Lehet még védekezni az őszibarack-lisztharmat ellen?

Agrofórum Online

Szeretném megtudni, hogy nyár közepén lehet-e még védekezni az őszibarack-lisztharmat ellen?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Az őszibarack-lisztharmat (Sphaerotheca pannosa var. persicae) az őszibarackfákon május végétől, főként a nyári időszakban válik nagy jelentőségűvé. A tünetek a levélen, hajtáson és a gyümölcsön egyaránt megjelenhetnek. A lisztharmatokra jellemző lisztes bevonat a levelek színi oldalán, ritkább esetben a fonákon is előfordul. A betegség nyomán a levelek hullámosodása, kanalasodása, így a hajtások felkopaszodása is bekövetkezhet.

A fehéres bevonat megjelenhet foltokban a hajtásokon, mely idővel az egész hajtást körbeveszi. A termések felületén megjelenő fehéres foltok főként a későbbi érésű fajtákon lehetnek jelentősek, a kezdeti fertőzés a termések szőrözöttsége miatt alig észrevehető. A terméseken lévő tünetek azonban később szembetűnővé válnak, 5-10 mm átmérőjű, kerek, szürkésfehér, majd világosbarna foltok formájában jelennek meg. A foltok alatt a héj barnulása, parásodása, felrepedése és deformálódása is tapasztalható. A kisebb gyümölcsök a fertőzés következtében lehullnak, a fejlettebbek pedig fogyasztásra alkalmatlanok lesznek, ezért kiváltképp nagy jelentősége van a termések betegségtől való megóvásának.

A kórokozó által okozott tüneteket megszüntetni már nem lehet, de terjedésének mértéke kémiai védelemmel még csökkenthető. A lisztharmatgombák ellen a penkonazol, difenokonazol, kén stb. hatóanyagok használhatók eredményesen. A lisztharmat továbbterjedésére főként a kórokozó számára megfelelő időjárás esetében, azaz páradús és meleg körülmények között számíthatunk.

A védekezést már a metszés alkalmával elkezdhetjük, hiszen a fertőzött vesszők eltávolításának kiemelt szerepe van a kórokozó tavaszi megjelenésének megakadályozásában. A lemosó kezelésekkel szintén az áttelelt szaporítóképletek mennyiségét csökkenthetjük le. A megelőzés érdekében a sziromhullást követő időszakban is érdemes a kémiai védekezést folytatni, főleg az arra érzékeny fajták esetében. A fajták közül pl. az Early Redhaven, Andosa, Flavortop kevésbé fogékonyak, míg erősen fogékony pl. a Venus fajta.

Mikor metsszük csonthéjas gyümölcsfáinkat?

2019. február 10. 04:36

R. Lajos kérdése: Kertemben sok csonthéjas gyümölcsfa található, legtöbb az őszibarack. Ezeknek a fáknak a metszéséhez melyik időszak a legmegfelelőbb?

Rengeteg a tenni való a gyümölcsösben - ha szüretelni is akarunk

2019. március 27. 04:36

Az átlagosnál melegebb időjárás hatására teljesen virágba borult a kajszi, megkezdte virágzását az őszibarack, zöldbimbóban a cseresznye, meggy, szilva.

Mikortól védekezzünk őszibarack tafrina ellen?

2020. március 13. 04:36

Cs. Károly kérdése: Öt őszibarackfám van és rendszeresen problémát okoz a tafrina. Mikortól védekezzek őszibarack tafrina ellen?

Indul a növényvédelmi szezon a csonthéjasokban is

2018. április 4. 12:20

Nem szabad elhanyagolni a csonthéjas gyümölcsű növények virágzás előtti védelmét, mert a moníliás virág- és hajtásfertőző Monilia laxa gomba, illetve őszibarackon a tafrinás levélfodrosodás nincs tekintettel arra, hogy lesz-e termés vagy sem.