27℃ 19℃
július 7. Apollónia, Vilibald, Bene

Mi okozza a fiatal birskörtefa levelein a barna foltokat?

Agrofórum Online

Mi okozza a fiatal birskörtefáim levelein a barna foltokat? Elég sok van, viszonylag nagyok és összefolynak. Mivel védekezzek ellene?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A képen látható sötét színű foltokat a birs entomospóriumos betegsége okozza. A gomba szinonim nevei, mely alapján a különböző növényeken előidézett betegségei megtalálhatók: ivaros alak, Diplocarpon mespili, D. soraueri, Fabrea maculata, ivartan alak, Entomosporium maculatum, E. mespili. Termesztett gyümölcsök közül a birsalmát, birskörtét és a házi körtét is fertőzi, valamint a vadkörte alanyokat elsősorban faiskolákban, és a díszkörtéket, melyek egyre ismertebbek sorfaként. Díszcserjék közül a rózsafélék családjába tartozó tűztövisek, fanyarkák és a korallberkenyék is gazdanövényei.

A birs egyik gyakori és jelentős betegsége. A gomba a leveleken általában kör alakú, 2-4 mm-es foltokat okoz, ezek a foltok kezdetben világos barnák, majd sötétednek, gyakran összefolynak, a levelek nagy felületére kiterjednek. A foltokban apró fekete pont fejlődik idővel, a gomba szaporítóképlete, azokból szóródnak ki a fertőző spórái, a konídiumai. A foltok körül a levelek elsárgulnak, lehullanak. A megfertőzött hajtásokon, vesszőkön a foltok megnyúltak, hasonló színűek, és azokban is láthatók a fekete pontok. A gyümölcsök héján szintén kör alakú, kissé besüppedő barna foltok fejlődnek a fertőzés után.

Foltos birslevél (fotó: a kérdező felvétele)

A gomba fertőzésének kiindulási forrása a fertőzött levelek, azokról a vízcseppek lemossák és a szétfröccsenő víz szétterjeszti a konídiumokat. Fertőzéshez, a gomba spórák csírázásához vizes növényi felület szükséges, a több órás harmatbevonat is elegendő ehhez. A tartósan esős időjárás vagy az este, éjjel végzett esőztető öntözés is hasonló vizes lombot okoz. Olyan termőhelyen, ahol a fák egymáshoz közel állnak, összeérnek a fakoronák, a lombjuk sűrű és a szabad légáramlást akadályozza, vagy az aljnövényzet magas és dús, a diplokarponos betegség gyakori és tartós vendég a birsalmafákon.

Birs entomospóriumos levélfoltossága

A védekezést arra a tényre kell alapozni, hogy egész évben a fertőzött, foltos levelek a betegség forrásai. A tünetes lehullott leveleket nem szabad a talaj felszínén hagyni, vagy össze kell gyűjteni és szemétbe dobni, vagy a talajba dolgozni. A talajba forgatott leveleken a gomba nem képes áttelelni sem. 20 °C fok körüli átlaghőmérséklet és több óráig tartó vizes levélfelületnél a fertőzés után már 6 nap múlva megjelennek, láthatókká válnak az elhalt foltok. Ilyen időjárási körülmények között már a megjelenést megelőzően kell gombaölő szerrel megvédeni a leveleket. Csak a megelőző kezelés hatékony ellene.

Az alma varasodása ellen is bevált gombaölő szerek hatásosak a gomba ellen: a réz hatóanyagú, a metirám hatóanyagú (Polyram), tetrakonazol hatóanyagú (Domark), penkonazol hatóanyagú (Topas) és pentiopirad hatóanyagú (Fontelis) készítmények, valamennyi a III. forgalmi kategóriába tartozik.

Kiemelt kép: a kérdező felvétele

Elatus Era – maximális védelem levél- és kalászbetegségekkel szemben, garancia a magas terméshozamhoz

2020. március 13. 08:32

Az intenzív kalászos gabonatermesztés során a korábbi termesztési gyakorlatokkal ellentétben újfajta megközelítésre, innovatív szemléletre van szükség. Arra kell törekednünk, hogy a lehető legmagasabb betakarított terméshozam mellé megfelelő minőségi beltartalmi paraméterek társuljanak.

Valóban elegendő egy bioaktív készítmény használata gombaölőnek?

2019. június 30. 05:38

Sz. Tamás kérdése: Tisztelt Németh Zoltán Úr! Egyik kertész ismerősöm kizárólag egy bioaktív készítményt használ a gyümölcsfáira, de szinte valamennyi növényére a kertben (gyümölcsfák, palánták, eper, málna, tuja, buxus stb.). A kérdésem az volna, hogy ez igaz lehet? Valóban elegendő lenne a kertben e készítmény gombaölőnek, és az a technika, amit leírtam?

Zöld utat kapott a BASF új fejlesztésű Revycare® terméke

2020. május 29. 06:37

A Revycare®, mely a Revysol® (mefentriflukonazol) és piraklostrobin kombinációja, 2021-től válik elérhetővé a kereskedők és gazdálkodók számára.

Miért kell eltávolítani a fákról a gyümölcsmúmiákat?

2019. szeptember 9. 13:11

G. Szabolcs kérdése: Miért kell eltávolítani a fákon maradt összeaszalódott gyümölcsöket, gyümölcsmúmiákat?