Lehet-e már most a szőlő levelein lisztharmat?

Agrofórum Online

Elképzelhető, hogy a szőlő levelein már most, tavasszal is a lisztharmat fertőzés tüneteit láttam?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A lisztharmat minden évben megjelenő kórokozónak számít a szőlőben, így az ellene való védekezés elengedhetetlennek mondható. A kórokozó telelése egyrészt a rügyekbe húzódva, a rügypikkelyek között, másrészt a fás részeken is lehetséges. Kihajtáskor, a fertőzött rügyből előtörő hajtás valamennyi levele mutatja a betegség tüneteit, rajtuk összefüggő lisztes bevonat látható, így tehát már tavasszal találkozhatunk a kórokozó által okozott tünetekkel. Ezeken a beteg, úgynevezett zászlós hajtásokon idővel nagy mennyiségben képződnek konídiumok, melyek az egészséges levelekre való terjedésüket segítik elő. Az ezek által létrejövő másodlagos fertőzés tünetei a szőlő valamennyi zöld részén megjelenhetnek.

A levél színi oldalán először sárgászöld elszíneződést tapasztalhatunk, majd megjelenik rajta a lisztes bevonat. A beteg levelek idővel sodródnak, görbülnek, elhalnak, leszáradnak. A szőlő a virágzás vége felé válik a legfogékonyabbá a fertőzésre, a bogyók azonban 2-3 hetes koruk után már rezisztensnek számítanak a lisztharmattal szemben.

A lisztharmatgombák fertőzéséhez optimális körülménynek számít a tartósan magas páratartalom és a 22-24 °C-os hőmérséklet, ekkor érzik jól magukat ugyanis a leginkább, ilyen esetben védekezés nélkül nagyarányú fürtkárral kell számolni. A kórokozó egészen a vegetációs idő végéig fertőzi a növényt, ezért a sikert nem lehet kizárólag a kémiai védekezésre alapozni. A szakszerű metszés és a zöldmunkák, a célzott bogyóvédelem és a hatékony szerkombináció egyaránt fontos feladatnak számítanak.

A vegetációs időszak végén végzett kezeléseknek is kiemelt jelentősége van, hiszen ekkor a kórokozó áttelelését biztosító alakok ellen van lehetőségünk védekezni. A permetezést már néhány cm-es hajtáshosszúságnál érdemes elkezdeni kontakt szerrel (kén). A virágzás előtt közvetlenül (20-30 cm hajtáshosszúság) felszívódó vagy mélyhatású gombaölő készítmények közül válasszunk (tebukonazol, penkonazol, azoxistrobin).

Szőlőszüret kézzel kontra géppel

2018. szeptember 12. 07:13

Mint ismeretes, a szőlészet, azon belül a szőlőbetakarítás az agrárium egyik leginkább kézimunkaerő igényes ágazatához tartozik, és azt is tényként kell említenünk, hogy évről évre egyre nagyobb problémát jelent embert találni ezekhez a munkákhoz. Mi lehet a megoldás?

Jó minőségű szőlőre számítanak Szekszárdon

2020. szeptember 27. 14:17

Sok lehetőség rejlik az idei szőlőben, könnyedebb és testes vörösborokat is lehet készíteni belőlük.

Kézi vagy gépi? Szőlőkombájnok nyomában három borvidéken át

2022. november 19. 08:29

A 2022-es őszi szüret idején három neves pincészetet és szőlőbirtokot kerestem fel, hogy megtudjam, miért dönt egyre több borász a betakarítás gépesítése mellett, és mivel tud hozzájárulni egy szőlőkombájn a minőségi, adott esetben akár a csúcsborok elkészítéséhez.

Szőlő-Bor Videó

Hamarosan indul a villányi kékszőlőfajták szüretelése

2020. augusztus 25. 10:02

Villány jellegzetessége a kékoportó, amelyet mintegy 330 hektáron termesztenek, ebből a kedvező időjárásnak köszönhetően jó évjáratú bor lesz az idén, a gazdák a mennyiség és a minőség tekintetében is bizakodók.