Növénytermesztés

Borsó vetőmag-termesztés Biolchim-stresszcsökkentéssel

Agrofórum Online

Nova, Folicist és Greenleaf Bor. Három olyan Biolchim termék, amely segített a gesztelyi borsóállománynak átvészelni az idei rendkívül száraz, stresszes évjáratot. Májusban a Gergely Farmon jártunk, és éppen akkor készítettünk videót, amikor a gépek – köztük a Hagie önjáró permetező – megindultak, hogy egy rendkívül fontos kombinált kezelést végezzenek el a borsóvetőmag-előállításra kijelölt táblán.

Május végén szépen virágzott a borsó a 900 hektáron hagyományos szántóföldi növényeket termesztő Gergely Farm egyik tábláján. A Borsod megyei Gesztely térségében működő agrárvállalatnál majdnem két évtizede foglalkoznak zöldborsó vetőmag-előállítással. Mivel a kultúra kifejezetten jövedelmező, és a búza előveteményének is kiváló, így a technológiára évről évre különösen nagy figyelmet fordítanak.

Felezett adagok

Körülbelül 6 éve kezdtük el használni a Biolchim termékeit. Először kukoricában és napraforgóban, később kalászosokban. Most pedig már a borsóban is csak ezekkel dolgozunk. Jelenleg például a Folicist növénykondicionálót juttatjuk ki némi rovarölő szer társaságában. Mivel ennek a kultúrának a virágzása elhúzódott, úgy döntöttünk, hogy a Folicistet sem egy dózisban, hanem két felezett adagban juttatjuk ki. Erre is van ugyanis lehetőség, és most ennek a második adagja került a permetezőgépünkbe

– tudtam meg a tábla szélén Gergely Dávid növényorvostól.

Hozzátette, hogy a kezelés részeként ezúttal Greenleaf Bort is kijuttatnak 2 kilogramm/hektár dózisban.

Ez egy komplex bórkészítmény, amiben nemcsak bór van, hanem foszfor, kálium, illetve nitrogén is, és ezért szeretjük használni.

A Biolchim Folicist növénykondicionálójának komplex hatása erősíti és egyöntetűbbé teszi a virágzást, illetve jobb kötődést is biztosít. A kezelés további eredménye, hogy az mérsékli a termékenyüléskor fellépő abiotikus stresszt. Az idei évben a Gergely Farmon különösen fontosnak tartották a kezelést, hiszen a Miskolchoz közeli térségben sem esett túl sok eső az év első felében.

Vissza a kezdetekhez…

A technológia ugyanakkor nem a Folicisttel és a bórral kezdődött, hiszen elsőként a 75 százalékos szervesanyag tartalommal rendelkező, fulvosavat és huminsavat is tartalmazó Nova került ki a borsóra.

Korábban, még a gyomirtás után Novát használtunk a borsó kultúránkban, méghozzá 4 liter/hektár dózisban. Azért, hogy a fitotoxicitást csökkentsük, illetve semlegesítsük

– mondta el kérdésemre a fiatal gazdálkodó.

A Nova aminosav-tartalma gyorsan felvehető tápanyaggal, míg a glicin betain stresszcsökkentéssel segíti a növényeket. Ezen hatások összessége jelentős terméstöbbletet eredményezhet. Mindez szintén különösen fontos az olyan szezonokban, amelyek a 2022-eshez hasonlóan rendkívül szárazok, szélsőségesek.

Legutóbb tavasszal, április elején volt egy viszonylag nagy mennyiségű csapadékunk, ami viszont egy kicsit hátráltatta is a kelést, mert nagyon-nagyon letömörödtek tőle a talajaink. Főleg a borsó esetében volt vontatott a kelés. A Nova kijuttatása után viszont már látszódott, hogy sokkal erősebb, jobb lett az állomány

– hangsúlyozta Gergely Dávid.

A Gergely Farm területein a Biolchim készítményeit – ahogy látogatásomkor is – rendszeresen keverik gyomirtó, gombaölő és rovarölő szerrel, ami során mindeddig semmilyen problémával nem szembesültek, a termékek ugyanis kiválóan kombinálhatók ezekkel a termékekkel.

Bár ahogy azt mondani szokták , a végső szót a mérleg mondja majd ki a betakarításkor, az állomány a Biolchim növénykondicionálóinak köszönhetően látogatásomig biztosan kiállta a szélsőséges időjárás próbáját. Csapadékra ettől függetlenül nagyon nagy szükség lenne Borsodban (is).

Tekintse meg videónkat a Biolchim készítmények gyakorlati felhasználásáról Youtube csatornánkon, vagy az Agrofórum Online videó rovatában.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Különböző talajok eltérő vízellátottságának hatása a kukorica és a szemes cirok kezdeti fejlődésére

2025. április 14. 16:10

A globális éghajlatváltozás következtében az extrémitások és stresszhatások a tenyészidőszak bármely szakaszában megjelenhetnek, megnehezítve ezzel a kukorica sikeres és gazdaságos termesztését.

Az őszi káposztarepce magyarországi termesztéshanyatlása, és ami a háttérben meghúzódik

2025. április 9. 11:10

A repcéhez kötődő magyarországi termesztési hajlandóság hanyatlása egyértelműen a termelésbiztonságot veszélyeztető tényezőkre vezethető vissza.

Innováció és kihívások a szójatermesztésben

2025. március 31. 11:10

A Magyar Szója és Fehérjenövény Egyesület továbbképzésén a szója piaci trendjeiről, a növényvédelemről és a talajmegőrzésről is szó esett.

Gáz nélkül szárítunk - költséghatékony megoldás a termények biztonságos tárolására

2025. március 31. 06:40

A mezőgazdasági terményszárítás hagyományosan fosszilis energiahordozókra támaszkodik, ami magas költségekkel és környezeti terheléssel jár. Azonban a gázköltség teljes kiváltása már lehetséges!

Kihirdették a tavaszi kalászos vetőmagok tájékoztató árát

2018. február 5. 07:37

A Vetőmag Szövetség szerint közepes vetőmag keresletre lehet számítani idén a tavaszi kalászosok esetében.

Lapozza át a SAATEN-UNION tavaszi fajtakatalógusát!

2020. december 19. 06:37

Változatos és alkalmazkodó fajtáinkkal – kukorica, napraforgó, szója, borsó, tavaszi árpa, zab – biztos alapokról indíthatja a tavaszi vetésű növények termesztését.

Szója: meghálálja a választását

2020. február 16. 08:15

A SAATEN-UNION olyan szójafajtákkal foglalkozik, amelyek közül hazai viszonyok között, eltérő termesztési célok esetén is mindenki megtalálja a neki megfelelőt.

Durumbúza, a nagyobb haszon alternatívája

2022. augusztus 17. 11:42

A piaca biztos, az ára magas, és elérhető hazai körülmények között is megbízható fajta.