Bár az idei évben jó diótermést szüreteltem, sajnos a termés tisztítás során sok foltos dióbelet találtam. A foltok sötétszürkéből feketébe hajlanak és letörölhetetlenek. Az interneten található fotók és leírások alapján nem tudom azonosítani a foltosodás okát. Kérem szíves véleményüket!
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
A beküldött képek alapján én is azt tudom megállapítani, hogy nem hasonlítanak egyik dióbetegséghez sem a képeken látható tünetek. Nem tipikus dióbetegségről van szó.
Az idei év hosszú szárazsága után tartósan, hetekig esős időjárás volt uralkodó az egész országban. A száraz és meleg hetek a dió érését is felgyorsították, majd a nedves, bő esővel kísért időjárás ezt megzavarta, a még aktív növényi részekben növekedést indukált. A dió magjának érése a zöld buroklevelek megpattanásával kezdődik. Normál, száraz ősznél gyorsan megszáradnak a buroklevelek, a dió magától is kiesik belőle. Ebben az időszakban is nedvesek voltak a körülmények, a természetes száradás vontatott volt, nem a szokott ütemben történt.
Ahol nem lehet ilyen időjárási körülmények között a gyors kiszáradást biztosítani, ott a dió húsát borító vékony membránon gyakran – a kemény csonthéjon belül – penészekhez hasonló gombák szaporodhatnak fel, melyek gombatelepe (bevonata) lehet feketés, de zöld vagy szürke színű is. Ezek lehetnek paraziták, de gyakrabban szaprofiták, nem speciális diókárosítók. A képein a jelenlegi állapotban nem a sötét foltokat látom, hanem a foltokban a membránok elhalását és felpattogzását, ami csak azt mutatja, hogy a foltokban a vékony bőrszövet elhalt és kiszáradt. Megfigyelése és a kép szerint a dióbél belül nincs elszíneződve, ízén sem észlelt változást, normális kinézetű.
Felesleges riasztási cél nélkül megjegyzem, hogy a növényeken megtelepedő gombák közül többen is mérgező anyagokat termelnek, tehát toxinokat, mennyiségük ugyan kicsi, de hatásuk tartós, feldolgozás során, hővel sem hatástalaníthatók. Azokat a dióbeleket, amin az észlelt foltosodás erős, azokat nem javaslom felhasználni. A vékony hártyát érdemes lenne leválasztani a dióbélről, bár ilyen megszáradt állapotában már bonyolult. Úgy tudom, hogy forrázás után viszont könnyen eltávolítható, próbálja meg!
Az idei bőséges esős időjáráshoz hasonló esetben a leszedett, zöld buroklevelétől megtisztított egész diókat intenzíven kellene szárítani, kiterítve, forgatva és hővel is rásegítve. A vízzel megszívott dióbél az egész dióban nehezen tudja elveszíteni a felesleges víztartalmát. Megtisztított, feltört állapotban is hamarabb képes kiszáradni, ilyen esetben az is megoldás, megelőzés lehet.
Kiemelt kép: a kérdező felvétele