Házikert

Különleges paradicsomfajták, amik otthon is megteremnek

Agrofórum Online

Eddig csak a koktélparadicsommal, vagy a befőzővel próbálkoztál? Vannak még izgalmas fajták, melyeket érdemes házikertbe is vetni, mert rendkívül finomak!

A legtöbben a paradicsomnál főleg a pirosakat kedvelik és a legkevesebb színeltérést sem szeretik. Pedig onnantól, hogy kikukucskálunk a piros paradicsomok világából, igazán izgalmas ízek és aromák lesznek a tányérunkon.

A fehér paradicsom is paradicsom

A Nagy fehér és a Színtelen cseresznyeparadicsom néven érhető el a legtöbbször a gyöngyházfényű színtől egészen a halvány sárgáig az úgynevezett fehér paradicsomfajták sokasága.

A Nagy fehér fajta termései igen nagyok, ahogy neve is utal rá, egészen az egy kilogrammos termésekig is hozhat bogyót. Előnye, hogy termése repedésmentes és jól tárolható konyhai körülmények között.

Ezzel ellentétben a Színtelen cseresznyeparadicsom amolyan ping-pong labda méretű terméseket hoz és rendkívül fűszeres ízű.

Fekete paradicsom – az elmúlt évek sztárja

Az utóbbi időben nagyon felkapott lett a különféle fekete paradicsomfajták kínálata. A gazdaboltokban az első különlegességek között fogytak el a vetőmagok is. Személy szerint nekem nem jön be, mert nem emlékeztet ízélmény szinten a paradicsomra, rendkívül fűszeres, már-már szendvicsben zavaró. Nagy előnye viszont az, hogy jól mutat befőzve is, szépen mélyíti a színét a paradicsomos szószoknak, így érdemes használni. Ráadásul pont fűszeressége miatt érdekes, mert különleges ízvilágot is ad egy mártásnak.

Nagytermetű bokrot nevel és alaposan karózni kell, mert tenyérnyi méretű bogyókat érlel a legtöbb fajta, amihez kell a támaszték.

Létezik egy úgynevezett kék paradicsom (Indigo rose fajta) is, mely az utóbbi években tűnt fel a vetőmagkínálatban.

Zöld paradicsomok és cirmos fajták

A különlegességek kedvelőinek valók a zöld paradicsomfajták, ízükben is más a megszokott piroshoz képest, de állagra is lédúsak többnyire. Savanyításra érdemes termelni belőle, a cirmos fajták szépen mutatnak a befőttesüvegben is.

Érdekesség az eperparadicsom

Ízében és formájában is érdekességnek számít az úgynevezett eperparadicsom. Mivel folytonnövő fajta, így főleg üvegházi, fóliaházas termesztésre való.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Seprűzanót: a karácsonyi grincsfa alapanyaga

2024. december 19. 13:10

Fontos, hogy a hidegebb hónapok alatt ne öntözzük túl, mivel a felesleges víz télen megfagyhat és károsíthatja a gyökereket!

Beltéri növények, amelyek ellenállóak a hideggel szemben

2024. december 19. 08:10

Hideg körülmények között a növények télen végleg károsodhatnak. Kivéve, a szívós fajtákat, amelyek jól tűrik az alacsony hőmérsékletet.

5 érv, hogy ne vágjuk vissza télre az évelőket!

2024. december 18. 05:40

Nézzük meg az érveket a "mindent hagyunk úgy, ahogy van télen, hiszen a természet sem kaszál és vagdos" kertészeti elképzelés mellett!

Így tartsuk tisztán a szobanövényeink leveleit!

2024. december 17. 11:10

A szobanövények leveleinek tisztítása azért fontos, mert a rajtuk felhalmozódó por, zsír, vízkő vagy egyéb szennyeződés gátolhatja a növények létfontosságú folyamatait.

Egynyári és kétnyári növények: miben térnek el?

2022. június 5. 05:36

Az egynyári és a kétnyári növények fogalma nem mindenkinek egyértelmű, ezért pár gyakorlati magyarázat is érkezik hozzá ebben az írásomban, közérthetőbb formában.

A szabadföldön termesztett paradicsom hiánybetegségei és élettani károsodásai

2019. augusztus 15. 04:36

Miért fontos a hiánybetegségek és élettani károsodások ismerete? Mik lehetnek a kiváltó tényezők? Hogyan jelentkezhetnek a szabadföldön termesztett paradicsomon a talaj- és időjárási tényezőkből, valamint a tápanyag-ellátásból adódó károsodások?

Beérhet még a zöld paradicsom ősszel a kertben?

2023. október 10. 04:39

Szeptember végén, október elején van még esély arra, hogy beérik a kertben a zöld színű paradicsom?

Paradicsomból COVID–19 vakcinát?

2024. január 23. 11:40

Üzbég tudósok létrehoztak egy ehető COVID–19 vakcinát, amelyet a közönséges paradicsomból szintetizáltak TOMAVAC néven.