Házikert

Lótetű van a kertben! Milyen bio megoldások léteznek ellene?

Agrofórum Online

A lótetű nagy bosszúságot tud ám okozni, így aki bio módszerekkel kísérletezik, annak más odafigyelést jelent a lótücsök jelenléte, mint aki vegyszerrel “pikk-pakk” megoldja. Bár, ha már itt tartunk, a vegyszerrel történő megoldás sem olyan egyszerű minden esetben, de sokkal könnyebb, mint a bio módszerekkel. Nézzük is sorra, mit próbáltunk már mi is ki lótücsök ellen!

Milyen kárt okoz a lótücsök a kertben?

A lótetű rengeteget ás a talajban, jellegzetes járatrendszere van, és emellett táplálékul is szolgál például a vakondoknak. Mivel az ásáskor a lótetű a gyökereket is elrágja a járatkészítéskor, így kifejezetten nagy kárt tud okozni a kertészeknek, akár hobbikertész, akár gazdálkodó az “áldozata”.

Ezek a rovarok férgekkel, gilisztákkal, drótférgekkel, lárvákkal, csigapetékkel, más talajban élő lényekkel táplálkoznak. Tehát részint még akár hasznosak is lehetnének, ha a gyökerekben nem tennének kárt és a hasznos földigilisztákat sem tartanák ízletesnek.

Milyen bio megoldás létezik ellenük?

A lótetű ellen sokféle megoldást kiteszteltünk az évek során, de egy igen jó csapdázási mód vált be eddig a leginkább.

Egy nagy fém konzervdobozt lesüllyesztünk a földbe úgy, hogy a teteje nyitva legyen. Kell egy használaton kívüli ereszcsatorna-darab, melyet szintén leásunk a földbe úgy, hogy egyenesen a konzervdobozba érjen a vége.

Lótücsök

Így a lótetű, amikor kijön a felszínre, akkor beleesik ebbe az ereszcsatorna-darabba és a végén csak a konzervdobozban tud landolni.

A dobozok alját célszerű kifúrni 1-2 lyukkal, hogy az esővíz, öntözővíz ki tudjon folyni.

Mivel a lótetű a párzási időszakban is előbújik a járataiból, így ebben az időszakban (május-június) is nyakon csíphetjük.

Csalogassuk elő, majd gyűjtsük össze

Ha vannak tyúkjaink, akkor még ők is profitálnak majd a csemegéből, mert ha a járatokba vizet öntünk, elő tudjuk csalogatni a lótetűt és gyorsan csipesszel vagy kézzel (kinek mivel…) összeszedjük őket egy vödörbe, és már mehet is a tyúkok elé!

A harmadik védekezési lehetőség természetes ellenségeken alapul: parazita fonálférgekből készült szert kell kiöntözni.

Sziklakertet építene? – Ez a siker titka!

2025. július 21. 16:10

A sziklakert nemcsak látványos, de praktikus megoldás is lejtős területen. Mutatjuk, mire kell figyelnie, ha belevág!

Miért praktikusak az akkus kerti gépek?

2025. július 21. 05:40

Cikkünkben bemutatjuk, miért érdemes akkus gépekre váltani, és milyen előnyöket kínálnak a hagyományos benzines vagy vezetékes változatokkal szemben.

A nyári orgona csapda lenne a pillangóknak?

2025. július 20. 14:10

A nyári orgona nem káros a pillangókra – sőt! Mutatjuk, hogyan tehet kertjével a beporzók és a hernyók jólétéért egyaránt.

Zöldség- és gyümölcskavalkád: mit szedhetünk júliusban?

2025. július 19. 16:10

A júliusi kert a bőség időszaka: napról napra újabb zöldségek és gyümölcsök érnek be. Megmutatjuk, mit és hogyan érdemes most betakarítani.

Hogyan védekezhetünk a mocskospajor kártétele ellen?

2019. október 30. 13:05

J. Simon kérdése: Ősszel a veteményes felásásánál szürkés színű, kövér hernyókat találtunk a kihúzott növények tövénél a talaj felszínéhez közel. Mik lehetnek ezek, károsak-e?

Palántanevelésben nélkülözhetetlenek a tőzegek

2020. január 24. 04:36

Palántanevelésre számos mesterséges és természetes, szerves és szervetlen anyagot használnak a világon, de a szaporítóföldeknek döntő többsége tőzeg vagy tőzegből készült földkeverék.

Meg kell metszeni tavaszi ültetés előtt a fák gyökerét?

2023. március 15. 04:37

Kérem segítségüket! Meg kell metszeni tavaszi ültetés előtt a fák gyökerét? Mire ügyeljünk még az ültetés során?

Így ültetjük át a szobanövényeket tavasszal

2023. március 6. 05:36

Miért pont tavasszal van az átültetés ideális ideje, ha szobanövényekről beszélünk? És hogyan ültessük őket?