A német Evonik Industries azon dolgozik, hogy korlátozza a növényi műtrágyák iránti igényt annak az innovációs akciónak a részeként, amely már 2025-ig 1 milliárd euróval növelheti a cég eladásai. Az élelmiszergyártásban és a hústesztelés területén is vannak innovációi a vállalatnak.
A mezőgazdaság számára a vállalat biostimulánsként fejleszt baktériumokat, amelyek a gabonafélék, például a búza és a kukorica termesztéséhez szükséges nitrogént biztosítják az energiaigényes szintetikus műtrágyák helyett – számoltak be a cég innovációs konferenciáján a szakemberek.
„Az volt az elgondolásunk, hogy a növényeket nitrogénnel látjuk el a légkörből baktériumok segítségével. Ha ez az ötlet sikeres lesz, ez nagyban hozzájárul a fenntarthatóság növeléséhez vagy eléréséhez” – mondta Jan Wolter, aki az Evonik Creavis innovációs egységénél a mezőgazdasági munkálatokkal foglalkozó, farmtól a villáig részleget vezeti.
A német vállalat azt közölte, hogy az első biostimuláns készítményeket 2025 és 2027 között kívánja kereskedelmi forgalomba hozni.
Emellett a csirkehústermékek eredetének és minőségének meghatározását segítő technológián is dolgoznak. Céljuk a fogyasztói igények kielégítése a nagyobb átláthatóság érdekében. A speciális termék fejlesztése, amely epigenetikai és bioinformatikai platformot használ számos állatjóléti tényező tesztelésére, előrehaladott állapotban van, és a konkrét tesztek rövid- és középtávon is elérhetővé válhatnak az ügyfelek számára – közölte Evonik.
A speciális vegyipari cég innovációs konferenciáján egyébként elmondta azt is, hogy az élelmiszergyártás és a hústesztelés mellett az elektromos járművek is azon három különösen érdekes területekhez tartozik náluk, amelyben innovációkra lehet számítani.
Az Evonik szerint a lítium-ion elektromos járművek akkumulátoraiban lévő lítium 95%-át nem hasznosítják újra, elsősorban a magas költségek miatt – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva. Akkumulátoros meghajtású járműveket a mezőgazdaságban és a hozzá kapcsolódó területeken is egyre többet használnak.
Az Evonik jelenleg kísérleti léptékben tesztelt megoldása egy kerámia membrános elektrokémiai eljárással növeli a hatékonyságot. Az Evonik szakemberei biztosak abban, hogy a kerámia membrán eljárás három-öt éven belül piacképes lesz.