Szőlő rothadása ellen mivel lehet permetezni?

Agrofórum Online

Segítségüket kérem! Szőlő rothadása ellen mivel lehet permetezni?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A szőlő rothadása alatt általában a szürkepenészes rothadást (kórokozó: Botrytis cinerea) szokták érteni, mely betegség a zsendülő, érőfélben lévő bogyókon való megjelenésével jelentős terméskiesést tud okozni. A kórokozónak számos más gazdanövénye is van, mely terjedését és fennmaradását egyaránt elősegíti.

A betegség a szőlő esetében viszont nemcsak a bogyókat, hanem a vesszőket, fiatal hajtásokat, fürtkocsányokat, virágzatokat is érintheti. A bogyók az érés előtti időszakban általában akkor fertőződnek meg, ha valamely külső behatás során rajtuk sebzések keletkeznek. A védekezésben így elsősorban a bogyókon kialakuló sebzések megelőzésének van nagy jelentősége, hiszen ezek megakadályozásával a betegség kártétele jelentős mértékben lecsökkenthető. A bogyók repedése létrejöhet a lisztharmat fertőzése nyomán, de kártevők, darazsak, illetve a hirtelen nagy mennyiségű csapadék, valamint jégverés egyaránt kialakíthatják. A kártevők közül nagy figyelmet kell fordítani a bagolylepke-, a szőlőmoly-, valamint a sodrómoly-lárvák kárételének kivédésére, melyek gyakran okoznak a bogyókon sérüléseket táplálkozásuk során.

A védekezést jól láthatóan önmagában nem lehet csak egy szüret előtt elvégzett permetezéssel megoldani, hanem megelőző jelleggel kell a védekezést folytatni. A vékonyabb bogyóhéjú, illetve a tömött fürtű fajták fogékonyabbak a betegségre, pl. Kadarka, Leányka, Rajnai rizling, Ezerjó, melyek esetében fokozottabban kell odafigyelni megjelenésére. Nemcsak a rovarok elleni védelemnek van kiemelt szerepe, hanem az időben végzett zöldmunkának, így a lombozat levegő általi jobb átjárhatóságának egyaránt. Emellett a nyári hőségnapok végeztével a fürtök körüli levelek eltávolítását, lelevelezését is ajánlatos elvégezni, mellyel a bogyók gyorsabb felszáradása segíthető elő.

A gombaölő szeres kezelések elvégzésének is csak megelőző jelleggel van hatása. Ebben az időszakban a legnagyobb korlátja a permetezések elvégzésének az élelmezés-egészségügyi várakozási idő, hiszen ennek az időnek a szüret előtt mindenképpen el kell telnie. Emellett a készítmények felhasználhatósága is gyakran az adott kultúra fenológiai állapotához van kötve. A készítmények közül III. kategóriába tartozik, tehát kiskerti tulajdonosok számára is elérhető pl. a Teldor 500 SC, melynek élelmezés-egészségügyi várakozási ideje 14 napra tehető, csemegeszőlőben az éréskor is alkalmazható.

A nitrogénpótlás mértékének irányelvei szőlőültetvényekben

2018. október 14. 02:34

A nitrogén fontos a szőlőben. A szőlőültetvényekben ezért helyesen kell megállapítani a nitrogénpótlás mértékét. A számításhoz számos tényezőre kell figyelni: talajtani sajátosságok, a tőkék növekedési ereje, a talajápolás módja, az évjárat hatásai.

Idén 4,2 millió mázsa szőlőt szüreteltek a gazdák

2019. november 20. 11:36

A borászok nagyon jó minőségű borokra számítanak, hiszen a visszajelzések alapján szépen érett, egészséges gyümölcsöket szüreteltek, és bizakodásra ad okot az is, hogy az idei év Tokajban is jó volt az aszúsodás szempontjából.

Hatékony méhkímélő megoldás a szőlőmolyok elleni védekezésben

2023. május 12. 06:34

A szőlő egyik régi, jólismert kártevője a tarka szőlőmoly, ami a károsításával a termést veszélyezteti.

Wine Australia: népszerűsíteni kell a borászati ágazatot

2020. április 12. 09:38

A munkaerőhiány miatt nagyon fontos feladat, hogy a fiatalok előtt ne csak fogyasztói szempontokból népszerűsítsék az ágazatot.