Ukrajnában több mint 40 százalékkal csökkent az őszi búza vetésterülete. A repce termőterülete nagyjából megegyezik az előző évivel, mivel a gazdálkodók előnyben részesítik az olajos magvakat. A búzához hasonló tendencia várható tavasszal a kukorica kisebb vetésterületével.
A háború, az eső és a gazdasági nehézségek lenyomták Ukrajnában a búza vetésterületének méretét, megfosztva az országot 2023-ban a létfontosságú exportbevételek egy részétől, és újabb szűk globális ellátási évet és az alapvető élelmiszerek potenciálisan magas árait előre vetítve.
Ukrajna a világ egyik vezető búzaexportőre, amelynek kulcsfontosságú vásárlói közé tartozik Egyiptom, Tunézia, Marokkó, Indonézia, Pakisztán és Banglades, és a termelés további visszaesése sokakat fog késztetni arra, hogy alternatív készleteket találjanak. A gabonabiztosításért folyó verseny valószínűleg felhajtja a világpiaci árakat, és még azokat az importőröket is sújtja, akik nem közvetlenül Ukrajnából vásárolnak.
Ukrajnában 2022-ben körülbelül 19 millió tonna búzát takarítottak be, ami több mint 40%-os csökkenés az előző szezon 33 millió tonnás rekordjához képest, és a termelés további meredek visszaesése elkerülhetetlennek tűnik 2023-ban – mondták az elemzők.
A termelési kilátások további csapása Ukrajnában, hogy a pénzszűkében lévő gazdálkodók csökkentik a létfontosságú növényi inputok, például a műtrágyák használatát. A kevesebb műtrágya alacsonyabb hozamot jelent a gazdálkodók számára.
„A gazdálkodók nagyon keveset vetettek ősszel. Az emberek csak várni akarnak, és meglátják, mi történik, ülnek a pénzen, lehet, hogy nincs is pénzük, ennek különböző okai vannak” – mondta Kees Huizinga, holland állampolgár, aki 15 000 hektáros tejtermelő és növénytermesztő gazdaságot üzemeltet Közép-Ukrajnában.
A termelés visszaesése a világ legszegényebb országait érinti majd. Ukrajna búzát exportál Törökországba, ahol lisztté dolgozzák fel és szállítják Afrikába, különösen a szubszaharai Afrikába, valamint búza alapú tésztát készítenek, amely népszerű a fejlődő országok fogyasztói körében, mivel az elkészített tésztákhoz képest kedvezőbb árai vannak.
Az agrárpiaci információs rendszer (AMIS), amelyet a G20-tagok a globális élelmezésbiztonság megerősítése érdekében hoztak létre, arra figyelmeztetett, hogy Ukrajnában egy újabb rossz termés esetén a globális készletek legalább egy évig nem fognak helyreállni, így az árak magasak maradnak, a piacok pedig ingadozhatnak.
Az élelmiszerválság egybeesik a COVID-19 világjárvány folyamatos gazdasági visszaesésével, a klímasokkokkal és a magas energiaárakkal is.
„Attól tartok, hogy a magasabb élelmiszerárak nem csak az ukrajnai problémák miatt maradnak meg. Minden más termelőnek magas műtrágya-, üzemanyag-, munkaerő- és szállítási költségekkel kell szembenéznie”
– mondta Georgi Slavov, a Marex Solutions bróker elemzője.
Ezzel szemben az árak, amelyeket a gazdálkodók Ukrajnában kapnak, továbbra is nagyon alacsonyak, mivel nehézségekbe ütközik és magas költségekkel jár a terménynek a háború sújtotta országban az exportközpontokba történő szállítása.
Ukrajnában mintegy 6,1 millió hektáron vetettek őszi búzát a 2022-es betakarításra, de nagy területet foglaltak el az orosz erők, mióta februárban megszállták Ukrajnát, és mindössze 4,6 millió hektáron takarítottak be termést – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva.
A búzával ellentétben a repce vetése jól alakult. Körülbelül 1 millió hektáron vetették el, szemben az átlagos 1,15-1,3 millióval. A termények Európába szállításának költségei nagyon magasak, de ezek a repce értékének jóval kisebb százalékát teszik ki.
Ukrajnában a búzához hasonló változások várhatók a közelgő tavaszi vetési szezonban a kukorica kapcsán.