál melegebb és aszályosabb április nem kedvezett a kalászosokban előforduló gombabetegségek terjedésének. Ezzel ellentétben a vetésfehérítő bogarak és néhol már a gabona poloskák nem várt korai megjelenése borzolja a termelők idegeit.

Itt a bizonyíték, hogy a rózsaillóolaj hatékony a kártevők ellen

2024. április 1. 16:10

Japán kutatók a gyakorlatban is bizonyították, hogy a rózsa illóolaja aktiválja a paradicsom védekezőgénjeit, másrészt vonzza a ragadozókat, amelyek a növény kártevőit fogyasztják.

Milyen anyagok lennének szükségesek a tuják öntözővízébe?

2023. július 28. 04:39

Több száz tujám van, jó állapotban, keserűsó oldattal is öntözöm őket. Van egy professzionális öntözőrendszerem, amihez van egy szabályozható tápanyagadagoló is. Mindig öntöztem a tujákat, de idén változtattam a módszeren: minden egyes tő teljes lombját lefürdetem, az öntözővízbe Ferticare-t és keserűsót adagolok, ez volt a gyakorlat. Kérdésem: a fürdető- és öntözővízbe milyen anyagok lennének megfelelőek, és lehet-e ahhoz rovarölő szert keverni?

Biztos lehet a Zamir és a Mavrik hatékonyságában

2019. február 18. 09:17

Megállapítható, hogy a vizsgált kombinációkban történő kijuttatásuk nem jelent kockázatot a méhekre.