Szőlő rothadása ellen mivel lehet permetezni?

Agrofórum Online

Segítségüket kérem! Szőlő rothadása ellen mivel lehet permetezni?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A szőlő rothadása alatt általában a szürkepenészes rothadást (kórokozó: Botrytis cinerea) szokták érteni, mely betegség a zsendülő, érőfélben lévő bogyókon való megjelenésével jelentős terméskiesést tud okozni. A kórokozónak számos más gazdanövénye is van, mely terjedését és fennmaradását egyaránt elősegíti.

A betegség a szőlő esetében viszont nemcsak a bogyókat, hanem a vesszőket, fiatal hajtásokat, fürtkocsányokat, virágzatokat is érintheti. A bogyók az érés előtti időszakban általában akkor fertőződnek meg, ha valamely külső behatás során rajtuk sebzések keletkeznek. A védekezésben így elsősorban a bogyókon kialakuló sebzések megelőzésének van nagy jelentősége, hiszen ezek megakadályozásával a betegség kártétele jelentős mértékben lecsökkenthető. A bogyók repedése létrejöhet a lisztharmat fertőzése nyomán, de kártevők, darazsak, illetve a hirtelen nagy mennyiségű csapadék, valamint jégverés egyaránt kialakíthatják. A kártevők közül nagy figyelmet kell fordítani a bagolylepke-, a szőlőmoly-, valamint a sodrómoly-lárvák kárételének kivédésére, melyek gyakran okoznak a bogyókon sérüléseket táplálkozásuk során.

A védekezést jól láthatóan önmagában nem lehet csak egy szüret előtt elvégzett permetezéssel megoldani, hanem megelőző jelleggel kell a védekezést folytatni. A vékonyabb bogyóhéjú, illetve a tömött fürtű fajták fogékonyabbak a betegségre, pl. Kadarka, Leányka, Rajnai rizling, Ezerjó, melyek esetében fokozottabban kell odafigyelni megjelenésére. Nemcsak a rovarok elleni védelemnek van kiemelt szerepe, hanem az időben végzett zöldmunkának, így a lombozat levegő általi jobb átjárhatóságának egyaránt. Emellett a nyári hőségnapok végeztével a fürtök körüli levelek eltávolítását, lelevelezését is ajánlatos elvégezni, mellyel a bogyók gyorsabb felszáradása segíthető elő.

A gombaölő szeres kezelések elvégzésének is csak megelőző jelleggel van hatása. Ebben az időszakban a legnagyobb korlátja a permetezések elvégzésének az élelmezés-egészségügyi várakozási idő, hiszen ennek az időnek a szüret előtt mindenképpen el kell telnie. Emellett a készítmények felhasználhatósága is gyakran az adott kultúra fenológiai állapotához van kötve. A készítmények közül III. kategóriába tartozik, tehát kiskerti tulajdonosok számára is elérhető pl. a Teldor 500 SC, melynek élelmezés-egészségügyi várakozási ideje 14 napra tehető, csemegeszőlőben az éréskor is alkalmazható.

Ejtsük a legkisebb sebet a növényen!

2023. április 13. 09:36

A szakmai napon lehetőség nyílt a gyakorlat egy szeletébe is betekintést nyerni: Dr. Lukácsy György, a MATE Szőlészeti és Borászati Intézet adjunktusa metszési bemutatót tartott a MATE Georgikon Campus cserszegtomaji Szőlészeti-Borászati Kísérleti Telepén.

Délelőtt 10-kor abba kell hagyni a szőlő szedését Franciaországban

2023. augusztus 26. 11:10

A szőlőszedőket arra kérték, hogy hajnali 3 és 4 óra között kezdjenek a területeken, és 10 órakor álljanak meg, hogy elkerüljék a hőséget.

November végéig lehet pályázni a szőlő szerkezetátalakítási támogatásra

2020. november 16. 15:49

A szőlőültetvények korszerűsítését, a termelés hatékonyabbá tételét szolgáló beruházásokra 2020 novemberétől három éven keresztül közel 12 milliárd forint támogatás érhető el. A pályázatok elbírálásánál elsőbbséget élveznek az integrált termelési láncokban résztvevő gazdák.

Tanácskozás a magyar szőlő szaporítóanyag-előállítás jövőjével kapcsolatban

2021. január 13. 08:57

Január 12-én került megrendezésre a digitális térben a Szőlő Szaporítóanyag-előállítási Tudományos Konferencia, melyet a Szent István Egyetem, a Magyar Tudomány- és Innováció-menedzsment Alapítvány, a Doktoranduszok Országos Szövetsége, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa és a Magyar Szőlőszaporítóanyag Termesztők Szövetsége közösen szervezett.