Mitől lett fekete foltos a dióbél?

Agrofórum Online

Bár az idei évben jó diótermést szüreteltem, sajnos a termés tisztítás során sok foltos dióbelet találtam. A foltok sötétszürkéből feketébe hajlanak és letörölhetetlenek. Az interneten található fotók és leírások alapján nem tudom azonosítani a foltosodás okát. Kérem szíves véleményüket!

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A beküldött képek alapján én is azt tudom megállapítani, hogy nem hasonlítanak egyik dióbetegséghez sem a képeken látható tünetek. Nem tipikus dióbetegségről van szó.

Az idei év hosszú szárazsága után tartósan, hetekig esős időjárás volt uralkodó az egész országban. A száraz és meleg hetek a dió érését is felgyorsították, majd a nedves, bő esővel kísért időjárás ezt megzavarta, a még aktív növényi részekben növekedést indukált. A dió magjának érése a zöld buroklevelek megpattanásával kezdődik. Normál, száraz ősznél gyorsan megszáradnak a buroklevelek, a dió magától is kiesik belőle. Ebben az időszakban is nedvesek voltak a körülmények, a természetes száradás vontatott volt, nem a szokott ütemben történt.

Foltos a dióbélen a vékony héj (fotó: a kérdező felvétele)

Ahol nem lehet ilyen időjárási körülmények között a gyors kiszáradást biztosítani, ott a dió húsát borító vékony membránon gyakran – a kemény csonthéjon belül – penészekhez hasonló gombák szaporodhatnak fel, melyek gombatelepe (bevonata) lehet feketés, de zöld vagy szürke színű is. Ezek lehetnek paraziták, de gyakrabban szaprofiták, nem speciális diókárosítók. A képein a jelenlegi állapotban nem a sötét foltokat látom, hanem a foltokban a membránok elhalását és felpattogzását, ami csak azt mutatja, hogy a foltokban a vékony bőrszövet elhalt és kiszáradt. Megfigyelése és a kép szerint a dióbél belül nincs elszíneződve, ízén sem észlelt változást, normális kinézetű.

Dióbél felvágva (fotó: a kérdező felvétele)

Felesleges riasztási cél nélkül megjegyzem, hogy a növényeken megtelepedő gombák közül többen is mérgező anyagokat termelnek, tehát toxinokat, mennyiségük ugyan kicsi, de hatásuk tartós, feldolgozás során, hővel sem hatástalaníthatók. Azokat a dióbeleket, amin az észlelt foltosodás erős, azokat nem javaslom felhasználni. A vékony hártyát érdemes lenne leválasztani a dióbélről, bár ilyen megszáradt állapotában már bonyolult. Úgy tudom, hogy forrázás után viszont könnyen eltávolítható, próbálja meg!

Az idei bőséges esős időjáráshoz hasonló esetben a leszedett, zöld buroklevelétől megtisztított egész diókat intenzíven kellene szárítani, kiterítve, forgatva és hővel is rásegítve. A vízzel megszívott dióbél az egész dióban nehezen tudja elveszíteni a felesleges víztartalmát. Megtisztított, feltört állapotban is hamarabb képes kiszáradni, ilyen esetben az is megoldás, megelőzés lehet.

Kiemelt kép: a kérdező felvétele

A világ 11 leghátborzongatóbb növénye és gombája

2023. szeptember 9. 16:10

Léteznek a világban olyan növényfajok és olyan különleges gombák, amelyeket látva azt hihetnénk, hogy nem is valódiak, hanem csupán egy sci-fi film kellékeiként vagy egy űrexpedíció leleteként kerültek a hírekbe. Pedig ezek a sötétben világító, máskor csápokkal rendelkező, ördögi küllemű vagy éppen rémisztő növények nagyon is léteznek a mi – hétköznapinak hitt – egyszerű világunkban.

Milyen betegségre utalnak a fehér, penészszerű foltok a korallvirág levelein? Hogyan védekezhetek ellene?

2019. február 12. 04:36

Sz. Tiborné kérdése: Virágaimon, legutóbb a korallvirág levelein, fehér penészszerű foltok jelentek meg. Hasonló tünetek korábban más szobai virágomon is előfordultak. Hogyan védekezhetek ellene?

Mi okozza a fekete pontok kialakulását a zeller levelein?

2019. december 2. 10:54

T. Mátyásné kérdése: Zellerek levelein apró fekete pontokat látok, körülötte a levél elszáradt. Sajnos tönkretette a zeller leveleit. Mi okozhatta? Megelőzhető?

A gombákra kell a leginkább figyelni

2024. július 1. 15:40

Az időjárás továbbra is kedvez a gombák szaporodásának. Akik a szőlő lisztharmata ellen nem védekeztek, azok valószínűleg szüretelni sem fognak idén. Figyelnünk kell a levéltetvek terjedésére is, hiszen az időjárás kedvező életfeltételeket teremt számukra, és ne feledkezzünk meg a poloskákról és burgonyabogarakról sem.