Terményárak

Nem számít gabonahiányra Törökország az orosz hadműveletek miatt

Agrofórum Online

Nem számít gabonahiányra az Oroszország és Ukrajna közötti konfliktus miatt Törökország, amelynek a két kelet európai ország jelentős beszállítója. Az Ukrajna elleni orosz invázió kilátásba helyezte a nyersanyag-ellátás szűkülését az orosz exportra vonatkozó szankciók, a szállítási zavarok és Moszkva szállításainak esetleges mérséklődése miatt.

A török statisztikai intézet adatai szerint 2021-ben a törökországi gabonaimport 56%-át Oroszország adta, 2,24 milliárd dollár értékben, az oroszországi és ukrajnai gabonaimport együttvéve pedig 78%-ot tett ki. Az Ukrajnából származó gabonaimport tavaly 861 millió dollár volt. Oroszország és Ukrajna együttesen a globális búzaexport 29%-át, a napraforgóolaj-export 80%-át és a világ kukoricaexportjának 19%-át adja. A búza ára 9 és fél éves csúcsra ugrott kedden, a kukoricáé pedig nyolc hónapos csúcsra.

Az ankarai Földművelésügyi Minisztérium tájékoztatása szerint a jelenlegi raktárkészletek ismeretében a következő betakarítási szezonig nem várható ellátási hiány a 85 milliós országban búzából, egyéb gabonákból és alapanyagokból.

„Nem számít, mekkora súlyt ért el Oroszország és Ukrajna gabonaellátásunkban az elmúlt években, más exportőr országokból és a nemzetközi kereskedelemből származó gabonakészletek is elérhetők” – áll a tárca közleményében. „A 2022-es gabonatermésre vonatkozó pozitív várakozásokkal együtt az ország nem lát problémát az élelmiszerellátásban” – tette hozzá a tárca.

Elemzők szerint azonban Törökország további inflációs nyomást tapasztalhat az emelkedő nyersanyagárak miatt, beleértve az olajat, a földgázt és a gabonát. Januárban közel 50%-ra emelkedett az éves infláció Törökországban, főként a 2021 végi devizaválság miatt, amelynek következtében a líra az év végén 44%-ot esett a dollárral szemben. Az élelmiszerárak tavaly is megugrottak, részben az aszály miatt – hívta fel a figyelmet a Reuters.

Az emelkedő nyersanyagárak, köztük a búzaárak „nyilvánvalóan negatív hatással lesznek a törökországi inflációra” – mondta Piotr Matys, az In Touch Capital Markets vezető devizaelemzője. Az élelmiszergyártók „az energiaárak növekedésének egy részét termékeik árazásában építik be. Így Törökországnak hosszan tartó, magas inflációval kell szembenéznie” – mondta.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Segítette a kukorica drágulását a rekordméretű export

2024. október 18. 07:40

Európában a malmi búza, a kukorica és a repce kurzusa is pluszban zárt, a takarmánybúza olcsóbb lett.

Csökkent a szójabab ára a Trump-tarifavita kapcsán

2024. október 17. 07:40

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt.

Olcsóbb lett a kukorica, mert zuhant a kőolaj ára

2024. október 16. 07:40

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt.

Csökkenő búzaárak a minimális exportárak hatására

2024. október 15. 07:40

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt.

Az ukrán gabonaexport a 2,5 millió tonnás szinthez közelít

2021. augusztus 5. 06:41

A rendelkezésre álló adatok szerint 694 000 tonna búzát, 821 000 tonna árpát és 939 000 tonna kukoricát adtak el külföldi vevőknek a szezonban.

Az oroszok magukra haragíthatták Kínát az odesszai kikötő támadásával

2023. július 22. 12:10

A tavaly február óta tartó orosz-ukrán háborúnak számtalan kellemetlen következménye van a mezőgazdaságra nézve is. Mindezt eddig talán Európa sínylette meg a legjobban, de most Kína is kisebb gondban lehet miatta.

Guterres attól tart, hogy Oroszország júliusban kilép a gabonaegyezségből

2023. június 13. 07:34

Oroszország követelései között szerepel az ammóniaexport újraindítása az ukrajnai Pivdennyi kikötőbe vezető vezetéken keresztül, valamint az Orosz Mezőgazdasági Bank (Rosselkhozbank) visszakapcsolása a SWIFT nemzetközi fizetési rendszerhez.

Ukrajna és az ENSZ a gabonaszállítási egyezség hosszabbítását kéri

2023. március 9. 10:17

Az ENSZ szerint Ukrajna eddig több mint 23 millió tonna, főként kukoricát és búzát exportált a megállapodás keretében.