Az Archer-Daniels-Midland Co. (ADM) és a Bunge Ltd. globális gabonakereskedők valószínűleg folytatták a közelmúltban elért stabil negyedéves profitjuk sorozatát, amelyet a szűkös globális gabonaellátás, valamint az élelmiszerek és üzemanyagok iránti erős kereslet támasztott alá – mondták az elemzők mindkét vállalat negyedéves jelentése előtt, amelyek ezen a héten jelennek meg.
Az elemzői vélemények szerint az Egyesült Államokban az egészségesnek tekinthető szójabab-feldolgozási árrés is alátámasztja az eredményeket. Elemzők szerint azonban a Wall Street-i befektetők figyelmesen követik azt, hogy a harmadik negyedévben máshol is szűkülnek az olajos magvak feldolgozási árrései. Ez gondokat okozhat, miután Kínában lezárások történtek a COVID-betegség terjedése kapcsán. Továbbá hozzájárul a helyzethez, hogy a dél-amerikai szójababtermés csökkent, és Európában magasak az energiaköltségek. Az ilyen nyomás korábban is rontotta a Bunge bevételeit, mivel jelentős operatív jelenléttel rendelkezik Dél-Amerikában.
Ennek ellenére az ADM nyeresége 12 egymást követő negyedévben meghaladta az elemzői konszenzusos várakozásokat, és az idei második negyedév előtt a Bunge eredményei meghaladták az előrejelzéseket nyolc negyedévben.
A konszenzusos elemzői becslés szerint az ADM várhatóan 1,44 dolláros részvényenkénti nyereséget könyvelhet el, amikor közli a harmadik negyedéves eredményeket, szemben az egy évvel korábbi 97 centtel. A Bunge részvényenként 2,50 dolláros nyereséget jelenthet, szemben a tavalyi rendkívül erős, részvényenkénti 3,72 dolláros nyereséggel.
A nagy agrárvállalkozások, köztük az ADM és a Bunge, átvészelték a COVID és az Oroszország Ukrajna elleni háborúja miatti gabonaexport-megszakítások miatti keresletváltozásokat – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva. Elemzők szerint azonban az ellátási lánc elhúzódó problémái, a növekvő nyersanyag- és energiaköltségek, valamint a lassuló globális gazdasági növekedési kilátások ellenszelet idéztek elő a gabonakereskedők számára.
A Goldman Sachs elemzői az ügyfeleknek szóló feljegyzésben közölték, hogy „a világgazdaság állapota lényegesen megromlott” az év elejéhez képest, hivatkozva az emelkedő kamatlábakra és a folytatódó ukrajnai háborúból eredő kockázatokra. Elemzők szerint az aszály miatt lecsökkent folyóvízszint lassulást okozott az amerikai terményszállítmányokban a negyedik negyedévi export csúcsidőszakában, ez csökkentette a bevételeket.