Agrárgazdaság

A szélsőséges időjárás és az energiaköltségek miatt ugrott meg a cukor ára

Agrofórum Online

Az Európai Unióban a rekordmagas cukorárakat a szélsőséges időjárás és az energiaköltségek megugrása okozták. Az egy évvel ezelőtti szintek közel háromszorosára ugrott az ár.

A széles körben használt alapélelmiszer rekordára újabb problémát jelent az uniós döntéshozók számára, miközben megpróbálják kordában tartani az inflációt és megfékezni a megélhetési költségek okozta válságot. Cukorkereskedők és iparági szakértők szerint a finomított fehércukor azonnali ára a kontinensen körülbelül 1050 euró tonnánként, ami az eddigi legmagasabb szint. Ezzel szemben a világpiaci árak körülbelül feleakkorák.

„Cukorpiaci válságban vagyunk” – mondta Muriel Korter, az EU Caobisco édesipari szövetségének főigazgatója a Reutersnek.

„Attól tartunk, hogy vállalataink, és különösen sok kis- és középvállalkozásunk hamarosan azzal a nehéz döntéssel szembesülhet, hogy a télen ideiglenesen leállítják vagy csökkentik a termelést”

– tette hozzá.

A cukorgyártás a leginkább energiaigényes iparágak közé tartozik, és az EU-ban különösen a gáztól függ. Az EU-ban a gázárak mintegy 700%-kal magasabbak a tavalyi év eleji szintnél, mivel Oroszország ebben az évben élesen korlátozta az ellátást. Moszkva szerint a nyugati szankciók, amelyeket Oroszország Ukrajna megtámadása után vezettek be, okolhatók a magas energiaárakért.

Franciaország két legnagyobb cukorgyártója, a Tereos és a Cristal Union előrehozta 2022-es termelésének megkezdését, mielőtt a kormány télen a gázhiány súlyosbodása esetén esetlegesen korlátozhatja az energiafogyasztást.

Mindeközben a német Suedzucker csaknem 80%-os negyedéves bevételnövekedést könyvelhetett el, közölték, hogy képesnek kell lenniük a költségeket a magasabb cukorárak formájában áthárítani, jóllehet teljesítményük a megfelelő energiaellátástól függ.

„Az EU cukorárai a valaha volt legmagasabb szinten vannak. Az európai répacukorgyárak földgázzal működnek, és nézzék meg, hol vannak a gázárak”

– mondta Julian Price, a julianprice.com tanácsadója, az ASSUC, az Európai Cukorkereskedők Szövetségének korábbi elnöke.

A német édesipari szövetség, a BDSI a Reuters hírügynökségnek azt mondta, hogy Németország, az EU legnagyobb édesség- és rágcsálnivalógyártója, még az európai országokkal szemben is elveszíti versenyképességét, nem is beszélve a nemzetköziekkel. Németország különösen súlyosan megszenvedte az orosz gázszállítás megszorításait.

Az Európai Bizottság arra számít, hogy a 2022/23-as október-szeptemberi gazdálkodási szezonban a cukorkibocsátás 6,9%-kal, 15,5 millió tonnára esik vissza a beültetett terület csökkenése és a súlyos nyári aszály következtében, miközben a fogyasztás jóval meghaladja ezt a szintet és 16,6 millió tonna lehet.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A covid közepén sem voltak ilyen magasan az élelmiszerárak

2025. február 21. 07:10

Kellemetlenül érintett mindenkit a hír, hogy 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan 5,5%-kal haladták meg az egy évvel korábbiakat.

Lépésről lépésre: így történhet a gazdaság átadása

2025. február 16. 08:10

Az agrárium egyik legégetőbb problémája a gazdálkodói réteg elöregedése. A generációváltás sikeres megvalósítását törvény is célozza.

Igazodjon el könnyen a földforgalmi szabályok között

2025. február 11. 13:10

A NAK honlapján elérhető a Földforgalmi törvény kiadvány, mely minden eddigi hatályos módosítást tartalmaz.

Betelt a pohár: árstop lépett életbe 70 árucikkre Horvátországban

2025. február 10. 16:10

A négyszáz négyzetméternél nagyobb üzletekben az ársapkás termékek számára külön részleget kell biztosítani.

Az olasz búzatermelés 15 százalékkal csökkenhet

2022. június 14. 11:34

Az aszály miatt az olaszországi búzatermelés várhatóan 15%-kal esik vissza idén, az időjárás országszerte csökkentette a termést.

Lombkártevők a cukorrépában

2021. június 16. 11:16

A hazai cukorrépatermesztés valaha jelentős volumenű volt, ez mára már a töredékére csökkent. A növényvédelme egyáltalán nem könnyű, ebben az időszakban éppen a lomkártevők megjelenésére kell figyelnünk.

Már csak a cukorrépa betakarítása maradt

2018. november 9. 07:47

A cukorrépa kivételével befejeződött az őszi szántóföldi növények betakarítása, kukorica, napraforgó és szója termésekből megfelelő árualap áll rendelkezésre, biztonságos az ország ellátása, és jelentős mennyiség marad exportra is.

Az ukrán gabonaexport 36,6 millió tonnánál tart

2023. március 26. 06:36

Ukrajna gabonaexportja a 2022/23-as szezonban eddig 36,6 millió tonnát tett ki március 24-ig – derült ki a kijevi mezőgazdasági minisztérium adataiból.