Ahány lakás, annyi lehetőség, ha növényesítésről van szó. A dzsungelünk kialakításához megfelelő környezetre is szükség lesz, és erről lesz most szó lépésről lépésre.
A növénydzsungelhez magasabb párát bíró lakásra is szükség lesz, mert minél több a növény egy adott szobában, annál magasabb lesz a párataltalom is. Ehhez azonban nem mindegy, hogy milyen a falak teherbírása pára szempontból legalábbis, illetve hogy vannak-e olyan átszellőzhetetlen sarkok, ahol esetleg elindul egy penészesedés.
Kicsi és nagy növények tengere
Ha esztétikus növénytengert akarunk a lakásban kialakítani, akkor kellenek karakteres nagy növények, és több közepes és kis méretű növény is, mert minél többféléből áll az összetétel, annál harmonikusabb és látványosabb lesz a végeredmény.
Nagylevelű és nagy térállású növénynek egy szobai fikusz, egy könnyezőpálma, vagy akár egy banánfa is lehet az alap, amelyekhez a dracénák, diffenbachiák jól illeszkednek.
Ha színeket is vinnénk a kompozícióba, akkor játszunk a levélszínekkel: marantáktól a pileákon át igen sokféle izgalmas levélszín és forma létezik már.
A Pilea microphilla vagy a Tradescanthia is látványos és nem a megszokott levélformával töri meg a monoton zöld színeket.
A liánnövényeket rácsra vagy a bútorokra fel is futtathatjuk akár, de jól mutat az is, ha damilt húzunk ki és azon vezetjük végig a növények hajtásait.
Minél több nagylevelű növényünk lesz, annál izgalmasabb a plusz párásítás kérdése is. A léggyökerek, bár nem túl mutatósak, engedjük szabadon a növény cserepe körül, hiszen a levegő páratatalmából ezeken a léggyökereken keresztül is “táplálkoznak”.
Banánfából jó sokat!
Van egy bajai kedvenc banánfa-gyűjtőm, aki valójában nem is kertész, hanem híres fodrász, viszont a kertjében és télen a lakásában is elképesztő mennyiségű banánfa található. Ráadásul gyűjti az érdekesebb és ritkább fajtákat is, ami jól mutatja, hogy banánfából is bőven lehet különlegességek fele elmenni. Sőt, a képek alapján igen jól is érzik magukat a növények, főleg nyáron a napsütésben való fürdőzést, melyet aztán terméssel hálálnak meg!
A banánfák mellé epifita növényeket is tehetünk, mert itt már csak rajtunk múlik, hogy mennyi helyünk van és milyen lehetőségeink. Például bevethetjük az izgalmas szakállbroméliákat is, vagy ha elég páratartalom van a lakásban, télikertben, akkor a szabadgyökerű Vanda-orchideák is nagyszerűen fognak mutatni a többi növény között.
Húsevő növények a lakásban
Egy lakásdzsungel sokszor terráriumért is kiállt, hiszen egy kaméleon vagy más egzotikus hüllő is jól fogja magát érezni benne. Ugyanígy a húsevő növényeknek is lehet létjogosultsága: harmatfűtől kezdve a kancsókákig! De jó, ha tudjuk, és erről korábban írtam már: a húsevő növényeknek nem kell külön legyeket fogdosni a szobában, mert megoldják ők azt maguknak is!