Mitől lehetnek kinövések a mogyoró vesszőin?

Agrofórum Online

Mitől alakultak ki kisebb golyók, duzzanatszerű kinövések a mogyoró vesszőin?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A mogyoróbokrán található elváltozást nagy valószínűséggel a mogyoró-gubacsatka (Phytocoptella avellanae) jelenléte okozza, mely kártevő előfordulása Magyarországon általánosnak mondható. Az őszi lombhullás beköszöntével általában már nagyobb mértékben vehetők észre ezek a képződmények a mogyoró vesszőin a levelek hiánya miatt. A tavasz közeledtével a gubacsok mérete fokozatosan növekedésnek is indul, ezáltal idővel még látványosabbá fognak válni a kártevő okozta tünetek. Az ősz folyamán megközelítőleg borsó nagyságú gubacsok ugyanis méretüket tavaszra meg is duplázhatják.

Ezeket a gubacsokat a mogyoró-gubacsatka a rügyekből hozza létre, azok pikkelyleveleinek megnagyobbodását, vastagodását és torzulását is okozzák. A kártevő ezekben a gubacsokban telel át, valamint a tél folyamán itt tovább is szaporodik. Évente megközelítőleg hat nemzedéket hoz létre, tavaszi nemzedéke pedig új rügyekre vándorol, maguk után hagyva az elpusztult rügyeket. Nemcsak tavasszal, hanem még egyszer nyáron, július-augusztusban is van egy tömeges vándorlási időszakuk. A beteg rügyek a károsítás miatt ki sem hajtanak, tehát azokból termések sem tudnak kifejlődni. A kártétel miatt a bokor ugyan nem pusztul el, de mindenképp kevesebb termésre számíthatunk.

A védekezés e kártevő ellen nagyon nehéz, hiszen ezt egyrészt az atkák rejtett életmódja is megnehezíti, valamint az is, hogy a kultúrában engedélyezett készítmény atkák ellen jelenleg nincsen. Az atkafertőzés elleni védekezés alapja tehát a megelőzés. A beszerzés során is ellenőrizzük a kis bokrokat, és csak olyan példányt vásároljunk, mely kártevőktől és betegségektől is mentes. Szaporítás céljából egyaránt csak olyan növényeket válasszunk, melyek egészségesek. A kémiai védekezésre csak akkor van lehetőségünk, amikor egyedei vándorolnak. Tavasszal lehetőség van olajos tartalmú lemosó kezelés elvégzésére, valamint a kéntartalmú készítményeknek is van atkagyérítő hatásuk. A fertőzött gubacsok levágása is célravezető lehet, amennyiben a növény magassága ezt lehetővé teszi.

Ezüstös fagyalok – támad a  fagyaltripsz

2023. december 4. 11:10

Magyarországon a fagyal az egyik kedvelt sövényként ültetett cserje. Jó térelválasztó, egyben díszítő funkciót is betölt. Nyírott állományai a parkokban, utak mentén vagy magánkertek szegélyén egyaránt megtalálhatók.

Miféle apró rovar károsítja a citrusféléket? Talán egy új kártevő?

2023. szeptember 15. 04:40

A citrus fiatal hajtásain a levelek bepöndörödnek, apró, fehér rovarok repkednek körülötte. Egyes leveleken gyöngyház színű elszíneződés látható, benne kacskaringós, járatszerű képződménnyel. Milyen kártevő lehet ez, és hogyan védekezhetek ellene?

Mik rágják a fenyő tűleveleit, hogyan tudom megakadályozni a kártételüket?

2023. május 22. 04:36

Törpefenyőmet zöldes fekete színű nagy lárvák tömegesen ellepték, rágják a leveleket. Gyorsan tűnnek el a levelek, csak a csonkjuk marad vissza. Mik ezek, hogyan tudom megakadályozni a kártételüket?

Mik lehetnek a fehér csomók a datolyaszilva ágain?

2025. január 27. 04:40

Datolyaszilvafámon, az ágakon fehér csomók láthatók elszórtan, könnyen leemelhetők, a fakérgen nem marad nyomuk. Belül vöröses és puha állagú. Tudnak segíteni, hogy mi ez, és mit tegyek vele? Két képet mellékelek.