Lehet-e már most a szőlő levelein lisztharmat?

Agrofórum Online

Elképzelhető, hogy a szőlő levelein már most, tavasszal is a lisztharmat fertőzés tüneteit láttam?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A lisztharmat minden évben megjelenő kórokozónak számít a szőlőben, így az ellene való védekezés elengedhetetlennek mondható. A kórokozó telelése egyrészt a rügyekbe húzódva, a rügypikkelyek között, másrészt a fás részeken is lehetséges. Kihajtáskor, a fertőzött rügyből előtörő hajtás valamennyi levele mutatja a betegség tüneteit, rajtuk összefüggő lisztes bevonat látható, így tehát már tavasszal találkozhatunk a kórokozó által okozott tünetekkel. Ezeken a beteg, úgynevezett zászlós hajtásokon idővel nagy mennyiségben képződnek konídiumok, melyek az egészséges levelekre való terjedésüket segítik elő. Az ezek által létrejövő másodlagos fertőzés tünetei a szőlő valamennyi zöld részén megjelenhetnek.

A levél színi oldalán először sárgászöld elszíneződést tapasztalhatunk, majd megjelenik rajta a lisztes bevonat. A beteg levelek idővel sodródnak, görbülnek, elhalnak, leszáradnak. A szőlő a virágzás vége felé válik a legfogékonyabbá a fertőzésre, a bogyók azonban 2-3 hetes koruk után már rezisztensnek számítanak a lisztharmattal szemben.

A lisztharmatgombák fertőzéséhez optimális körülménynek számít a tartósan magas páratartalom és a 22-24 °C-os hőmérséklet, ekkor érzik jól magukat ugyanis a leginkább, ilyen esetben védekezés nélkül nagyarányú fürtkárral kell számolni. A kórokozó egészen a vegetációs idő végéig fertőzi a növényt, ezért a sikert nem lehet kizárólag a kémiai védekezésre alapozni. A szakszerű metszés és a zöldmunkák, a célzott bogyóvédelem és a hatékony szerkombináció egyaránt fontos feladatnak számítanak.

A vegetációs időszak végén végzett kezeléseknek is kiemelt jelentősége van, hiszen ekkor a kórokozó áttelelését biztosító alakok ellen van lehetőségünk védekezni. A permetezést már néhány cm-es hajtáshosszúságnál érdemes elkezdeni kontakt szerrel (kén). A virágzás előtt közvetlenül (20-30 cm hajtáshosszúság) felszívódó vagy mélyhatású gombaölő készítmények közül válasszunk (tebukonazol, penkonazol, azoxistrobin).

Beteg a szőlőm?

2021. március 19. 04:37

Néhány idősebb szőlőtőkémen nem látok rügykezdeményeket, félek, hogy nem hajt ki. Mi lehet az oka?

Szőlő: van ahol a feketerothadás szüretel

2018. július 12. 05:50

Kertészeti kultúrákban a csapadékosabb vidékeken a hosszú ideig tartó levélnedvesség igen kedvező feltételeket teremt az alma- és körtevarasodás fertőzés terjedéséhez. A betegség egyaránt veszélyezteti a lombozatot és a gyümölcsöket.

Járvány lehet a szőlőkben, az almát a varasodás veszélyezteti

2018. május 16. 13:49

A szőlő, a szeder, a mogyoró, az alma, a körte, a cseresznye, a meggy és a barack növényvédelméről.

Intenzív a keleti gyümölcsmoly rajzása

2021. július 8. 05:03

Kajszin az előbbi levéltünetek mellett a termésen is okozhat megbetegedést a sztigmina, ami rontja a piaci értékét.