Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Támogassuk a kukoricát megfelelő tápanyag-utánpótlással

Borealis L.A.T

A kukorica tavaszi vetésű növény, ezért vegetációs időszakának jelentős része a nyárra esik. Magyarországi klíma adottságok mellett egyre gyakrabban fordul elő nyáron aszály, illetve hőstressz éri a növényeket. A tápanyag ellátottság döntő szerepet játszik abban, hogy a kukorica hogyan tud megbirkózni a stresszes időszakokkal.

Törekedni kell a megfelelő NPK komplex műtrágyázásra, mert így nem csak nitrogént, hanem foszfort és – a szárazságtűrésben nélkülözhetetlen – káliumot is juttatunk a kukoricának.

A nitrogént, foszfort, káliumot, kalciumot, ként és mikroelemeket elsősorban a talajból veszik fel a növények, megfelelő talajnedvesség mellett. Minden tápanyag fontos, de fiziológiai szerepe miatt a kálium az, amelyik kiemelt szereppel bír a szárazságtűrés szempontjából.

A kálium megfelelő koncentrációja nemcsak elengedhetetlen a növényi sejtekben azok ozmotikus nyomásának fenntartásához, hanem elsődleges szerepet játszik a sztómák (légcserenyílások) nyitódásának, és záródásának szabályozásában is. A káliummal nem megfelelően ellátott növények sztómáinak működése zavart szenved, minek következtében a párologtatás miatt fellépő vízveszteség jelentősen nagyobb lesz. A kálium javítja a növények vízfelhasználásának hatékonyságát, azaz egységnyi szárazanyag felépítéséhez a növénynek kevesebb vízre van szüksége.

Számos kísérlet bizonyította már, hogy megfelelő mértékű kálium-ellátottság mellett még nagymértékű szárazságstressz esetén is folytatódik a fotoszintézis, míg káliummal rosszul ellátott növények esetén ilyenkor a folyamat majdnem teljesen leáll (1. ábra, forrás: INCONA).

A harmonikus tápanyagellátottság – a kálium jelentőségén túl – tehát fontos szerepet játszik a növények stresszel szembeni ellenállóképességének alakulásában. Ezt jól bizonyítják a Borealis L.A.T 2018-2021 között, 4 országban, 21 helyszínen végzett szántóföldi kísérletei is (2. ábra). Az eredmények tükrözik az NPK-műtrágyázás kedvező hatását a csak nitrogénnel történő tápanyagellátási gyakorlattal szemben.

A kukorica kezdeti gyökérfejlődése gyenge, a vetést nem szabad 8-10 C talajhőmérséklet alatt megkezdeni. A teljes műtrágya igény kijuttatható akár a magágy előkészítés előtt, de a foszfort és káliumot mindenképpen a vetés előtt, vagy a vetéssel egy menetben kell kijuttatni. A nitrogén igény kielégítése történhet megosztva is, a második adagot a sorközműveléssel lehet kijuttatni a területre. A foszfor a talajban nem mobilis elem, így a talajoldatban a gyökér közelében kell, hogy a növény számára felvehető legyen. Ha a foszfor ellátottság nem elegendő, a növény jellegzetes hiánytüneteket mutat a kezdeti fejlődés során. A vetés előtti NPK komplex műtrágya kijuttatás megfelelő foszfor koncentrációt biztosít a gyökérzónában.

Foszfor hiánytünet kukoricában, lila levél és szár. Forrás: IPNI Fényképezte M.K Sharma és P.Kuma

Egy másik fontos téma a melegedő éghajlattal kapcsolatban a megfelelő nitrogén-hatóanyag forma kiválasztása. A meleg tavaszi időjárás során nem mindegy, hogy a kijuttatott nitrogén mekkora hányada kerül ténylegesen felhasználásra a növények által, és mekkora része kerül gázalakú veszteségként vissza a légkörbe. A jobb nitrogén-hasznosulás nyilvánvalóan magasabb termést eredményez. Ezt a 2017-es, közép-kelet-európai kísérleteink is igazolták (3.ábra). Az NAC 27 N (mészammon-salétrom, MAS) kijuttatása mindkét nitrogénszinten (120N és 160N) magasabb termést eredményezett, mint a karbamiddal (UREA 46 N) történő trágyázás. A nitrogénnek nitrát formájában történő kijuttatása hatékonyabb, mivel a gáz alakú ammónia veszteség ebben az esetben elhanyagolható – ez a veszteség  a karbamidnál akár a 13%-ot is elérheti.

Minden növénykultúra fajlagos tápanyagigénye eltérő, ráadásul nincs két egyforma parcella sem. Mivel a kukorica termesztés is a több éves vetésforgó egyik eleme, így elővetemény hatással is számolnunk kell. Az elvárt hozam, a korábban kijuttatott szerves, vagy műtrágyák, és még sok paraméter befolyásolja az aktuális kultúra műtrágya igényét.

A Borealis L.A.T mérnökei kifejlesztették a NutriGuide®-ot (melyet ide kattintva regisztrációt követően ingyenesen kipróbálhat), egy digitális tápanyag-utánpótlás tervező webalkalmazást, amely kiszámolja a kívánt kukorica termésátlaghoz szükséges összes tápanyagot, javaslatot ad a kijuttatás idejére, és a legjobb Borealis L.A.T termékeket ajánlja.

Összefoglalva: Az NPK-alaptrágyázás, és a talaj megfelelő kálium,- és foszfortartalmának fenntartása alapkövetelmény. Főleg a kukorica esetében érdemes jó minőségű NPK-műtrágyákat használni alaptrágyaként, például a COMPLEX 15/15/15 +8SO3+Zn, illetve a COMPLEX 14/10/20 +10SO3 termékeket. A tavaszi átmeneti foszforhiány megelőzésére pedig érdemes foszfor tartalmú starter műtrágyát alkalmazni, erre az esetre a COMPLEX 20/20 +7SO3+Zn termékünket javasoljuk. A nitrát formájú nitrogén kijuttatása hatékonyabb, és környezetvédelmi szempontból is megfontolandó, így NAC 27 N műtrágyánk használata javasolt. Csak a tápanyaggal megfelelően ellátott növények képesek jelentős termésveszteség nélkül hatékonyan átvészelni a kedvezőtlen időjárású időszakok okozta stresszt.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A kalászosok helye a növényi fehérjeforrások között

2024. november 14. 14:40

A növényi eredetű fehérjeforrások minőségének vizsgálatakor fontos figyelembe venni a fehérje biológiai hozzáférhetőségét és aminosav-összetételét is.

Technológiai fejlesztési lehetőségek napraforgónál

2024. november 14. 09:10

Vizsgáltuk a két legnagyobb őszi betakarítású, kapás növényünk ökostabilitását az országos termésátlagok felhasználásával a 2000–2022. évek között.

Az Agropyron glael mint a kenyérbúza lehetséges génforrása

2024. november 13. 08:10

A nemesítőkre és a kutatókra nyomás nehezedik, hogy olyan új fajtákat hozzanak létre, amelyek nagyobb hozamúak, táplálóbbak, ellenállóbbak a kártevőkkel és a betegségekkel szemben.

A cirok jól szerepelt no-till technológiában

2024. november 12. 17:10

Egyre többet hallani a cirokról, mint a jövő alternatív fehérjenövényéről.

Komoly aggodalmak az argentin szárazság miatt

2023. január 31. 07:36

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt.

Miért alakulnak ki hólyagszerű kinövések a kukoricán?

2024. augusztus 2. 04:36

Miért alakulnak ki szürkésfehér színű, hólyagszerű kinövések a kukorica szárán?

Bezuhantak a gabonapiacok

2020. április 15. 08:03

Európában, a párizsi árutőzsdén mind a négy fontos agrártermék ára csökkent a következő három határidőre.

A búza évek óta nem volt ilyen drága

2020. október 19. 06:47

A párizsi árutőzsdén is hasonló volt a trend, a malmi búza és a kukorica kiugróan drágult, a takarmánybúza ára is felfelé mozgott, miközben a repcéért kevesebbet fizettek.