Agrárközélet

Románia mezőgazdasága számokban

Agrofórum Online

Érdekes adatokat közölt a napokban a statisztikai hivatal a román mezőgazdaság szerkezetéről és az uniós országok közötti helyéről.

Érdekes adatokat közölt a napokban a statisztikai hivatal a román mezőgazdaság szerkezetéről és az uniós országok közötti helyéről. A bemutatott számok a 2013-as év végére vonatkoznak.

Ezek szerint Románia használt mezőgazdasági területe nagymértékben csappant az utóbbi években, a 2002–2013 közötti időszakban 875 ezer hektárral csökkent. Így a mezőgazdasági terület (szántó, legelő, kaszáló) 2013 végén 13,05 millió hektár volt. Ezzel a területnagysággal Románia az unió mezőgazdasági területének a 7,6 százalékát tudhatja magáénak. Első helyen Franciaország áll 27,8 százalékkal (27,8 millió hektár), a következők Spa­nyolország 13,61 (23,75 millió hektár), Nagy-Britannia 9,7 (16,88 millió hektár), Németország 9,6 (16,7 millió hektár) és Lengyelország 8,3 százalékkal (14,4 millió hektár).

A mezőgazdaság eredményeit ugyanakkor nagyon befolyásolja a gazdaságok nagysága, nálunk az átlagos farmnagyság 3,6 hektár, azaz négyszer kisebb, mint az uniós átlag, amely 14,2 hektár. A legnagyobb gazdasági méret Csehországban van, 152,4 hektár, majd következik Nagy-Brittania 90,4 hektárral, Olaszország 79 hektárral, Németország 55,8 hektárral, Franciaország 54 hektárral és Spanyolország 24 hektárral.

Az unió gazdaságainak közel egyharmada, 31,5 százaléka nálunk található. A statisztikai számokból az is kitűnik, hogy a jogi személyiség nélküli gazdaságok (fizikai személyek, egyéni vállalkozások, engedélyezett fizikai személyek) átlagmérete mindössze 2,02 hektár, a jogi személyiséggel bíró vállalkozások, cégek átlagmérete 207,5 hektár.
Nálunk a mezőgazdasági terület szerkezetének 63 százaléka szántó, 33,7 százaléka kaszáló és legelő, 2,3 százaléka gyümölcsös, szőlős és 1,2 százaléka családi kert.

A növénytermesztésben – a különböző kultúrákkal bevetett területnagyság szerint – a szemes kukoricánál és a napraforgónál Románia az első helyen áll, az ezen kultúrákkal bevetett összterület közel egynegyede nálunk található, búzánál pedig Franciaország, Németország, Lengyelország ás Spanyolország mögött Románia az ötödik.

Az állattenyésztési ágazatokban a juhoknál az uniós összlétszám alapján Románia a negyedik helyen áll, a sertéseknél a kilencedik, szarvasmarhánál pedig a tizedik.

(Incze Péter – Háromszék)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ha gyorsan akarsz haladni, menj egyedül! – Ha messzire akarsz érni, keress társakat!

2024. november 15. 12:10

A Magyar Növényvédelmi Szövetség küldetése a növényvédőszer-gyártó vállalkozások szakmai érdekképviselete hazánkban.

Mire számíthatnak az amerikai gazdák Trump elnöksége alatt?

2024. november 12. 13:10

Donald Trumpot választották meg az Egyesült Államok 47. elnökének. Mit várhatnak tőle az amerikai mezőgazdasági termelők?

Szibéria a szemünk láttára válik mezőgazdasági nagyhatalommá?

2024. november 11. 07:10

A globális felmelegedésnek rengeteg vesztese van, de akadhat néhány nyertese is. Mi várható Oroszországban?

4 ok, amiért a kőris jobb tűzifa, mint a híre

2024. november 3. 10:10

A tűzifafajok közül a kőrisnek nincs jó híre. Pedig számos érv szól amellett, hogy éppen ezt a keményfát használjuk a kályhában vagy kandallóban.

Eltűnhetnek az erdélyi zöldségek a piacokról?

2023. január 5. 11:41

Nehéz helyzetbe hozta az erdélyi zöldségtermesztőket a mezőgazdaságot sújtó inputanyag- és energiaárrobbanás. A gazdák és szakemberek a helyi termékek védelmét sürgetik az önkormányzatok által fenntartott piacokon.

Bírálják a gazdák a kiszámíthatatlan agrártámogatást

2020. január 30. 14:19

A mezőgazdasági termelés elképzelhetetlen területalapú támogatások nélkül az Európai Unióban, így Romániában is. Az agrárminisztérium bizonyos növények és állatfajok kiemelt támogatásával próbálja előnybe hozni a különböző ágazatokat.

ÜZENET HAZA – ÖSZTÖNDÍJJAL ERDÉLYBEN

2018. május 16. 09:48

A „magyar Erasmus”-ként is emlegetett kárpát-medencei magyar mobilitási program keretében tölthettem egy hónapot Erdélyben, a marosvásárhelyi SAPIENTIA Erdélyi Magyar Tudományegyetemen.

70 milliárd forint támogatás jutott Erdélybe

2020. december 2. 17:56

A magyar kormány folytatja az erdélyi mezőgazdasági feldolgozóegységek számára megítélt támogatások kifizetését - jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán a közmédiának a Maros megyei Kerelőszentpálon, ahol a magyar állam támogatásával létrejött gabonafeldolgozó üzemet látogatta meg.