Agrárközélet

Növekszik a vízzel elöntött földterület a Közép-Tisza vidékén

Agrofórum Online

A Közép-Tisza vidékén az egy héttel ezelőtti 28 ezer hektár után összesen már több mint 31 ezer hektárnyi földet borít a belvíz.

A Közép-Tisza vidékén az egy héttel ezelőtti 28 ezer hektár után összesen már több mint 31 ezer hektárnyi földet borít a belvíz, ebből 10-10 ezer hektár vetett terület, illetve szántó. A vízügyi szervezet mellett öt település is védekezésre kényszerült az elöntések miatt – közölte a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság (Kötivizig) védelemvezető-helyettese szerdán az MTI-vel.

Horváth Lajos tájékoztatása szerint a Kötivizig működési területén nyolc – cibakházi, ceglédi, mezőtúri, karcagi, kisújszállási, tiszakécskei, jászberényi és jászkiséri – védelmi szakaszon másodfokú, míg Kisköre és Kunhegyes térségében elsőfokú védelmi készültséget tartanak fenn.

A vízügyi szervezet jelenleg 50 stabil szivattyútelepet üzemeltet, a gépek az elmúlt 24 óra alatt összesen 1,8 millió köbméter vizet emeltek át a vizes területekről a befogadókba. Emellett működtetnek 18 mobil szivattyút is, amelyekkel napi átlagban 433 ezer köbméter víztől mentesítetik a mezőgazdasági területeket. Jellemző a helyzetre, hogy a főcsatornák mederteltsége 80-90 százalékos.

A belvíz elleni védekezésben pillanatnyilag az egy héttel korábbinak közel duplája, 198 ember vesz részt. A Kötivizig munkatársai a szivattyúzás mellett a belvíz által veszélyeztetett részeken úgynevezett vízkormányzási feladatokat is végeznek, valamint igyekeznek megszüntetni a vízfolyási akadályokat, illetve segítik az önkormányzatok védekező munkáját.

A települések közül Jászalsószentgyörgy, Kunszentmárton, Fegyvernek és Örményes másodfokú, Jászkarajenő pedig elsőfokú védekezést végez a belterületén lévő elöntések ellen.

A duzzadó folyók miatt elsőfokú árvízvédelmi készültség van érvényben a Zagyván Szászberek és Jászfelsőszentgyörgy között, valamint a Tápión a torkolattól Tápiógyörgyéig. A hidrometeorológiai előrejelzések szerint azonban ez a készültség hamarosan megszüntethető.

(MTI)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ha gyorsan akarsz haladni, menj egyedül! – Ha messzire akarsz érni, keress társakat!

2024. november 15. 12:10

A Magyar Növényvédelmi Szövetség küldetése a növényvédőszer-gyártó vállalkozások szakmai érdekképviselete hazánkban.

Mire számíthatnak az amerikai gazdák Trump elnöksége alatt?

2024. november 12. 13:10

Donald Trumpot választották meg az Egyesült Államok 47. elnökének. Mit várhatnak tőle az amerikai mezőgazdasági termelők?

Szibéria a szemünk láttára válik mezőgazdasági nagyhatalommá?

2024. november 11. 07:10

A globális felmelegedésnek rengeteg vesztese van, de akadhat néhány nyertese is. Mi várható Oroszországban?

4 ok, amiért a kőris jobb tűzifa, mint a híre

2024. november 3. 10:10

A tűzifafajok közül a kőrisnek nincs jó híre. Pedig számos érv szól amellett, hogy éppen ezt a keményfát használjuk a kályhában vagy kandallóban.

A kulcs, hogy a víznek legyen helye az agráriumban

2023. április 4. 16:12

Az aszály kapcsán felmerülő problémák újszerű megoldásaként a táji vízvisszatartás szükségességéről és lehetőségéről, a megvalósítás feltételeiről beszélgettem Balogh Péter, gazdálkodó geográfussal.

Befejezték a belvízelvezetés és vízvisszatartás közötti egyensúly megteremtését célzó fejlesztést az Alföldön

2023. február 28. 14:26

Több mint 6 milliárd forintból finanszírozták az Alföldön a belvízelvezetés, valamint a vízvisszatartás és -tározás közötti egyensúly megteremtését célzó műszaki beavatkozásokat.

Átáztak a földek, de még két napig szakad az eső

2023. december 1. 13:40

Átmeneti szárazabb időszak után kedden ismét csapadékosabbra fordult időjárásunk, és november utolsó napjaiban az igazi tél is beköszöntött már. Az Alföld déli és keleti tájain egyre nő a belvízzel elöntött területek nagysága, ami nem tesz jót az őszi vetéseknek.

Határon átívelő, a vízgazdálkodást segítő monitoringrendszert alakítottak ki

2019. szeptember 21. 13:16

A vízgazdálkodást és a szélsőséges időjárási jelenségek okozta kockázatok mérséklését segítő monitoringrendszert alakítottak ki uniós támogatással a Dél-Alföldön és Vajdaságban.