24℃ 20℃
július 27. Olga, Liliána, Natália, Pantaleon
Agrárközélet

Támogatják a MATE kutatóit az innovációs ötletek megvalósításában

MATE

A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal 2019-1.2.1-EGYETEMI-ÖKO-2019-00006 pályázatának kötelezően vállalt tevékenységeként a MATE Innovációs Központja Proof of Concept – Innováció-finanszírozási programot hozott létre (a továbbiakban: PoC program) az Egyetemen folyó innovációs tevékenység támogatása céljából, illetve a keletkezett technológiák piaci hasznosításának elősegítése érdekében. A 2022. évi pályázati felhívásra közel 30 pályamű érkezett. Közülük a projektbemutatók és a benyújtott pályázatok végső értékelésének eredménye alapján a legjobb nyolc projekt részesül innováció-finanszírozási támogatásban, amely projektenként maximálisan 5 millió forint lehet. A projektek lebonyolításának határideje 2023. június 30.

A PoC program legfőbb célja az, hogy segítse az Egyetem kutatóit innovációs ötleteik megvalósításában, támogatást nyújtson az ötletek értékeléséhez, validálásához, prototípusok fejlesztéséhez, illetve a kutatási eredmények, prototípusok esetében kijelölje az utat a hasznosításra és olyan fázisba juttassa a technológiákat, amelyek akár a licenciára vagy spin-off cégalapítás útján történő tőkebevonásra is alkalmasak. A PoC program célja továbbá felgyorsítani a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemen keletkező kutatási eredmények hasznosítási lehetőségeinek feltérképezését, a hasznosítási útvonalterv előkészítését és a hasznosítási folyamatot, hogy azok újabb mérföldköveket érjenek el a termék- vagy szolgáltatásfejlesztés és -tesztelés területén. A program első szakaszában (2021-ben) 5 pályázat támogatására és sikeres megvalósítására került sor 21 700 000 Ft keretösszeg felhasználásával, melyek közül már több is a hasznosítási folyamat vagy iparjogvédelmi eljárás alá került az Innovációs Központ közbenjárásával.

A PoC programban a bírálati tevékenységet a pályázati felhívásban foglaltak szerint az Innovációs Tanácsadó Testület végezte, amely az Egyetem vezetőiből, szakértőiből és külső, ipari, üzleti, befektetői szakemberekből állt, az alábbiak szerint:

  • a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Tudományos és minőségbiztosítási rektorhelyettese
  • a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Pályázatkezelési és Innovációmenedzsment Igazgatóságának vezetője
  • a Vitafort Zrt. képviselője
  • a Hungrana Kft. képviselője
  • a PortfoLion Zrt. képviselője
  • az OTP Hungaro-Projekt Kft. képviselője

A 30 pályamű bírálati folyamata két szakaszból állt. Az első szakaszban a beérkezett pályaműveket a bíráló bizottság tagjai írásban értékelték megadott szempontrendszer alapján, majd később, a bírálati folyamat második szakaszában már ennek eredménye alapján jutott tovább a 14 legjobbra értékelt pályázat a szóbeli online meghallgatásra. A program során az eredetileg tervezett 12 továbbjutó helyett 14 projekt kapott lehetőséget a szóbeli meghallgatáson, hiszen a beérkezett pályaművek között számos ígéretes pályamunka szerepelt.

A meghallgatáson sor került a témafelelősök projektbemutatóira és ezt követően a bíráló bizottság tisztázó kérdéseire. A projektbemutatók és a benyújtott pályázatok végső értékelésének eredménye alapján a legjobb 8 projekt részesül innováció-finanszírozási támogatásban, amely projektenként maximálisan 5 millió forint lehet.

2022-ben az Innovációs Központ által kezelt Proof of Concept innováció-finanszírozási programban az alábbi pályázók részesülnek támogatásban:

  •   Dr. Kis András, Genetika és Biotechnológia Intézet, Távoli keresztezéssel kivitelezett genomszerkesztés
  • Dr. Szabó István, Akvakultúra és Környezetbiztonsági Intézet, Szennyezett takarmány- és élelmiszertételek hasznosítása rovarokkal
  • Dr. Ferencziné Dr. Szőke Zsuzsanna, Genetika és Biotechnológia Intézet, High-throughput mérési eljárás(ok) fejlesztése zearalenon mikotoxin detektálására vérből és/vagy vizeletből
  • Geréné Radványi Dalma, Élelmiszertudományi és Technológiai Intézet, Szimultán multitechnikás illatanyaggyűjtő berendezés fejlesztése
  • Dr. Gulyás Miklós, Környezettudományi Intézet, Innovatív lombtrágya-alapanyag fejlesztése
  • Dr. Szabó István, Akvakultúra és Környezetbiztonsági Intézet, Komplex vizsgálati módszer kidolgozása polifluór-alkán (PFA) vegyületek monitorozására ivóvízben
  • Dr. Urbányi Béla, Akvakultúra és Környezetbiztonsági Intézet, Halszállítás biztonságát segítő mobil vízszűrőegység
  • Dr. Abrankó László, Élelmiszertudományi és Technológiai Intézet, Szénhidrát anyagcserét kedvezően befolyásoló funkcionális élelmiszerek, összetevők hatásának igazolására alkalmas vizsgálati platform kialakítása
Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mit hozhat az új KAP ciklus? + podcast

2025. július 15. 16:10

A KAP átalakítása számos kérdést vet fel, ugyanakkor nehéz konkrétumokról beszélni. A BASF és NAK olyan platformot hoztak létre, ahol a témával kapcsolatos kérdéseket vitatták meg a meghívottak.

Gödöllőn kap új otthont a Mezőgazdasági Múzeum

2025. június 11. 13:10

Gödöllőre, a MATE területére költözik a Magyar Mezőgazdasági Múzeum. Az új létesítmény 2029-re készülhet el.

Akkumulátorok új élete: elindult a BASF új üzeme

2025. június 9. 13:10

A BASF új üzeme évente 40.000 EV-akkumulátor feldolgozására képes – kulcsszerepet kap az EU nyersanyagfüggetlenségi céljaiban.

Fügepálinka, aszú, libamáj – ilyen bonbont még nem evett!

2025. június 8. 13:10

Rekordszámú nevezéssel zárult a Brillante-2025 verseny, ahol a legjobb párlatok és pálinkás bonbonok is díjazásban részesültek.

Korunk varázsszava az innováció

2019. december 3. 05:38

A Hallgatói Innovációs Munkacsoport és az Innopool Campus célja, hogy minél több hallgatói projekt tudjon a megvalósulás útjára lépni már a következő szemesztertől.

70 éves a Valtra traktor

2021. január 24. 04:36

A cég nem elégszik meg a jelen sikereivel, hanem versenyeket hirdet a jövő traktorainak megálmodására.

Forradalom a traktorok alatt: jönnek az okos abroncsok

2025. július 13. 11:10

Az agrár gumiabroncspiac 2025-ben világszerte eléri a 7 milliárd dollárt, Európában 2,3 milliárdot – fenntarthatóság és IoT vezérli a jövőt.

NORAC keretmagasság-szabályozás - Ultraszónikus talajművelés

2019. január 23. 12:18

A Topcon által gyártott NORAC keretmagasság-szabályozás egy automatikus mélységbeállítási rendszer, amely minden típusú, hidraulikus mélységszabályozóval rendelkező kultivátor számára alkalmas. A berendezés a talajfelületet ultrahangos érzékelőkkel „leolvassa”, és menetközben automatikusan beállítja a gépet a kívánt munkamélységre.